UYGULAMALARIMIZ :

KAMU MÜTEAHHİTLERİNDEN 'DÖVİZ' ZARARINA KARŞI TEMİNAT TALEBİ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, döviz artışlarının yalnızca özel sektörü değil, kamuyla iş yapan müteahhitleri de zor duruma soktuğunu söyledi. Dünya gazetesinden Leyla İlhan'ın haberine göre, Döviz hareketleri sebebiyle kamuyla iş yapan müteahhitlerin yakın dönemde yaptıkları anlaşmaları feshetme yoluna gittiğini vurgulayan Tellioğlu, "Özel sektör firmalarının yüzde 70'i projelerini durdurdu. Kamu müteahhitleri için acil biçimde fiyat farkı kararnamesinin çıkması gerek." dedi.

Devamını oku >>

YABANCILARIN ENERJİ YATIRIMI 3’E KATLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’nden derlenen bilgilere göre, uluslarası doğrudan yatırım girişi bu yılın ocak-mayıs döneminde toplam 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Devamını oku >>

ENERJİ İTHALATIMIZ YÜZDE 41 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, temmuz ayında Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 azalışla 20 milyar 59 milyon dolara düştü.

Devamını oku >>

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ AZALDI

Ekonomik güven endeksi, ağustosta geçen aya kıyasla yüzde 9 azalarak 92,2’den 83,9’a geriledi.

Devamını oku >>

DSİ YENİ GENEL MÜDÜRÜ MEVLÜT AYDIN GÖREVİNE BAŞLADI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevine 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. ve 3. maddeleri gereğince atanan önceki Genel Müdür Yardımcısı Mevlüt Aydın görevine başladı.

Devamını oku >>

TÜRK MÜTEAHHİTLER DÜNYA İKİNCİSİ

ULUSLARARASI inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record), müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini açıkladı.

Devamını oku >>

İNŞAAT İSTİHDAM ENDEKSİ ARTTI

2018 yılının ikinci çeyrek dönemine ait İşgücü Girdi Endeksleri, inşaat sektöründe istihdam endeksinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.7 oranında yükseldiğini gösterdi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYETLERİ YÜZDE 26 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Buna göre, inşaat maliyet endeksi haziranda bir önceki aya göre yüzde 2,29, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,06 yükseldi.

Devamını oku >>

MALATYA'DA KUYUÖNÜ HES'İN TEMELİ ATILDI

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Kuyuönü Hidroelektrik Santrali'nin (HES) temeli atıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MASKİ) Cemal Gürsel Mahallesi'ndeki içme suyu deposunun yanında yapılacak Kuyuönü HES'te 2,2 megavatsaat enerji üretilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kentte şu anda katı atık ve güneş enerjisi santralinde 7 megavatsaat enerji üretildiğini belirtti.

Devamını oku >>

TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI ‘TRANSİT TÜP GEÇİT PROJESİ’Nİ BAKANLIĞA SUNDU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve Trabzon’un trafik sorununun çözülmesine katkıda bulunacak Trabzon İli Transit Tüp Geçit Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sunuldu.

Devamını oku >>

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU İHALESİ 18 EYLÜL'E ERTELENDİ

Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete'de yayımlanan duyurusuna göre, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Aydın-Denizli Otoyolu işine ait daha önce 24 Temmuz olarak açıklanan ve 15 Ağustos'a ertelenen ihalenin tarihi 18 Eylül olarak değiştirildi.

Devamını oku >>

EÜAŞ ALPU TERMİK SANTRALI  İHALESİ ERTELENDİ

Yatırım hacmi 1,8 milyar doları bulacağı hesaplanan ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının takip ettiği Alpu'da kurulması planlanan termik santral ve ek tesislerinin 15 Ağustos 2018 tarihinde yapılması gereken ihalesi 17 Ekim 2018 tarihine ertelendi.

Devamını oku >>

ASKİ 15 NOKTADA SU TAŞKINLARI ÖNLEME İNŞAATINA BAŞLIYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, yoğun yağışla birlikte Başkent’te yaşanan su taşkınlarının önüne geçmek için ASKİ ile birlikte hazırlanan önemli bir projeyi, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Devamını oku >>

GÜRSEL BARAN: “TÜRK VE JAPON MÜTEAHHİTLER ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE BİRLİKTE PROJE YÜRÜTEBİLİRLER”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret eden Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Japonya ile Türkiye ve Ankara arasındaki iş ilişkilerinin daha da ileri taşınması için elimden geleni yapacağım" dedi.

Devamını oku >>

TANAP'IN DESTEĞİ 140 MİLYON LİRAYA ULAŞACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında düzenlenen 2. Hibe Çağrısı İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, TANAP'ın rekor sayılabilecek sürede tamamlandığını, 12 Haziran'da Azerbaycan ve Türkiye'nin ev sahipliğinde 49 yıl sürecek işletme dönemine geçildiğini söyledi.

Devamını oku >>

ELEKTRİK PİYASASI LİSANS YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devamını oku >>

TEMMUZ AYI İMSAD SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ 2,01 PUAN DÜŞTÜ

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Buna göre İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Temmuz ayında 2,01 puan düşerek 94,71 puan olarak gerçekleşti.

Devamını oku >>

YÖNETMELİK<

KAMU İHALE KURUMUNDAN:YAPIM İŞLERİ İHALELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Devamını oku >>

İKİ İNŞAAT DEVİNDEN KONKORDATO BAŞVURUSU

İnşaat ve altyapı alanlarında varlığı hissedilen kriz baskısı ile birlikte kimi firmaların faaliyetleri de zorlu bir sürece girdi. İnşaat ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat'ın konkordato başvurusunda bulunduğu açıklandı.

Devamını oku >>

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ İNŞAAT KREDİLERİNİN SATIŞINI BEKLİYOR

İnşaat sektöründe yaşanan kredi problemleri önemli boyutlara ulaştı. Varlık Yönetim Şirketi Hayat Varlık CEO'su Hilmi Güvenal, önümüzdeki dönemde inşaat sektöründen satış beklediğini belirterek: "Son bir kaç yıldır yarım kalan inşaat projeleri ve müteahhitlere verilen krediler bulunuyor." dedi. Yarım kalmış inşaat projeleri de dahil olmak üzere inşaat kredilerinin bu sene satılmasını beklediklerini vurgulayan Güvenal: "Bu alanda bankalardan 1 milyar TL'lik satış bekliyorum." şeklinde konuştu.

Devamını oku >>