UYGULAMALARIMIZ :

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 22/8/2009 tarihli ve 27327 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu İhale Genel Tebliğinin 16.5.3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Devamını oku >>

İNŞAATTA 'MESLEKİ YETERLİLİK' DÖNEMİ

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Gürhan Özdemir, 11 Kasım 2019 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçilerinin çalıştırılamayacağının altını çizerek, ''İnşaat firmalarının ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz.'' diye açıkladı.

Devamını oku >>

KAMUDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE 200 MİLYON DOLAR KAYNAK AYRILDI

Dünya Bankasından gelecek kaynağın, İller Bankası üzerinden, kamu binalarında başta ısı yalıtımı olmak üzere enerji tasarrufuna dönük çalışmaları için merkezi idari birimlere ve belediyelerle birlikte yerel yönetimlere aktarılacağı bildiriliyor

Devamını oku >>

DURSUNBEY OSB’YE 8 HATLI DEMİRYOLU

Balıkesir’in ilçesi Dursunbey’in kaderini değiştirecek olan Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalar başladı. Türkiye’de ilk kez OSB içine kadar gelecek olan 8 hatlık Demiryolu lojistik istasyonu için de yer belirleme çalışmaları tamamlandı.

 

Devamını oku >>

EKİM AYINDA 222 ADET IŞ MAKİNESİ SATILDI

Ekonomi politikaları inşaat ve iş makineleri sektörünü vurmaya devam ediyor. İMDER tarafından açıklanan Ekim ayı raporuna göre; Ekim ayı içerisinde sadece 222 adet iş makinesi satışı gerçekleşti. Böylece 2018 yılı içerisinde 5967 adete ulaşılırken, geçtiğimiz yıla oranla düşüş  -%38'e ulaştı. 2017 Ekim ayına göre ise; -%77'lik ciddi bir düşüş göze çarptı.

Devamını oku >>

İSKİ 2019‘DA YAKLAŞIK 4 MİLYAR YATIRIM YAPACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayı toplantılarının 3. birleşiminde İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Bütçesi’ni görüştü. Bütçeyi İBB Meclisi’ne sunan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, Şehrin bugün ve yarın ihtiyaç duyacağı suyu hesap ederek, küresel iklim değişikliklerine bağlı en kötü senaryoları gözeterek gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Turan; 2019 bütçesinin 8 milyar 501 milyon 502 bin lira olduğunu ve bu rakamın yüzde 44’üne tekabül eden 3 Milyar 745 milyon 655 bin lirasını yatırımlara ayırdıklarını söyledi.

Devamını oku >>

HALİÇPORT İÇİN YENİ PLAN

2013 yılında yap-işlet-devret yöntemi ile ihalesi gerçekleştirilen Haliçport projesinde yeni planlar hazırlandı. TMMOB Şehir Plancıları Odası, Gemi Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından iptal başvurusunu görüşen İstanbul 11'inci İdare Mahkemesi'nin 1/1000 ölçekli planı iptal etmesinin ardından karar 31 Mayıs'da tebliğ edildi. Sözcü'de yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre yeni planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Yeni plan 6 Kasım 2018 tarihine kadar itirazlar için askıda kalacak.

Devamını oku >>

THBB: “İNŞAAT SEKTÖRÜ DİPTEN DÖNDÜ…”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Eylül ayında, bütün ayların en düşük performansını sergileyen Faaliyet Endeksi, ekim ayında toparlanmaya başladı. Bütün endekslerin halen eşik değerin altında olması ise inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret etti.

Devamını oku >>

4 RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALI İÇİN YARIŞMA YAPILACAK

7 Kasım 2018 tarih ve 30558 sayılı Resmî Gazetede yer alan yarışma ilanına göre son başvuru tarihi 7 Mart 2019 olarak belirlenen yarışmalar 4 ayrı bölge için düzenlenecek. Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla'da 250'şer megavatlık rüzgar enerjisi santrali kurulması amaçlanan YEKA RES-2 yarışmalarına yerli ve yabancı yatırımcılar katılabilecek. Aynı şirket bölgelerin tümü için başvuruda bulunabilecek. Şirketlerin mali yeterliliğinin, son 3 yıllık satış gelirlerinin 150 milyon lira ve üzeri veya 2018 yıl sonu itibarıyla aktif büyüklüklerinin 45 milyon lira ve üzerinde olması gerekiyor.

Devamını oku >>

100 GÜNDE 18 İLE 33 MİLLET BAHÇESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Millet Bahçeleri projelerinin önemine işaret ederek: "Millet Bahçeleri Cumhurbaşkanımızın, vatandaşın talebini net biçimde görerek açıkladığı büyük bir projedir." dedi.

Devamını oku >>

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ PROJESİ SON AŞAMADA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul'un proje aşamasındaki dev yatırımlarından biri olan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Dev yatırımın dünyada bir ilk niteliği taşıdığını ve tek geçişte tek tünel halinde ve 3 kat inşa edileceğini belirten Turhan: "Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde çalışmalarımız son aşamaya geldi." dedi.

Devamını oku >>

MAKİNE İHRACATI 10 AYDA 14 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

MAKİNE İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, bu yılın ocak-ekim döneminde toplam ihracatını 14 milyar dolara yükselten makine sektörünün en büyük 3 pazarı Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olan Almanya'ya gerçekleşen makine ihracatı 2 milyar doları, ABD'ye yapılan ihracat ise 1 milyar doları aştı.

Devamını oku >>

ENFLASYON EKİM'DE YÜZDE 25,24 İLE 15 YILIN YENİ ZİRVESİNE YÜKSELDİ

TÜİK, ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE’de 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67 artış kaydederken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,24 olarak gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan, konutta yüzde 4,15, ev eşyasında yüzde 3,44, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,22 ve eğlence ve kültürde yüzde 2,07 artış gerçekleşti.

Aylık düşüş gösteren tek grup yüzde 0,85 ile ulaştırma oldu

Devamını oku >>

CENGİZ HOLDİNG, 2023'E KADAR 1 MİLYAR DOLARLIK YENİ YATIRIM YAPACAK

Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, Eti Bakır ve Eti Alüminyum'a 2023'e kadar yapılacak 1 milyar dolarlık yeni yatırımla sanayi tesislerinde toplam istihdamlarının 10 bin kişiye ulaşacağını belirterek, "Yeni yatırımlarımızın tamamlanmasıyla 2023'te yaklaşık 2 milyar dolarlık açığı ikame edeceğiz." dedi.

Devamını oku >>

TOPLU KONUT TAAHHÜDÜ OLAN FİRMALARIN HAKEDİŞ KESİNTİLERİNDE İYİLEŞTİRME

Toplu Konut Kanunu kapsamında yapılacak sözleşmelerde uygulanacak esaslar 31 Ekim 2018 Tarihli ve 30581 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeniden belirlendi. 264 sayılı Cumhurbaşkanı kararı  ile  toplu konut taahhüdü olan müteahhit firmalara idarelerin yaptıkları kesintilerde  bir miktar iyileşme sağlandı. Kararnamede, özellikle yüzde 50 seviyesinde tamamlanmış işler için geriye kalan kesintilerin tamamının yükleniciye ödenip ödenmemesinde idareye takdir hakkı tanınması dikkat çekti. 2006 yılında yayınlanan kararname hükümlerinde yer alan, kesinti iadelerinde istenen teminat mektubu koşulu ise yeni yapılan değişiklikle tamamen kalktı.

Devamını oku >>

RÖNESANS'TAN HOLLANDA'DA BİR MİLYAR EUROLUK PROJE

Rönesans Holding'in Hollanda'daki şirketi Ballast Nedam'ın, Macquarie Capital ve DEME ile oluşturduğu BAAK Konsorsiyumu tarafından inşa edilecek bir milyar avroluk Blankenburg Bağlantı Yolu Projesi'nde inşaat çalışmaları başlatıldı. Rönesans'ın Hollanda'daki şirketi Ballast Nedamı'n dahil olduğu BAAK Konsorsiyumu tarafından inşa edilecek Blankenburg Bağlantı Yolu Projesi bu ülkede gerçekleştirilen en büyük PPP projesi olma özelliği taşıyor.

Devamını oku >>

KASIM 2018 VERGİ TAKVİMİ

09 Kasım 2018 Cuma

- 16-31 Ekim 2018 Dönemine Ait Noterlerce Yapılan Makbuz Karşılığı ödemelere Ait Beyannamenin Verilmesi ve Ödenmesi

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD EKİM 2018 SEKTÖR RAPORU

'Türkiye İMSAD Ekim 2018 Sektör Raporu'nda; inşaat malzemeleri sanayisinin, iç piyasadaki durgunluk nedeniyle ihracata daha çok ağırlık vermeye başladığı belirtildi. Çalışma gün sayısının düştüğü ve Türkiye'nin toplam ihracatının gerilediği Ağustos ayında, inşaat malzemeleri ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 arttığı bilgisi paylaşıldı. Raporda; yükselen ihracat performansıyla, ihracatın 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 2018 yılı sonu itibarıyla 20 milyar doları aşacağına dikkat çekildi. Ayrıca, iç piyasadaki yavaşlama ile ihracata ağırlık verildiği ancak bu yavaşlamanın sürdürülebilir olmadığı vurgulandı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ EKİM AYI ANALİZİ

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) ekim ayı inşaat sektörü analizinde, potansiyel pazarlardaki fırsatlar göz önüne alındığında, yurt dışında üstlenilen proje bedelinin yıl sonunda yeniden 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği belirtildi.

Devamını oku >>

TOPLU KONUT KANUNU KAPSAMINDA YAPILACAK SÖZLEŞMELERDE

UYGULANACAK ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

 

Devamını oku >>