UYGULAMALARIMIZ :

MALTEPE FİKİRTEPE OLMASIN DİYE 'İNŞAAT SİGORTASI'

Türkiye kentsel dönüşüm tarihinde bir ilk Maltepe Belediyesi aracılığıyla hayata geçiriliyor. İlçenin yıllar boyunca çözümlenemeyen Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük Mahallerinde dönüşüm için gerekli tüm engelleri aşan Maltepe Belediyesi, şimdi de inşaat süreçlerinin sağlıklı biçimde yürütülmesi ve tamamlanabilmesi adına gerekli önlemleri aldı. Belediye sürece dahil olacak inşaat firmalarından inşaat sigortası isteyecek.

Devamını oku >>

AKKUYU İLETİM HATLARI YAKINDA İHALE EDİLECEK

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Kaldırım, 2023'te devreye alınması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) iletim hatlarıyla ilgili olarak, "TEİAŞ olarak yaklaşık 4.8 gigavatlık gücün 6 iletim hattı ve çeşitli trafo merkezleriyle taşınması ile ilgili bütün projelerimizi bitirdik. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarını aldık. Yakın zamanda bunları ihale edeceğiz." dedi.

Devamını oku >>

LİMAK VAKFI VE TMK PROJESİ'NE AVRUPA'DAN 5 ÖDÜL

Limak Vakfı’nın iş hayatında kadınları güçlendirmek için başlattığı Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Londra ve Barselona’da düzenlenen Stevie ve IPRA ödül törenlerinde 5 ödüle layık görüldü

Devamını oku >>

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ YÜZDE 24'TE SABİT TUTTU

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24’te sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası’nın açıklamasında “Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ARTTI

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 Ağustos dönemi inşaat maliyet endeksiverilerini açıkladı. Buna göre; inşaat maliyet endeksi (İME), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,10, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,36 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 8,37, işçilik endeksi yüzde 0,66 arttı. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 41,09, işçilik endeksi yüzde 16,87 arttı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE DARALDI

Hazır Beton Faaliyet Endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 azaldı. Satışlarında önceki aya göre artış olduğunu ifade eden firma oranı %6 olarak gerçekleşti. 

Devamını oku >>

EKİM'DE İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜVEN 58,7

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılı Ekim ayına dair Sektörel Güven Endeksi rakamları açıklandı. Buna göre, İnşaat sektöründe güven endeksi verileri yüzde 58.7 olarak gerçekleştiği kaydedildi. inşaat sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 57,3 olmuştu.

Devamını oku >>

2019 YILI YATIRIMLARINA 64 MİLYAR LİRA ÖDENEK AYRILDI

Bütçeden yatırımlara ayrılan pay 2019 yılında 2018 yılına göre yaklaşık yüzde 28 oranında azaldı. 2018 yılı bütçesinde yatırımlara 88 milyar lira ayrılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bütçe tasarısı TBMM’ye sunuldu. 2019 bütçe kanunu tasarısında yatırmalara 64 milyar 400 milyon TL ayrıldı. Tasarının, 23 Ekim 2018 Salı günü komisyonda görüşülmeye başlanması bekleniyor.

Devamını oku >>

2019 YILI “YATIRIM PROGRAMI GENELGESİ” YAYINLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019-2021 yıllarını kapsayan yatırım hazırlıklarıyla ilgili genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Erdoğan 2019 yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan amaç ve politikalarla öncelikler ve mali çerçevenin esas alınacağını bildirdi.

Devamını oku >>

İNŞAATTA İSTİHDAM 52 BİN KİŞİ AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz dönemi iş gücü istatistiklerini yayınladı. İstatistiğe göre mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 53,2 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, sanayi sektöründe 34 bin, inşaat sektöründe 52 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 3 bin, hizmet sektöründe 77 bin kişi arttı.

Devamını oku >>

YENİ ULUS MEYDANI İÇİN İLK SONDAJ VURULDU

Ankara’nın öncelikli projeleri arasında yer alan "Yeni Ulus Meydanı Projesi" için sondaj çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım ve alt yapı desteği sağladığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışmaları Ulus ve çevresinde toplam 80 ayrı noktada yapılacak.

Devamını oku >>

ANTALYA YAT LİMANINA İKİ TALİP

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kurvaziyer ve Yat Limanı Projesi’ne Maya Holding (Hong Kong) ve Çin Menşeli Partneri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda talip olduklarını açıkladı. Açıklamada, “Yaklaşık 300 Milyon Dolar maliyetli yatırım; kurvaziyer limanına 300 metrenin üzerinde 4 gemi yanaşabilecek, 420 yat kapasiteli marina, otel, ticari alan, yat kulübü gibi yerleşkeye sahip olacak.

Devamını oku >>

HALİÇ BİLİM MERKEZİ İHALESİ 12 KASIM'DA

Avrupa’nın en büyük bilim merkezi olması planlanan Haliç Bilim Merkezi'nin ihalesi 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 10:00'da yapılacak. Yapım işi ihalesi, İBB tarafından İBB Hizmet Binası İhale İşleri Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek.

Devamını oku >>

HATAY’DA TELEFERİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin çok önem verdiği Teleferik Projesi’nin alt ve üst istasyonlarına ilişkin projelerin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasıyla, alt istasyon alanında uygulama çalışmalarına başlandı.

Devamını oku >>

YALOVA ARMUTLU YUMRUDERE BARAJI YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda inşaat yapımı devam eden Yalova Armutlu Yumrudere Barajı gövde dolgusu ve malzeme ocaklarında 15. Şube Müdürlüğü, Jeoteknik Hiz. ve YAS Şube Müdürlüğü ve Kalite Kontrol Laboratuvar Şube Müdürlüğü personelince teknik incelemeler yapıldı. Yumrudere Barajının gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ediliyor. Barajın gövde yüksekliği talvegden 32 metre.

Devamını oku >>

SATILIK TEMİZ İNŞAAT FİRMALARI

Tamamı 6 Milyon Ve Tamamı 600 Bin TL Üst Yapı İşbitirmesi Olan 2 Adet İnşaat Firması Devredilecektir.Tel:0532-223 88 86 - 0312 - 230 84 33

Devamını oku >>

DİCLE ELEKTRİK'TEN 4,16 MİLYON LİRALIK ALT YAPI YATIRIMI

Dicle Elektrik, Diyarbakır'ın Kuçe ve Medya mahallelerindeki tüketicilere kesintisiz elektrik verebilmek için 4 milyon 160 bin liralık alt yapı yatırımı başlattı. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan yatırımla daha önce kayıt dışı tüketilen yıllık 30 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi kayıt altına alınacak.

Devamını oku >>

KOSGEB'DEN İŞLETMELERE YENİ İMKAN

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), fazla talep gelmeyen alanlardaki destek programlarını "İşletme Geliştirme Destek Programı" başlığı altında toplayarak, sanayici, girişimci ve KOBİ'ler için yeni bir imkan sağladı.

Devamını oku >>

EYLÜL AYINDA TÜRKİYE’DE SADECE 227 ADET İŞ MAKİNESİ SATILDI

Döviz, nakit ve faiz kıskacının iyice daraldığı Eylül ayında iş makinesi sektöründeki satışlar neredeyse durma noktasına geldi. 227 adetlik yeni iş makinesi satışı, maalesef sektör açısından bu ayı gelmiş geçmiş en kötüler arasına yazdırdı.

Devamını oku >>

ZORLU KATAR’DAKİ 700 MW’LIK GES İHALESİNDE ÖN ELEMEYİ GEÇTİ

Katar Elektrik ve Su İdaresi (KAHRAMAA) ülkenin ilk büyük ölçekli güneş enerjisi projesinin ihale süreci hakkında açıklama yaptı. İdarenin Başkanı Essa Bin Hilal El-Kuvari tarafından Katar medyasına yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında alınan ön başvurular sonucunda aralarında Zorlu Enerji’nin de olduğu 16 şirket ön elemeyi geçti. İhale yıl sonunda yapılacak

El-Kuvari’nin açıklamasına göre 700 MW gücünde olacak projenin 350 MW’lık ilk fazının 2020 sonuna kadar devreye girmesi gerekiyor.

Devamını oku >>