UYGULAMALARIMIZ :

TÜRKİYE İMSAD HAZİRAN 2020 RAPORUNU AÇIKLADI

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. “Türkiye İMSAD Haziran 2020 Sektör Raporu”na göre, Covid-19 salgını nedeniyle inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020 yılı nisan ayında 2019 yılı nisan ayına göre yüzde 24,1 geriledi. Nisan ayındaki sert üretim düşüşünde pandemi nedeniyle iç pazar ve ihracat pazarlarının kapanması etkili oldu.  Haziran ayında iktisadi faaliyetlere ve sosyal hayata planlı ve kontrollü bir geri dönüş başladı. İnşaat sektörü bu geri dönüşten olumlu etkilendi ve haziran ayı verileri itibarıyla hızlı bir toparlanma yaşadı. İnşaat malzemeleri sanayisinin de bu toparlanmadan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

Devamını oku >>

GÜLERMAK, HİNDİSTAN’IN HIZLI TREN TÜNELİ İHALESİNE TEKLİF VERDİ

Hindistan NCRTC idaresi tarafından teklifleri toplanan Delhi-Meerut hızlı tren hattının New Ashok Nagar – Sahibabad tünel kesiminin inşaat işleri ihalesi için verilen teklifler açıklandı.

Gülermak Ağır Sanayi, ihalede 175,386,243 dolar ile en iyi üçüncü teklifi veren firma oldu. 

Proje Asya Kalkınma Bankası/Dünya Bankası tarafından finanse edilen ve çoklu satın alma usulü ile ihale edilen yatırım kapsamında Delhi-Ghaziabad-Meerut arasındaki 82 km’lik orta hızlı tren inşası işinde 5.6 km’lik bir yer altı tüneli yapımı işi var.

Devamını oku >>

NATUREL ENERJİ, İTALYA'DA GÜNEŞ SANTRALİ İNŞA EDECEK

Naturel Enerji, KURTEKS Tekstil Enerji ile İtalya'da 50 megavatlık güneş enerjisi santrali projesi geliştirme ve anahtar teslim yapımı için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Projenin tüm geliştirme süreçlerini ve kurulumunu Naturel Enerji üstlenecek. Sözleşme bedeli 45 milyon avro ve santralde üretilecek elektrik ikili anlaşmalar yolu ile tüketicilere satılacak.

Devamını oku >>

ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ EÜAŞ’A DEVREDİLDİ

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ,  yüzde10 oranında pay sahibi olduğu finansal yatırımı Park Termik Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Ankara Çayırhan’da faaliyet gösteren toplam 620 MW kapasiteli Çayırhan Termik Santralini; taşınır ve taşınmaz mallar ile santralin yakıt ihtiyacını karşılayan maden sahaları ve yardımcı tesisleri ile birlikte kullanılabilir ve çalışır vaziyette 30 Haziran 2020 günü, saat 24.00 itibariyle Elektrik Üretim AŞ’ye devretti. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN İLK ENTEGRE GÜNEŞ PANELİ ÜRETİM FABRİKASI AĞUSTOSTA AÇILIYOR

Kalyon Holding yatırımıyla kurulan Türkiye'nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisinin gelecek ay devreye girmesi öngörülüyor.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu,  “Yüzde 70'in üstünde yerlilik oranıyla kurulacak 1000 megavatlık Karapınar Güneş Enerji Santrali'nin panelleri bu fabrikada üretilecek. Karapınar da faaliyete geçtiğinde Türkiye'nin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payı yüzde 20 artacak.” dedi.

Devamını oku >>

GEBZE - DARICA METROSU 2023'TE HİZMETE GİRECEK

Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, metronun 15,5 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, projenin 11 istasyonunun bulunduğunu kaydetti.

 

Devamını oku >>

YUSUFELİ BARAJI'NIN GÖVDE YÜKSEKLİĞİNDE 214 METREYE ULAŞILDI

Yapımı tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer baraj kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'te 214 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

Devlet Su işleri 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarına hız kesmeden devam edildiği bildirildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 5 İLDE 12 OKUL İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, AKOY projesi ile İzmir, Bursa, Konya, Adana ve Balıkesir'de yer alan hazine taşınmazlarına 12 okul yapılacak.

Bu kapsamda, Konya'da toplam 43 milyon 114 bin lira maliyetle 73 derslikten oluşan 4 okulun inşası gerçekleştirilecek.

İzmir'de yer alan hazine taşınmazlarına 3 okul inşa edilecek. 64 derslikten oluşacak okulların maliyeti 23 milyon 568 bin lira olacak.

Devamını oku >>

398 KAMU KONUTA SATIŞA ÇIKTI

Resmi İlan Portalı üzerinden yayımlanan bir duyuru ile yeni kamu konutu satışı listesi yayımlandı.

Ankara'nın en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya'da yer alan kamu konutları için Başkent Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Anıt Emlak Müdürlüğü'nce yayımlanan satış duyurusunda 398 konut satışı yapılacağı bildirildi. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD 35.GÜNDEM BULUŞMALARI 4. KEZ ONLİNE

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının 35’incisi, küresel salgın nedeniyle dördüncü kez internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Toparlanma mı, İkinci Dalga mı?’ başlığı altında yapılan online toplantıda katılımcılara seslenen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu,

Devamını oku >>

EKONOMİYE İLİŞKİN 'TORBA KANUN' RESMİ GAZETE'DE

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunla diğer kamu bankalarına, bunların bağlı ortaklık ve iştiraklerine sağlanan istisnadan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi de yararlanacak.

Devamını oku >>

YENİLENEBİLİR ENERJİYE 5,2 MİLYAR LİRA

Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere mayısta yaklaşık 5,2 milyar liralık destek sağlandı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden bu yıl toplam kurulu gücü 21 bin 49 megavatı bulan 817 santral yararlanıyor.

Devamını oku >>

2 YILDA 3 TRİLYON DOLAR YATIRIM

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Uluslararası Para Fonu (IMF) iş birliğiyle hazırladığı Dünya Enerji Görünümü Sürdürülebilir Kalkınma Özel Raporu'nda hükümetlerin Kovid-19 krizini sürdürülebilir bir şekilde atlatabilmeleri için elektrik, ulaşım, binalar, endüstri, yakıtlar ve teknoloji olmak üzere 6 alanda tavsiyeler içeren yol haritası çizildi.

Devamını oku >>

RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜ SALGINA RAĞMEN BÜYÜYOR

Rüzgar enerjisi sektöründe imalat, montaj ve servis hizmeti veren Genba Grup Genel Müdürü Cengiz Oğuzer, karasal rüzgar türbini pazarının salgın dönemine rağmen 2020 sonunda 670 gigavata ulaşacağını belirtti.

Devamını oku >>

ÇERKEZKÖY'E 75 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Türkiye cam sektörünün üretim ve ihracatta öncü şirketlerinden Yorglass, içinde bulunduğumuz süreçte teknoloji ve yeni üretim tesisi yatırımlarına hız vererek Çerkezköy'de

Devamını oku >>

VERİMLİLİK YATIRIMLARI 1 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez video konferans yöntemiyle MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve MÜSİAD Enerji ve Maden Komitesi Başkanı Cihad Terzioğlu ile bir araya geldi.

Devamını oku >>

TEİAŞ’TAN MÜCBİR SEBEP NEDENİ İLE SÜRE UZATIM HAKKI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Kovid-19 salgını nedeni ile alınan seyahat kısıtlaması sebebi ile yerine getirilemeyen bazı yükümlülükler için 6 ay süre uzatımı hakkı verildiğini duyurdu.

Açıklamada kararın dayanağı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 4.6.2020 tarihli ve 9374 sayılı Kurul Kararı gösterildi.

Devamını oku >>

ERCİYES'İN YATIRIMLARI PLANLANDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden olan Erciyes için 2020 yılında yapılacak yatırımlarla ilgili toplantı düzenledi.  Başkan Büyükkılıç, “Erciyes’imizi sadece kış aylarında değil 12 ay boyunca, kamp turizmi, yayla turizmi, termal turizmi ile aranan, özlenen bir merkez olması yolunda gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Devamını oku >>

DSİ’DE BALIKESİR’E YATIRIM KONUŞULDU

Geçtiğimiz günlerde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda düzenlenen toplantıda  ‘Balıkesir Yatırımları’ masaya yatırıldı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız başkanlığında yapılan toplantıya BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü ve BASKİ heyetinden Daire Başkanları ile ilgililer katıldılar.

Söz konusu toplantıda 'Balıkesir ili Sulama Tesislerine' ilişkin talepler masaya yatırılarak, istişarede bulunuldu.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER