UYGULAMALARIMIZ :

BURSA - YENİŞEHİR DEMİRYOLU İKMALİ İHALESİ 20 AĞUSTOS’TA YAPILACAK

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün  (DLH) 201 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesi kapsamında 75  kilometrelik Bursa Yenişehir hattının 56 km. altyapı ikmali işi için  20 Ağustos 2020 tarihinde 4734 sayılı KİK Madde 21/b kapsamında pazarlık usulü ile ihale edilecek. İhale kapsamında Bursa – Yenişehir (75/56 km.) hattı altyapısı ikmal, elektrifikasyon sinyalizasyon, telekomünikasyon işleri var.

Devamını oku >>

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KREDİ HACMİ ARTTI

BDDK tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 17 Temmuz ile biten haftada 16 milyar 729 milyon lira artış gösterdi. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 3 trilyon 278 milyar 697 milyon liradan 3 trilyon 295 milyar 426 milyon liraya yükseldi.

Devamını oku >>

SERMAYE ARTIRIMI BAŞVURULARI KABUL EDİLDİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret'in pay başına 2,40 liradan halka arzını onayladı.

Devamını oku >>

TVF AFŞİN-ELBİSTAN SANTRALİ İÇİN 6 FİRMA İLE GÖRÜŞÜYOR

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Sönmez, THY'nin küresel havacılık konsolidasyonunda yerini alacağını söyledi.

“1980’lerde başlayan özelleştirme furyası ve bu yolla devleti ekonomide küçültme düşüncesi dünyada kendini tüketmiştir” diyen Sönmez, “Özel sektörün ölçeğinin yetmediği alanlarda yatırım yapan, doğrudan yatırımcı çeken ve bu yolla hem ölçek büyüten hem de piyasa yapısını değiştiren bir rol oynayacağız” şeklinde konuştu.

Devamını oku >>

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ AZALDI

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 17 Temmuz'da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 381 milyon dolarazalışla 49 milyar 230 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 10 Temmuz'da 49 milyar 611 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 196 milyon dolar düşüşle 40 milyar 425 milyon dolardan 40 milyar 229 milyon dolara geriledi.

Böylece Merkez Bankasının toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 577 milyon dolar azalışla 90 milyar 36 milyon dolardan 89 milyar 459 milyon dolara düştü.

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN DIŞ BORÇ ÖDEMELERİ 13 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Türkiye'nin bu yıl dış borç ödemeleri 13 milyar 146,04 milyon dolar oldu. Merkez Bankası'nın yayınladığı verilere göre, 15 Temmuz haftasında 280,13 milyon dolar olan toplam dış borç ödemelerinin 278,55 milyon doları Hazine, 1,47 milyon doları diğer ödemeler, 0,11 milyon doları TCMB'ye yapılan ödemelerden oluşurken, IMF'ye ödeme yapılmadı. 2019 yılında toplam 12,8 milyar dolar dış borç ödemesi gerçekleştirildi.

Devamını oku >>

FİTCH RATİNGS'TEN  EMLAK SEKTÖRÜ UYARISI

Kredi dereceleme kuruluşu Fitch Rating's son dönemde Türkiye'de yaşanan ucuz kredi çılgınlığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Çok hızlı kredi artışı yaşandığı, bunun da risk yarattığını iddia edildi.

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL’UN DETAYLARI BELLİ OLUYOR

İstanbul'un çehresini değiştirecek olan ve şimdiden tartışmalara yol açan dev projenin yapımını üstlenecek olan firma bu yıl içinde belli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Projetin etüt çalışmalarını tamamladık. Kanal İstanbul'un inşa edilebilmesi için gereken mevzuat çalışması tüm kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla devam ediyor.” demişti. Kanal İstanbul projesinde ihale için geri sayım başlarken Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda bir yasa teklifi hazırlanıyor.

Kanal İstanbul projesinin yapılacağı alanda yer alan taşınmazların kamulaştırılması görevini Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı üstlenecek.

Devamını oku >>

TUZLA BELEDİYESİ KONUT İMARLI İKİ ARSA SATACAK

Tuzla Belediyesi yayınladığı resmi ilanla konut imarı bulunan iki adet arsayı satılığa çıkardığını duyurdu. 28 Temmuz'da yapılacak ihalede arsaların biri açık teklif usulü ile diğeri ise kapalı teklif usulü ile satılacak.

Arsaların konut imarının bulunması nedeniyle gerçekleşecek olan ihaleye büyük bir ilgi olması bekleniyor.

Devamını oku >>

YURTDIŞI MÜTEAHHİTLERE İYİ HABER

Müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının Türk Eximbank tarafından düzenlenecek olmasının kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Atılmış olan bu önemli adımın uygulanmasıyla birlikte inşaat sektörü olarak ülkemizin hizmet ihracatına da ilave katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye Müteahhitler Birliği olarak Türk Eximbank ile işbirliği içerisinde, programa ilişkin farkındalığın artırılması yönünde çalışmalar planlıyoruz” dedi. Yenigün, Ticaret Bakanlığı ve Türk Eximbank ile proje finansmanında sektöre yönelik yurtdışı teknik müşavirlik ve müteahhitlik hizmetleri ile inşaat malzemeleri ihracatını artırmaya yönelik programlar üretmek üzere çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Devamını oku >>

İSTANBUL’A 5 YENİ FÜNİKÜLER HATTI

Yapımı daha önce durdurulan F4 Rumelihisarüstü-Aşiyan füniküler hattındaki çalışmaları başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 5 ayrı noktası için füniküler hattının etüt proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi

Devamını oku >>

HAZİRAN’DA 657 İŞ MAKİNASI SATILDI

763 adet iş makinesinin satıldığı 2018 yılı mayıs ayından bu yana ciddi oranda daralan ve bugüne kadar 300 adet bandını aşamayan Türkiye iş makineleri pazarında, geçtiğimiz haziran ayı içerisinde 657 adet yeni makine satıldı.

Devamını oku >>

İLK 4 DEĞİŞMEDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2019 yılının zirvesinde 87.9 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira ile ikinciliğini, Toyota Otomotiv 25 milyar 851 milyon lira üçüncülüğünü korudu. Oyak Renault da 24 milyar 635 milyon lira üretimden satışla dördüncü oldu. Böylece ilk dört şirket, 2019 yılında bir önceki senenin sıralamasına göre değişmedi.

Devamını oku >>

REKABET KURULU, ENERJİ’DE BAZI DEVRALMALARA İZİN VERDİ

Socar Turkey LNG Satış AŞ'nin tek kontrolünün Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Naturelgaz  Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından devralınması, Kalyon Enerji Yatırımları AŞ ile Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi AŞ'nin, Kalyon Türkerler Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim AŞ sermayesinde sahip oldukları payların bir kısmının Metgün Enerji Yatırımları AŞ'ye, bir kısmının ise Efa Group Enerji Üretim Danışmanlık ve Sanayi Ticaret AŞ'ye devredilmesi işlemlerine izin verildi.

Öte yandan Erguvan Enerji Elektrik Üretim AŞ paylarının bir kısmının Batıyel Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından devralınması işleminin izne tabi olmadığı kararına varıldı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ MAYISTA ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, endeks mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,36, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 yükseldi.

Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 1,78, işçilik endeksi yüzde 0,51 arttı. Mayıs 2019'a göre ise malzeme endeksinde yüzde 1,55, işçilik endeksinde yüzde 15,37 artış gerçekleşti.

Devamını oku >>

74 YEKA GE TAHSİS YARIŞMASI 19-23 EKİM 2020’DE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın güneş enerjisine dayalı YEKA ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin yarışma ilanı 3 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre tahsislerde TL üzerinden işlem yapılacak. Yarışmaların başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 30 kuruş.

Devamını oku >>

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NUN YİD İHALESİNE 6 TEKLİF GELDİ

163 kilometrelik Aydın-Denizli Otoyolu yapım ihalesine 6 firmadan teklif geldi. İnşaat süresi  3 yıl olarak belirlenen ve YİD (Yap İşlet Devret) modeli ile ihale yapımı planlanan otoyolun inşaatı 3 yıldan önce tamamlanıp işletmeye alınması halinde yapım süresinden artan bu süre, işletme süresinin sonuna eklenecek.  Geçiş garantisi verilmesi modeli ile yapılacak yatırım için bu eklenen süre ile ilgili herhangi bir garantinin sözkonusu olmadığı bildiriliyor.

Devamını oku >>

YEDAŞ'ın 2020 YATIRIM HEDEFİ 320 MİLYON

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) sorumluluk sahasındaki 5 ilde Kovid-19 salgınına rağmen yıl sonuna kadar toplam 320 milyon liralık yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

YEDAŞ olarak 2020 yılında da durmadan hizmet ve kalite üretmeye devam ettiklerini söyleyen Genel Müdür Yasir Bora, "Kovid-19 salgını nedeniyle yatırımlarımıza sene başında planladığımızdan daha geç başlamak durumunda kaldık. Fakat bu durum programımızı yine de değiştirmedi. Daha yoğun bir çalışma ile yıl sonu hedeflerimizi tutturacağız" dedi. Yıl sonu itibarıyla toplamda 320 milyon liralık bir yatırımı tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Devamını oku >>

ÇİMENTO ÜRETİMİ İLK 4 AYDA %5,6 ARTTI

Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi Türkiye Çimento

Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) açıklamasına göre 2020 yılı  Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre üretimde %5,6’lık artış gerçekleşirken iç satışlarda %2,5 düşüş kaydedildi. Sektörün 6 aylık ihracatı % 39 artarak 15,8 milyon tona, ihracat geliri ise % 23 artışla 546 milyon dolara çıktı.

Devamını oku >>

İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTI’NIN YÜZDE 71’İ TAMAMLANDI

Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattının Kâğıthane-Havalimanı bölümünün 2021 yılının ikinci çeyreğinde, Gayrettepe-Kağıthane kısmının ise 2021 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER