UYGULAMALARIMIZ :

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 5 İLDE 12 OKUL İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, AKOY projesi ile İzmir, Bursa, Konya, Adana ve Balıkesir'de yer alan hazine taşınmazlarına 12 okul yapılacak.

Bu kapsamda, Konya'da toplam 43 milyon 114 bin lira maliyetle 73 derslikten oluşan 4 okulun inşası gerçekleştirilecek.

İzmir'de yer alan hazine taşınmazlarına 3 okul inşa edilecek. 64 derslikten oluşacak okulların maliyeti 23 milyon 568 bin lira olacak.

Devamını oku >>

398 KAMU KONUTA SATIŞA ÇIKTI

Resmi İlan Portalı üzerinden yayımlanan bir duyuru ile yeni kamu konutu satışı listesi yayımlandı.

Ankara'nın en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya'da yer alan kamu konutları için Başkent Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Anıt Emlak Müdürlüğü'nce yayımlanan satış duyurusunda 398 konut satışı yapılacağı bildirildi. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD 35.GÜNDEM BULUŞMALARI 4. KEZ ONLİNE

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının 35’incisi, küresel salgın nedeniyle dördüncü kez internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Toparlanma mı, İkinci Dalga mı?’ başlığı altında yapılan online toplantıda katılımcılara seslenen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu,

Devamını oku >>

EKONOMİYE İLİŞKİN 'TORBA KANUN' RESMİ GAZETE'DE

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunla diğer kamu bankalarına, bunların bağlı ortaklık ve iştiraklerine sağlanan istisnadan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi de yararlanacak.

Devamını oku >>

YENİLENEBİLİR ENERJİYE 5,2 MİLYAR LİRA

Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere mayısta yaklaşık 5,2 milyar liralık destek sağlandı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden bu yıl toplam kurulu gücü 21 bin 49 megavatı bulan 817 santral yararlanıyor.

Devamını oku >>

2 YILDA 3 TRİLYON DOLAR YATIRIM

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Uluslararası Para Fonu (IMF) iş birliğiyle hazırladığı Dünya Enerji Görünümü Sürdürülebilir Kalkınma Özel Raporu'nda hükümetlerin Kovid-19 krizini sürdürülebilir bir şekilde atlatabilmeleri için elektrik, ulaşım, binalar, endüstri, yakıtlar ve teknoloji olmak üzere 6 alanda tavsiyeler içeren yol haritası çizildi.

Devamını oku >>

RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜ SALGINA RAĞMEN BÜYÜYOR

Rüzgar enerjisi sektöründe imalat, montaj ve servis hizmeti veren Genba Grup Genel Müdürü Cengiz Oğuzer, karasal rüzgar türbini pazarının salgın dönemine rağmen 2020 sonunda 670 gigavata ulaşacağını belirtti.

Devamını oku >>

ÇERKEZKÖY'E 75 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Türkiye cam sektörünün üretim ve ihracatta öncü şirketlerinden Yorglass, içinde bulunduğumuz süreçte teknoloji ve yeni üretim tesisi yatırımlarına hız vererek Çerkezköy'de

Devamını oku >>

VERİMLİLİK YATIRIMLARI 1 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez video konferans yöntemiyle MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve MÜSİAD Enerji ve Maden Komitesi Başkanı Cihad Terzioğlu ile bir araya geldi.

Devamını oku >>

TEİAŞ’TAN MÜCBİR SEBEP NEDENİ İLE SÜRE UZATIM HAKKI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Kovid-19 salgını nedeni ile alınan seyahat kısıtlaması sebebi ile yerine getirilemeyen bazı yükümlülükler için 6 ay süre uzatımı hakkı verildiğini duyurdu.

Açıklamada kararın dayanağı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 4.6.2020 tarihli ve 9374 sayılı Kurul Kararı gösterildi.

Devamını oku >>

ERCİYES'İN YATIRIMLARI PLANLANDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden olan Erciyes için 2020 yılında yapılacak yatırımlarla ilgili toplantı düzenledi.  Başkan Büyükkılıç, “Erciyes’imizi sadece kış aylarında değil 12 ay boyunca, kamp turizmi, yayla turizmi, termal turizmi ile aranan, özlenen bir merkez olması yolunda gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Devamını oku >>

DSİ’DE BALIKESİR’E YATIRIM KONUŞULDU

Geçtiğimiz günlerde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda düzenlenen toplantıda  ‘Balıkesir Yatırımları’ masaya yatırıldı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız başkanlığında yapılan toplantıya BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü ve BASKİ heyetinden Daire Başkanları ile ilgililer katıldılar.

Söz konusu toplantıda 'Balıkesir ili Sulama Tesislerine' ilişkin talepler masaya yatırılarak, istişarede bulunuldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİİ İHRACATI GERİLEDİ

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Nisan 2020 sonuçları açıklandı. İnşaat malzemeleri sanayi dış ticaretinde Covid-19 salgınının etkisiyle, endeksin ölçüldüğü 2013 yılı ağustos ayından bu yana en sert aylık düşüşler yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 2020 yılı nisan ayında değer olarak geçen yılın nisan ayına göre %25,8 geriledi. 2019 yılı nisan ayında 1,81 milyar dolar olan ihracat, küresel salgının olumsuz etkisi nedeniyle 2020 yılı nisan ayında 1,35 milyar dolara indi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ NİSANDA ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre, endeks nisanda bir önceki aya göre 0,86, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,14 yükseldi.

Devamını oku >>

KOLİN İNŞAAT ROMANYA’DA KARAYOLU İHALESİNE TEKLİF VERDİ

Romanya Karayolları İdaresi’nin (CNAIR) yaptığı “Galati Şehir Geçisi Yolu Dizayn ve Yapım İşleri” ihalesinde teklifler toplandı. Toplam 4 teklifin çıktığı ihaleye Türkiye’den sadece KOLİN İNŞAAT katıldı. Avrupa Birliği finansmanlı projenin yaklaşık maliyeti 186 milyon EUR.

12 ay dizayn ve 42 yapım süresi bulnan karayolunun toplam uzunluğu 33,6 km olacak.

Devamını oku >>

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN MEVDUATI AZALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalararası dahil) 29 Mayıs ile biten haftada 7 milyar 135 milyon 23 bin lira azalarak 3 trilyon 61 milyar 174 milyon 926 bin liradan 3 trilyon 54 milyar 39 milyon 903 bin liraya indi.

Devamını oku >>

YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ ARTTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin, ocak-mayıs döneminde yüzde 66 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzun vadeli yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. 24 Mayıs'taki günlük rekorun ardından geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimiz, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 66 oldu. Hedef net: Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir." ifadelerini kullandı

Devamını oku >>

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN YATIRIMCININ YANINDAYIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlık binasında telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) üyeleriyle bir araya geldi.

Çarkların yeniden döndüğü, kepenklerin açıldığı ve üretim ile hizmetin yeniden canlandığı bir döneme girildiğini vurgulayan Dönmez, "Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız." ifadesini kullandı.

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN 1 MİLYAR EUROLUK PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tamamlanan Avrupa Birliği IPA programı kapsamında 25 şehirde 30 çevre altyapı projesini hayata geçirdiklerini, IPA-2 programı kapsamında ise 18 çevre altyapı projesi ve 15 teknik destek projesini daha hayata geçireceklerini ifade etti.

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN 1 MİLYAR EUROLUK PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tamamlanan Avrupa Birliği IPA programı kapsamında 25 şehirde 30 çevre altyapı projesini hayata geçirdiklerini, IPA-2 programı kapsamında ise 18 çevre altyapı projesi ve 15 teknik destek projesini daha hayata geçireceklerini ifade etti.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER