UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

 

 

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İKİ ARSA SATACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bugün yayımlanan resmi ilana göre konut imarlı iki arsa ihaleyle satışa çıkarıldı. 17 Ağustos'ta gerçekleşecek olan ihaleye katılacak olan gerçek veya tüzel kişilerin teklifleri kapalı teklif usulü ile kabul edilecek. ihale için 17 Ağustos 2020 saat 12:30'a kadar teklif verilebilecek.

Devamını oku >>

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARSA SATACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile arsa satış ihalesi düzenleyeceğini duyurdu. İhale ile Etimesgut Eryaman, Yenimahalle Çeçideresi ve Mamak Mutlu Mahalleri sınırları içerisinde yer alan 4 arsa 98 milyon 757 bin liralık rekor muhammen bedel ile satışa sunuldu

Devamını oku >>

EVE HACİZ KOYULAMAYACAK

6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile vergi borcu olanları yakından ilgilendiren çok kritik bir karar açıklandı. Anayasa Mahkemesinin 1/7/2020 Tarihli ve 2016/4293 Başvuru Numaralı Kararı ile beraber vergi borcu nedeni ile kişinin yaşadığı eve haciz konulması hak ihlali sayıldı.

Devamını oku >>

YEKDEM BAŞVURULARINDA DEĞİŞİKLİK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvurularında kullanılacak dilekçe ve bilgi formu formatlarının değiştirilmesi kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Devamını oku >>

ELEKTRİKTE 236 MİLYON LİRALIK DESTEK

Kapasite mekanizmasından yararlanan üretim tesislerine yapılacak ödemelere ilişkin liste, TEİAŞ'ın internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, kapasite mekanizması kapsamında yer alan 45 santralden 39'una haziran ayı için toplam 236 milyon 36 bin 397 lira ödenecek.

Devamını oku >>

NZD İNŞAAT, ‘NİKOLAYEV ULUSLARARASI HAVAALANI MODERNİZASYONU’ SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI

NZD İNŞAAT’ın  Nikolayev Uluslararası Havaalanı modernizasyonu anlaşmasını imzaladığı bildiriliyor. Ukrayna Haber Ajansının bildirdiğine göre  sözleşmeyi Nikolayev Bölge Konseyi adına birinci başkan yardımcısı Tahir Sadridinov ve NZD İnşaat adına Koordinatör Mustafa Ustaoğlu tarafından imzaladı.

Devamını oku >>

BURSA - YENİŞEHİR DEMİRYOLU İKMALİ İHALESİ 20 AĞUSTOS’TA YAPILACAK

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün  (DLH) 201 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesi kapsamında 75  kilometrelik Bursa Yenişehir hattının 56 km. altyapı ikmali işi için  20 Ağustos 2020 tarihinde 4734 sayılı KİK Madde 21/b kapsamında pazarlık usulü ile ihale edilecek. İhale kapsamında Bursa – Yenişehir (75/56 km.) hattı altyapısı ikmal, elektrifikasyon sinyalizasyon, telekomünikasyon işleri var.

Devamını oku >>

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KREDİ HACMİ ARTTI

BDDK tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 17 Temmuz ile biten haftada 16 milyar 729 milyon lira artış gösterdi. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 3 trilyon 278 milyar 697 milyon liradan 3 trilyon 295 milyar 426 milyon liraya yükseldi.

Devamını oku >>

SERMAYE ARTIRIMI BAŞVURULARI KABUL EDİLDİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret'in pay başına 2,40 liradan halka arzını onayladı.

Devamını oku >>

TVF AFŞİN-ELBİSTAN SANTRALİ İÇİN 6 FİRMA İLE GÖRÜŞÜYOR

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Sönmez, THY'nin küresel havacılık konsolidasyonunda yerini alacağını söyledi.

“1980’lerde başlayan özelleştirme furyası ve bu yolla devleti ekonomide küçültme düşüncesi dünyada kendini tüketmiştir” diyen Sönmez, “Özel sektörün ölçeğinin yetmediği alanlarda yatırım yapan, doğrudan yatırımcı çeken ve bu yolla hem ölçek büyüten hem de piyasa yapısını değiştiren bir rol oynayacağız” şeklinde konuştu.

Devamını oku >>

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ AZALDI

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 17 Temmuz'da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 381 milyon dolarazalışla 49 milyar 230 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 10 Temmuz'da 49 milyar 611 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 196 milyon dolar düşüşle 40 milyar 425 milyon dolardan 40 milyar 229 milyon dolara geriledi.

Böylece Merkez Bankasının toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 577 milyon dolar azalışla 90 milyar 36 milyon dolardan 89 milyar 459 milyon dolara düştü.

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN DIŞ BORÇ ÖDEMELERİ 13 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Türkiye'nin bu yıl dış borç ödemeleri 13 milyar 146,04 milyon dolar oldu. Merkez Bankası'nın yayınladığı verilere göre, 15 Temmuz haftasında 280,13 milyon dolar olan toplam dış borç ödemelerinin 278,55 milyon doları Hazine, 1,47 milyon doları diğer ödemeler, 0,11 milyon doları TCMB'ye yapılan ödemelerden oluşurken, IMF'ye ödeme yapılmadı. 2019 yılında toplam 12,8 milyar dolar dış borç ödemesi gerçekleştirildi.

Devamını oku >>

FİTCH RATİNGS'TEN  EMLAK SEKTÖRÜ UYARISI

Kredi dereceleme kuruluşu Fitch Rating's son dönemde Türkiye'de yaşanan ucuz kredi çılgınlığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Çok hızlı kredi artışı yaşandığı, bunun da risk yarattığını iddia edildi.

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL’UN DETAYLARI BELLİ OLUYOR

İstanbul'un çehresini değiştirecek olan ve şimdiden tartışmalara yol açan dev projenin yapımını üstlenecek olan firma bu yıl içinde belli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Projetin etüt çalışmalarını tamamladık. Kanal İstanbul'un inşa edilebilmesi için gereken mevzuat çalışması tüm kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla devam ediyor.” demişti. Kanal İstanbul projesinde ihale için geri sayım başlarken Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda bir yasa teklifi hazırlanıyor.

Kanal İstanbul projesinin yapılacağı alanda yer alan taşınmazların kamulaştırılması görevini Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı üstlenecek.

Devamını oku >>

TUZLA BELEDİYESİ KONUT İMARLI İKİ ARSA SATACAK

Tuzla Belediyesi yayınladığı resmi ilanla konut imarı bulunan iki adet arsayı satılığa çıkardığını duyurdu. 28 Temmuz'da yapılacak ihalede arsaların biri açık teklif usulü ile diğeri ise kapalı teklif usulü ile satılacak.

Arsaların konut imarının bulunması nedeniyle gerçekleşecek olan ihaleye büyük bir ilgi olması bekleniyor.

Devamını oku >>

YURTDIŞI MÜTEAHHİTLERE İYİ HABER

Müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının Türk Eximbank tarafından düzenlenecek olmasının kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Atılmış olan bu önemli adımın uygulanmasıyla birlikte inşaat sektörü olarak ülkemizin hizmet ihracatına da ilave katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye Müteahhitler Birliği olarak Türk Eximbank ile işbirliği içerisinde, programa ilişkin farkındalığın artırılması yönünde çalışmalar planlıyoruz” dedi. Yenigün, Ticaret Bakanlığı ve Türk Eximbank ile proje finansmanında sektöre yönelik yurtdışı teknik müşavirlik ve müteahhitlik hizmetleri ile inşaat malzemeleri ihracatını artırmaya yönelik programlar üretmek üzere çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Devamını oku >>

İSTANBUL’A 5 YENİ FÜNİKÜLER HATTI

Yapımı daha önce durdurulan F4 Rumelihisarüstü-Aşiyan füniküler hattındaki çalışmaları başlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 5 ayrı noktası için füniküler hattının etüt proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi

Devamını oku >>

HAZİRAN’DA 657 İŞ MAKİNASI SATILDI

763 adet iş makinesinin satıldığı 2018 yılı mayıs ayından bu yana ciddi oranda daralan ve bugüne kadar 300 adet bandını aşamayan Türkiye iş makineleri pazarında, geçtiğimiz haziran ayı içerisinde 657 adet yeni makine satıldı.

Devamını oku >>

İLK 4 DEĞİŞMEDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2019 yılının zirvesinde 87.9 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira ile ikinciliğini, Toyota Otomotiv 25 milyar 851 milyon lira üçüncülüğünü korudu. Oyak Renault da 24 milyar 635 milyon lira üretimden satışla dördüncü oldu. Böylece ilk dört şirket, 2019 yılında bir önceki senenin sıralamasına göre değişmedi.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER