UYGULAMALARIMIZ :

İLK 4 DEĞİŞMEDİ

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2019 yılının zirvesinde 87.9 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira ile ikinciliğini, Toyota Otomotiv 25 milyar 851 milyon lira üçüncülüğünü korudu. Oyak Renault da 24 milyar 635 milyon lira üretimden satışla dördüncü oldu. Böylece ilk dört şirket, 2019 yılında bir önceki senenin sıralamasına göre değişmedi.

Devamını oku >>

REKABET KURULU, ENERJİ’DE BAZI DEVRALMALARA İZİN VERDİ

Socar Turkey LNG Satış AŞ'nin tek kontrolünün Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Naturelgaz  Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından devralınması, Kalyon Enerji Yatırımları AŞ ile Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi AŞ'nin, Kalyon Türkerler Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim AŞ sermayesinde sahip oldukları payların bir kısmının Metgün Enerji Yatırımları AŞ'ye, bir kısmının ise Efa Group Enerji Üretim Danışmanlık ve Sanayi Ticaret AŞ'ye devredilmesi işlemlerine izin verildi.

Öte yandan Erguvan Enerji Elektrik Üretim AŞ paylarının bir kısmının Batıyel Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından devralınması işleminin izne tabi olmadığı kararına varıldı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ MAYISTA ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, endeks mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,36, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 yükseldi.

Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 1,78, işçilik endeksi yüzde 0,51 arttı. Mayıs 2019'a göre ise malzeme endeksinde yüzde 1,55, işçilik endeksinde yüzde 15,37 artış gerçekleşti.

Devamını oku >>

74 YEKA GE TAHSİS YARIŞMASI 19-23 EKİM 2020’DE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın güneş enerjisine dayalı YEKA ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin yarışma ilanı 3 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre tahsislerde TL üzerinden işlem yapılacak. Yarışmaların başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 30 kuruş.

Devamını oku >>

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NUN YİD İHALESİNE 6 TEKLİF GELDİ

163 kilometrelik Aydın-Denizli Otoyolu yapım ihalesine 6 firmadan teklif geldi. İnşaat süresi  3 yıl olarak belirlenen ve YİD (Yap İşlet Devret) modeli ile ihale yapımı planlanan otoyolun inşaatı 3 yıldan önce tamamlanıp işletmeye alınması halinde yapım süresinden artan bu süre, işletme süresinin sonuna eklenecek.  Geçiş garantisi verilmesi modeli ile yapılacak yatırım için bu eklenen süre ile ilgili herhangi bir garantinin sözkonusu olmadığı bildiriliyor.

Devamını oku >>

YEDAŞ'ın 2020 YATIRIM HEDEFİ 320 MİLYON

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) sorumluluk sahasındaki 5 ilde Kovid-19 salgınına rağmen yıl sonuna kadar toplam 320 milyon liralık yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

YEDAŞ olarak 2020 yılında da durmadan hizmet ve kalite üretmeye devam ettiklerini söyleyen Genel Müdür Yasir Bora, "Kovid-19 salgını nedeniyle yatırımlarımıza sene başında planladığımızdan daha geç başlamak durumunda kaldık. Fakat bu durum programımızı yine de değiştirmedi. Daha yoğun bir çalışma ile yıl sonu hedeflerimizi tutturacağız" dedi. Yıl sonu itibarıyla toplamda 320 milyon liralık bir yatırımı tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Devamını oku >>

ÇİMENTO ÜRETİMİ İLK 4 AYDA %5,6 ARTTI

Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi Türkiye Çimento

Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) açıklamasına göre 2020 yılı  Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre üretimde %5,6’lık artış gerçekleşirken iç satışlarda %2,5 düşüş kaydedildi. Sektörün 6 aylık ihracatı % 39 artarak 15,8 milyon tona, ihracat geliri ise % 23 artışla 546 milyon dolara çıktı.

Devamını oku >>

İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTI’NIN YÜZDE 71’İ TAMAMLANDI

Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattının Kâğıthane-Havalimanı bölümünün 2021 yılının ikinci çeyreğinde, Gayrettepe-Kağıthane kısmının ise 2021 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Devamını oku >>

YAKLAŞIK 4 MİLYAR DOLARLIK 52 PROJENİN YATIRIM KARARI ALINDI

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, gelecek dönemde Türkiye'ye yeni bir yatırım sürecinin başlayacağını, 2021 ve 2022'de bu anlamda çok güzel haberler geleceğini belirterek, "Şu anda yatırım kararı alınmış toplam 52 proje var. Bu projelerin toplam yatırım bedeli yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamı ise 10 bin 500 civarında." dedi.

Dağlıoğlu, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Türkiye'de Uluslararası Doğrudan Yatırımlar (UDY) hakkında bilgi verdi.

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD HAZİRAN 2020 RAPORUNU AÇIKLADI

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. “Türkiye İMSAD Haziran 2020 Sektör Raporu”na göre, Covid-19 salgını nedeniyle inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020 yılı nisan ayında 2019 yılı nisan ayına göre yüzde 24,1 geriledi. Nisan ayındaki sert üretim düşüşünde pandemi nedeniyle iç pazar ve ihracat pazarlarının kapanması etkili oldu.  Haziran ayında iktisadi faaliyetlere ve sosyal hayata planlı ve kontrollü bir geri dönüş başladı. İnşaat sektörü bu geri dönüşten olumlu etkilendi ve haziran ayı verileri itibarıyla hızlı bir toparlanma yaşadı. İnşaat malzemeleri sanayisinin de bu toparlanmadan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Devamını oku >>

GÜLERMAK, HİNDİSTAN’IN HIZLI TREN TÜNELİ İHALESİNE TEKLİF VERDİ

Hindistan NCRTC idaresi tarafından teklifleri toplanan Delhi-Meerut hızlı tren hattının New Ashok Nagar – Sahibabad tünel kesiminin inşaat işleri ihalesi için verilen teklifler açıklandı.

Gülermak Ağır Sanayi, ihalede 175,386,243 dolar ile en iyi üçüncü teklifi veren firma oldu. 

Proje Asya Kalkınma Bankası/Dünya Bankası tarafından finanse edilen ve çoklu satın alma usulü ile ihale edilen yatırım kapsamında Delhi-Ghaziabad-Meerut arasındaki 82 km’lik orta hızlı tren inşası işinde 5.6 km’lik bir yer altı tüneli yapımı işi var.

Devamını oku >>

NATUREL ENERJİ, İTALYA'DA GÜNEŞ SANTRALİ İNŞA EDECEK

Naturel Enerji, KURTEKS Tekstil Enerji ile İtalya'da 50 megavatlık güneş enerjisi santrali projesi geliştirme ve anahtar teslim yapımı için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Projenin tüm geliştirme süreçlerini ve kurulumunu Naturel Enerji üstlenecek. Sözleşme bedeli 45 milyon avro ve santralde üretilecek elektrik ikili anlaşmalar yolu ile tüketicilere satılacak.

Devamını oku >>

ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ EÜAŞ’A DEVREDİLDİ

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ,  yüzde10 oranında pay sahibi olduğu finansal yatırımı Park Termik Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Ankara Çayırhan’da faaliyet gösteren toplam 620 MW kapasiteli Çayırhan Termik Santralini; taşınır ve taşınmaz mallar ile santralin yakıt ihtiyacını karşılayan maden sahaları ve yardımcı tesisleri ile birlikte kullanılabilir ve çalışır vaziyette 30 Haziran 2020 günü, saat 24.00 itibariyle Elektrik Üretim AŞ’ye devretti. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN İLK ENTEGRE GÜNEŞ PANELİ ÜRETİM FABRİKASI AĞUSTOSTA AÇILIYOR

Kalyon Holding yatırımıyla kurulan Türkiye'nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisinin gelecek ay devreye girmesi öngörülüyor.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu,  “Yüzde 70'in üstünde yerlilik oranıyla kurulacak 1000 megavatlık Karapınar Güneş Enerji Santrali'nin panelleri bu fabrikada üretilecek. Karapınar da faaliyete geçtiğinde Türkiye'nin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payı yüzde 20 artacak.” dedi.

Devamını oku >>

GEBZE - DARICA METROSU 2023'TE HİZMETE GİRECEK

Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, metronun 15,5 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, projenin 11 istasyonunun bulunduğunu kaydetti.

 

Devamını oku >>

YUSUFELİ BARAJI'NIN GÖVDE YÜKSEKLİĞİNDE 214 METREYE ULAŞILDI

Yapımı tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer baraj kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'te 214 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

Devlet Su işleri 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarına hız kesmeden devam edildiği bildirildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 5 İLDE 12 OKUL İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, AKOY projesi ile İzmir, Bursa, Konya, Adana ve Balıkesir'de yer alan hazine taşınmazlarına 12 okul yapılacak.

Bu kapsamda, Konya'da toplam 43 milyon 114 bin lira maliyetle 73 derslikten oluşan 4 okulun inşası gerçekleştirilecek.

İzmir'de yer alan hazine taşınmazlarına 3 okul inşa edilecek. 64 derslikten oluşacak okulların maliyeti 23 milyon 568 bin lira olacak.

Devamını oku >>

398 KAMU KONUTA SATIŞA ÇIKTI

Resmi İlan Portalı üzerinden yayımlanan bir duyuru ile yeni kamu konutu satışı listesi yayımlandı.

Ankara'nın en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya'da yer alan kamu konutları için Başkent Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Anıt Emlak Müdürlüğü'nce yayımlanan satış duyurusunda 398 konut satışı yapılacağı bildirildi. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD 35.GÜNDEM BULUŞMALARI 4. KEZ ONLİNE

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının 35’incisi, küresel salgın nedeniyle dördüncü kez internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Toparlanma mı, İkinci Dalga mı?’ başlığı altında yapılan online toplantıda katılımcılara seslenen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu,

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER