UYGULAMALARIMIZ :

ÇEŞMELİ-ERDEMLİ-SİLİFKE-TAŞUCU OTOYOLU (98 KM)  YİD İHALESİNE TEKLİF GELMEDİ

Birkaç kez ertelenen, son olarak 18 Aralık 2018 tarihinde yapılacağı bildirilen, 98 kilometre uzunluğundaki Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu İmtiyazı (YİD) ihalesine teklif gelmedi. 3996 sayılı Kanun ve 201l/1807 sayılı Bakanlar Kurulu kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapım, işletim ve devri işine ait ihale ile ilgili olarak birisi yabancı 6 firmanın şartname satın aldığı bildirilmişti.

Devamını oku >>

ALTINÖZÜ YENİ HÜKÜMET KONAĞI ‘ARSA KARŞILIĞI’ İHALE EDİLECEK

Hatay’ın Altınözü İlçesinde bulunan mevcut hükümet konağının yıkımını takiben yerine yapılacak olan yeni hükümet konağının arsa karşılığı olarak ihale edileceği bildiriliyor. Konu ile ilgili olarak Altınözü Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Bir çok kamu kurum ve kuruluşunu aynı çatı altında toplayarak vatandaşlara daha hızlı ve etkin hizmet verilmesi hedeflenen Yeni Hükümet Konağı Projesi 5 bin 450 metrekare alan üzerinde inşa edilecek. Yeni hizmet binası tamamlandığında yaklaşık 10 kamu kurumunun hizmet vereceği birimler, farklı büyüklüklerde toplantı salonları, 36 araçlık açık otopark bölümleriyle vatandaşlara hizmet verecek. Projede vatandaşların işlemlerini gerçekleştirirken zaman geçirebileceği sosyal alanlar ile resmi ziyaret ve törenlerin gerçekleştirileceği bölümlerde yer alacaktır.” Denildi

Devamını oku >>

E-BETON SİSTEMİ TÜRKİYE'DE DE UYGULANACAK

Kamuoyunda çipli beton olarak bilinen e-beton sisteminin Türkiye genelinde uygulanmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ kapsamında inşaatlarda beton dökülmeden bir gün önce yapı denetim kuruluşu, ilgili laboratuvara haber verecek. Beton numunesi, yapı denetim mühendisinin gözetiminde alınarak içine ASELSAN’ın ürettiği beton etiketi (radyo frekansı ile kimlik tanımlama (RFID) teknolojisini kullanan etiket) yerleştirilecek. Laboratuvar personeli, yapıya ve betona ilişkin bilgileri, Elektronik Beton İzleme Sistemine (EBİS) girecek. Numuneler şantiyeden, elektronik okutma işlemi yapılarak çıkarılacak yine laboratuvara okutularak alınacak. Numuneler, standartlara uygun zaman içinde laboratuvarda bulunan beton kırım cihazında denenecek.

Devamını oku >>

İKİNCİ 100 GÜNDE 19 ÖNEMLİ YATIRIM İÇİN İHALELER YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nı açıklamasından sonra, Cumhurbaşkanlığı, İkinci 100 Günlük İcraat Raporunu PDF formatında yayınladı. Raporda. yeni yatırımlarda raylı sistemlerin ağırlığı dikkat çekti. 

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ KASIMDA GERİLEDİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasımda bir önceki aya göre 1,82 puan düşerek 83,81 puan seviyesine geriledi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin Kasım 2018 sonuçları açıklandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasımda da gerilemeye devam ederek 1,82 puan düşüşle 83,81 puan seviyesine indi. İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunları, inşaat malzemeleri sanayisini giderek daha çok etkilemeye başladı.

Devamını oku >>

RUHSAR PEKCAN: “TÜRK MÜTEAHHİTLERİ BALKANLAR’DA 337 PROJE İLE 9,5 MİLYAR DOLAR İŞ HACMİNE ULAŞTI”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Balkan Odalar Birliği (ABC) Dönem Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen ABC Genel Kurulu'nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, toplantı vesilesiyle 10 Balkan ülkesinin odalar birliği başkanı ve temsilcisiyle burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE CİRO YÜZDE 23,5 ARTTI

Ciro endeksi, 2018 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 arttı. İnşaat sektöründe ise artış yüzde 23,5 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Ekim ayı Ciro Endeksleri verisini açıkladı. 

Devamını oku >>

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 0,8 ARTARAK YÜZDE 11,4 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı işgücü istatistiklerini yayınladı. Buna göre inşaat sektörünün işgücü içindeki payı binde 8 puan azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 6,9’u inşaat sektöründe yer alıyor.

Devamını oku >>

BÜTÇE KASIM AYINDA 7.6 MİLYAR TL FAZLA VERDİ

Kasım ayında bütçe 7.6 milyar lira fazla verdi. Geçen yıl kasımda 8.5 milyar lira fazla vermişti. Geçen yıl 26.5 milyar lira olan 11 aylık bütçe açığı da 54.5 milyar liraya ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sonuçlara ilişkin Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Bütçe disiplinindeki sıkı duruşumuzun sonucu olarak bütçemiz, kasım ayında 7.6 milyar TL fazla verdi. Haziranda gerçekleşen seçimlere rağmen, bu sıkı duruşumuzu koruyarak yüzde 1.9 olan bütçe açığı / milli gelir oranı hedefimizi yakalayacağız” dedi.

Devamını oku >>

KAMU MÜTEAHHİTLERİ, TASFİYE KARARNAMESİNDE DÜZENLEME İSTİYOR

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı (AKAMDER) Mustafa Karslıoğlu, ekonomik zorluklar nedeniyle işlerine zarar ederek devam eden ya da imzaladığı sözleşme gereği işine başlamak zorunda kalan müteahhitlerin beklediği tasfiye kararnamesinde çeşitli zorluklar taşıyan 4 madde olduğunu ve yeni düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini söyledi.

Devamını oku >>

KONKORDATO TALEBİNDE ARTIŞ

Başta inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar olmak üzere konkordato talebindeki artış korkutucu seviyeye ulaştı. Yalnızca bir kaç ay önce Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 356 adet olarak açıklanan konkordato talebinde bulunan firma sayısı toplamda 846'ya ulaştı

Devamını oku >>

İMDER’DEN ÇİN ATAĞI

İMDER ve üyeleri 27-30 Kasım tarihleri arasında Şangay/Çin'de düzenlenen Asya'nın en büyük iş ve inşaat makinaları fuarı Bauma China Fuarı'na katıldı. 22 katılımcı Türk firması ile fuarın uluslararası pavilyonları arasında yer alan Türkiye, makina sektörünün gücünü tüm dünyaya sergiledi. İMDER’in Türkiyenin Makinecileri ile birlikte katıldığı Bauma China fuarı bu yıl beklentileri aşarak 212 bin 500 ziyaretçiye, 38 ülkeden 3 bin 350 katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Devamını oku >>

KASIM’DA YENİ İŞ MAKİNESİ SATIŞLARI AZALDI

İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan tahmini pazar rakamlarına göre, Türkiye’de 2018 yılı Kasım ayındaki yeni iş makinesi satışları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 60 azalarak 289 adet olarak gerçekleşti. Böylece yılın ilk 11 ayı genelindeki toplam makine satışları geçen yıla kıyasla yüzde 40 azalarak 6.256 adette kaldı. İSDER’in (İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği) tahmini pazar rakamlarına göre, Kasım ayında Türkiye’deki forklift ve istif makinesi satışları geçen yıla kıyasla yüzde 24,4 azalarak 552 adede geriledi. Yılın ilk 11 ayı genelindeki toplam satışlar ise geçen yıla kıyasla yüzde 4,4 artarak 8.424 adet olarak gerçekleşti.

Devamını oku >>

İNŞAAT CİRO ENDEKSİNDEKİ GÜÇLENME EĞİLİMİ DURDU.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.9 oranında artış gösteren inşaat ciro endeksi, Eylül'de yıllık bazda sınırlı bir gelişim gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Eylül 2018 dönemine ait Ciro Endeksi verilerine göre takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, Ağustos'a kıyasla yüzde 3.5 oranında yükseldi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3.2 seviyesinde düşüş gösterdi.

Devamını oku >>

GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA (GSYH) YÜZDE 1,6 ARTTI

TÜİK 2018 yılı 3’üncü çeyreği (Temmuz – Eylül) büyüme rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre inşaat sektörü yüzde 5,3 küçülürken, genel anlamda yüzde 1,6 büyüme kaydedildi

 

 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 5,3 KÜÇÜLDÜ

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılının üçüncü çeyreğinde (2018 yılı Temmuz – Eylül dönemi)  bir önceki yılın aynı çeyreğine göre (2017 yılı Temmuz – Eylül dönemi) zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1, sanayi sektörü yüzde 0,3 artarken inşaat sektörü yüzde 5,3 azaldı. 

Devamını oku >>

HEDEF EN AZ 22 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, "Gelecek yıl ihracat hedefimiz en az 22 milyar dolar. Irak, Libya ve Rusya'da canlılığın tekrar gelmesi ve pazar paylarımızı tekrardan kazanmamız, yakın bölgelerimizde pazarları başkalarına kaptırmamamız, en yüksek ihracat yaptığımız ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerimizin iyi sürmesi halinde 30 milyar dolar ihracata ulaşırız." dedi.

Devamını oku >>

EKİM AYINDA İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 97,2’YE YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı dış ticaret endekslerini yayınladı. Buna göre Ekim ayında ihracat 2017 yılı Ekim ayına göre yüzde 15,7 arttı. İthalat ise yüzde 26 azaldı. Ancak mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 0,8 azalması dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre ise ihracat 2018 yılı Ekim ayında, 2017 yılı Ekim ayına göre yüzde 13 artarak 15 milyar 719 milyon dolar, ithalat yüzde 23,8 azalarak 16 milyar 176 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ortak verilere göre Ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 93,8 azalarak 456 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise 2017 Ekim ayında yüzde 65,6 iken, 2018 Ekim ayında yüzde 97,2'ye yükseldi.

Devamını oku >>

TEB VE MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ'NDEN REEL SEKTÖRE DESTEK

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Makina İmalatçıları Birliği (MİB) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

TEB'den yapılan açıklamaya göre, imza törenine, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ile Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan katıldı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ ÜRETİMİ GEÇEN EYLÜL AYINA GÖRE YÜZDE 3,4 AZALDI

Türkiye İMSAD, Kasım 2018 aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Kasım 2018 Sektör Raporu’nda; 2018 yılı Eylül ayında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretiminin 2017 yılı Eylül ayına göre yüzde 3,4 azaldığı belirtildik. Üretimdeki gerilemede iç talepteki daralma etkili oldu. İç pazarda süren daralmanın etkisiyle ihracatta sıçrama yaşandığı belirtildi. Raporda, inşaat malzemeleri ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44 arttığı ve böylece Eylül 2017- Eylül 2018 aralığında yıllık ihracatın 20 milyar dolar seviyesine yaklaştığı vurgulandı.

Devamını oku >>