UYGULAMALARIMIZ :

YAPI MALZEMELERİNDE EN FAZLA İHRACAT ABD VE İSRAİL’E

Türk Yapı Malzemeleri Sektörü’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Serdar Urfalılar, Türk yapı malzemeleri sektörünün geçen yılı 22,1 milyar dolar ihracatla kapattıklarını, Kovid-19’un olumsuz etkilerini en az hasarla atlatmak adına geliştirilen projelere ara vermediğini ifade etti.

Devamını oku >>

MAYIS ENFLASYONU AÇIKLANDI

Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gerçekleşti. Yıllık en düşük artış yüzde 2,98 ile haberleşme grubunda gerçekleşti.

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL İMAR PLANLARI TEMMUZDA ASKIYA ÇIKACAK

Bakanlık, Kanal İstanbul için ihale sürecini hızlandırıyor; imar planları temmuzda askıya çıkacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da ihale sürecini hızlandırmak için düğmeye basarken, kanalın iki yakasında kurulacak şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindi.Temmuz ayı içerisinde de imar planlarının askıya çıkması bekleniyor.

Devamını oku >>

BRÜT DÖVİZ REZERVLERİ 1.24 MİLYAR DOLAR AZALDI

Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri geçen hafta 1.24 milyar dolar azalarak 54.4 milyar dolara indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 380 milyon dolar azalarak 91 milyar 27 milyon dolara geriledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİNİN ÜRETİMİ 3 AY ÜST ÜSTE ARTTI

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı.

‘Türkiye İMSAD Mayıs 2020 Sektör Raporu’na göre, 2020 yılına hızlı bir başlangıç yapan inşaat malzemeleri sanayisinin üretimi 3 ay üst üste arttı. 2020 yılı mart ayında üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 yükseldi ancak üretimde dengeli ve genele yayılan bir büyüme henüz sağlanamadı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

BOSNA’DA TÜNEL İHALESİ TEKLİFLERİ TOPLANDI

Bosna Hersek 5C Koridoru’nun Mostar yakınlarında yer alan Tünel Kvanj – Buna kesiminin ihalesine Türkiye’den de 3 firma teklif verdi.

Bosna Hersek Karayolları Kamu Kuruluşu “JP Autoceste” tarafından 19 Mayıs 2020 tarihinde ihalesi yapılan Tünel Kvanj – Buna projesinin dizayn ve yapım işleri kapsamında 5,25 km (çift tüp) tünel inşaatı, 640 m viyadük inşaatı ve 16 km yol/bağlantı yolu inşaatı yer almaktadır.

İhale, tek oturumda teknik ve finansal teklifler birlikte sunularak gerçekleştirilmiştir. İşin süresi dizayn dahil 36 ay olarak planlanmıştır.

Devamını oku >>

BELARUS YAP İŞLET DEVRET OTOYOL PROJESİNE TÜRKIYE’DEN KATILAN FİRMALAR ÖNYETERLİLİĞİ GEÇTİ

Eylül 2019’da 8 grubun ön yeterlik için dosya sunduğu, “Belarus M-10 Otoyolu (km 109.9 – km 195.15)” projesinde “Belarus İletişim ve Ulaştırma Bakanlığı” tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre içlerinde 5 Türk firmasının da yer aldığı 4 grup yeterli bulundu.

Yap İşlet Devret olarak tasarlanan projenin inşaatı için 2 yıl, işletmesi için ise 18 yıl süre verilmesi planlanıyor. 85,25 km’lik proje kapsamında mevcut yolun yeniden yapımı ve 2 şeritten 4 şeride çıkarılması işleri var. Projenin tahmini maliyeti 200 Milyon USD.

Devamını oku >>

OYAK, 5 ÇİMENTO ŞİRKETİNİ BİRLEŞTİRDİ

OYAK, 5 şirketi; Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento’yu, "OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş." adı ile birleştirdi.

Devamını oku >>

TÜPRAŞ, İLK ÇEYREKTE 2.2 MİLYAR LİRA ZARAR ETTİ

Tüpraş 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 84,6’lık kapasite kullanımıyla 6 milyon ton üretim yaparken, 4,6 milyon tonu yurt içinde olmak üzere, toplam 6,2 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi. Tüpraş’ın 2020 yılı ilk çeyrek cirosu yüzde 18 azalarak 16,9 milyar TL oldu. Tüpraş, düşük rafineri karlılığı ortamına ilave olarak petrol fiyatındaki gerileme neticesinde görülen stok zararının da etkisiyle, 2020’nin ilk çeyreğinde 2.265 milyon TL net zarar kaydetti.

320 milyon TL yatırım

Devamını oku >>

KORONAVIRÜSÜN ÇIMENTO  SEKTÖRÜNE ETKILERI

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), COVID-19 salgınının Türk Çimento sektörüne yansımalarını değerlendirmek amacıyla Deloitte Türkiye iş birliğiyle “Yeni Koronavirüsün Türk Çimento Sektörüne Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. 

Devamını oku >>

İNŞAAT'TA TOPARLANMA SANCILI OLACAK

Koronavirüs salgını sonrası şantiyelerin kapatılması ve proje iptalleri nedeniyle zor bir dönemden geçen inşaat sektörü ekonomisinde önemli daralma beklenirken, gelecek dönemde şirket birleşmelerinin gerçekleşebileceği, e-şantiyelerin oluşturulacağı, binalarda robotik emlak teknolojilerine ağırlık verileceği öngörülüyor.

Devamını oku >>

GÜLERMAK POLONYA’DA ÜSTLENMIŞ OLDUĞU TRAMVAY HATTI İNŞAATINA BAŞLADI

2018 yılı sonlarında GÜLERMAK İNŞAAT’ın imzalamış olduğu Poznan Tramvay Hattı inşaat işleri sözleşmesi, mevcut yapıların relokasyonu ve arkeolojik kazılar sebebiyle yaşadığı zorlukların sona ermesiyle hız kazanıyor.

Nisan ayında hareketlenen yaklaşık 100 Milyon Dolar (330 Milyon PLN) değerindeki proje 3,3 km Tramvay Hattı ve 8 durak içeriyor.

Devamını oku >>

ILISU BARAJI’NDA İNCELEME

Genel Müdür V. Yıldız Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) incelemede bulundu.

DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız, Genel Müdür Yardımcımız Oğuz Kasap ve beraberlerinde ki heyet 12 Mayıs Salı günü ilk olarak DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Devamını oku >>

KARAYOLLARI BAYRAM ÖNCESİ MÜTEAHHİTLERE 2 MİLYAR LİRA ÖDEDİ

Karayolları, 2019 yılından kalma borçlarının bir bölümünü kapatmak için kısa süre önce girişimde bulundu. Ek ödenek talebini gündeme getirdi. Bu çerçevede 2 milyar TL’lik ek ödenek aldı. Karayoları, hemen kolları sıvadı. Bayram öncesi müteahhitlere 2 milyar TL ödeme yaptı. Karayolları’nın, 2019 yılından kalan borcu 4.5-5 milyar TL’ye kadar geriledi.

Devamını oku >>

CARİ DENGE MART AYINDA 4 MİLYAR 923 MİLYON DOLAR AÇIK VERDİ

Mart ayında cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 4 milyar 923 milyon dolar açık gerçekleşti. Böylece 12 aylık carı fazla 1 milyar 463 milyon dolara geriledi.

Devamını oku >>

NİSAN AYINDA BETON KULLANIMI CİDDİ ORANDA AZALDI

THBB, her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan "Hazır Beton Endeksi" 2020 Nisan Ayı Raporu'nu açıkladı. Nisan ayında, bir önceki aya göre sektör genelinde ciddi bir üretim azalması yaşandı.

Devamını oku >>

TÜRKIYE İMSAD’DAN 33. GÜNDEM BULUŞMASI

Türkiye İMSAD tarafından 33. kez düzenlenen Gündem Buluşmaları toplantısı, Demirdöküm, GF Hakan Plastik ve Systemair HSK katkılarıyla internet üzerinden gerçekleşti.

"Pandemi Döneminde Küresel Ticareti Sürdürmek" başlığıyla düzenlenen online toplantıda konuşan Küçükoğlu, inşaat malzemesi sanayicileri olarak, önceliklerinin çalışanların sağlığını korumak, ofis ve fabrikaları salgından uzak tutmak olduğunu bildirdi.

Devamını oku >>

DSİ VE TOKİ ARASINDA SULAMADA DEV İŞBİRLİĞİ

Sulamada yeni bir adım daha attıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile TOKİ Başkanlığı arasında sulama tesislerinin yapımı konusunda bir protokol imzalandığını belirtti.

Devamını oku >>

BURSA’YA DEV ÇEVRE YATIRIMI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İnegöl-Yeniyörük’te bulunan düzenli katı atık depolama alanı, 130 milyon TL’lik yatırımla entegre tesise dönüştürülüyor. Belediyenin kasasından para çıkmayacak şekilde hayata geçirilecek projeyle birlikte 25 bin konuta daha enerji sağlanacağını ve atıkların ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Tesisin ilk aşaması bu yılın sonunda tamamlanarak hizmete girecek” dedi.

Devamını oku >>