UYGULAMALARIMIZ :

REW İSTANBUL 2019'U, 45 ÜLKE ZİYARET ETTİ

Tarsus Turkey tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul’u, 45 ülkeden 5 bin 316 alıcı ziyaret etti. Fuar, yurt dışı ziyaretçi sayısını, geçen yılki buluşmaya kıyasla yüzde 55 arttırdı. Macaristan pavilyonuyla birlikte toplam 75 firma, REW İstanbul’a katıldı.

Devamını oku >>

YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 29,64’E YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı ‘Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 1,58, 2018 yılı Aralık ayına göre yüzde 2,14, 2018 yılı Mart ayına göre yüzde 29,64 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 31,17 artış gösterdi. Geçtiğimiz Ocak ayı Yİ-ÜFE, yüzde 32,93 olarak ölçülmüş, Şubat ayında yüzde 29,56 ile düşüş göstermişti. Mart ayı itibarıyla Yİ-ÜFE tekrar yükselişe geçmesiyle dikkat çekti

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER TAHKİM’DE UZLAŞACAK

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ve Türkiye İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) arasında bir protokol imzalandı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETİMİ DARALDI

Türkiye İMSAD, Mart 2019 Sektör Raporunu açıkladı. Raporda 2018 yılını yüzde 2 küçülme ile kapatan inşaat malzemeleri sanayi üretimindeki gerilemenin 2019 yılında da devam ettiği belirtildi. 

Devamını oku >>

AB FONLU ‘MALATYA KAYISI DEPOSU’ YATIRIMI İHALE AŞAMASINA GELDİ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger AB fonları ile Malatya’da yapımı planlanan kayısı depoları ile ilgili olarak, “Proje ile ilgili sözleşmeler birkaç hafta önce imzalandı. İhale süreci de başlatılıyor. 

Devamını oku >>

MART AYI İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 54,1 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sektörel güven endekslerini yayınladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 51,8 iken, Mart ayında yüzde 4,4 oranında artarak 54,1 oldu.

Devamını oku >>

MERSİN ERDEMLİ VE ALİBEYLİ GÖLETLERİNDE İLK KAZMA VURULDU

Mersin ili Erdemli ilçesine bağlı Alibeyli ve Elbeyli mahallelerinde yapılacak olan iki adet kaplamalı havuz, iletim hattı ve sulama şebekesi için Alibeyli mahallesinde ilk kazma vuruldu.

Devamını oku >>

GAZİANTEP’TE HAYVANSAL ATIKLAR ELEKTRİĞE DÖNÜŞECEK

Teksan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için hazırladığı kojenerasyon sistemi ile hayvansal atıkları ısıya ve elektriğe dönüştürecek. Biyogaz üretim tesisinde Teksan’ın biyogaz motorlu kojenerasyon sistemi kullanılacak ve günlük 10 bin metreküp biyogaz üretimi yapılacak. 

Devamını oku >>

MTA MADEN ARAMALARINI FİNANSE EDECEK

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), ruhsatlı sahasında maden aramak isteyen ancak finansman sorunu yaşayan işletmeleri desteklemek üzere Kaynak Geliştirme Amaçlı Tip Sözleşme uygulamasını yürürlüğe koydu.

Devamını oku >>

DSİ’DEN KÜÇÜK MENDERES’E 2 MİLYARLIK YATIRIM

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Türkiye'nin en verimli ovalarından biri olan Küçük Menderes'te 1 milyar 786 milyon liralık yatırımı hayata geçirdiklerini, bölgeye yapılan barajlar ve göletle 345 bin 50 dekar arazinin can suyuna kavuşacağını belirtti.

Devamını oku >>

AKFEN HOLDİNG 2 YILDA 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPACAK

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye'deki yatırımlarına 2019 ve 2020'de ara vermeden devam edeceklerini belirterek, "Bu yıl 4,9 milyar lira olmak üzere 2 yılın sonunda yaklaşık 10 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu süreçte 2 bin 560 kişi de direkt istihdam edilecek." dedi.

Devamını oku >>

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU PROJESİ’NİN İHALESİ YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aydın’da gerçekleştirdiği mitingde müjdesini verdiği Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nin ihalesi yapıldı.  

Devamını oku >>

OCAK AYINDA İNŞAAT MALİYET ENDEKSLERİ TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Ocak ayı İnşaat Maliyet Endekslerini açıkladı. Buna göre bina dışı yapılar ve bina inşaatı maliyet endeksleri dolayısıyla inşaat maliyet endeksi tekrar yükselişe geçti. İnşaat maliyet endeksi Aralık 2018’e göre yüzde 6,49 artarken, bina inşaat maliyet endeksi yüzde 6,74 ve bina dışı yapılar inşaat maliyet endeksi ise yüzde 5,64 arttı

Devamını oku >>

ŞANLIURFA'YA RAYLI SİSTEM GELİYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi sosyal medya hesabında Şanlıurfa’da bir ilk olma özelliği taşıyan Raylı sistem ilgili paylaşım yaptı, Çiftçi, “Şanlıurfa’da bir ilk olma özelliği taşıyan Raylı sistem 15.3km uzunluğunda ve toplam 16 istasyondan oluşmaktadır.” Dedi.

Devamını oku >>

KIRŞEHİR'E 30 MİLYON DOLARLIK JEOTERMAL SERA

Türkiye'nin önemli jeotermal kaynaklara sahip kentlerinden Kırşehir'de, 30 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak jeotermal sera yapılıyor.

Devamını oku >>

ERDEMİR'DEN 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nın 1 milyar dolarlık yeni yatırım kararı aldığını açıkladı.

Devamını oku >>

AB FONLU ELBİSTAN ATIKSU ARITMA TESİSİ İHALESİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Elbistan’da Pınarbaşı Mahallesi’ne Ceyhan Nehri kıyısında yapımı tamamlanan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesinin açılışında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AB IFA kapsamında onaylanan atıksu tesisinin ihale aşamasına geldiğini bildirdi.

Devamını oku >>

İHRACATTA MİKTAR ARTTI DEĞER DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı dış ticaret endekslerini yayınladı. 2018 yılı Ocak ayına göre  ihracatta miktar endeksi yüzde 11,9 artarken, değer endeksinde ise yüzde 5,5 azalış görüldü. İthalatta ise miktar endeksi yüzde 24,9 ve birim değer endeksi ise yüzde 3,1 düştü. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 104,1 olarak tespit edilen dış ticaret haddi ise 2,5 puan düşerek 101,6 seviyesine geriledi..

Devamını oku >>

Yapı, Tesis Ve Onarım İşleri İhalelerinde Kullanılan Müt.Karneleri Ve İş Bitirme Belg.2019 Yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ

 

Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgelerinin

2019 yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ Yayımlandi....

Devamını oku >>

3 MİLYAR LİRALIK YATIRIMLA 167 YENİ OTEL

Turizmde sıkıntılı geçen iki yılın ardından 2018 yılının başından itibaren başlayan yükseliş trendi konaklama sektörü yatırımlarına da yansıdı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin verilerden hareketle hazırlanan rapora göre, 2018 yılında ülke genelinde toplamda 49 ilde toplam 28 bin 661 yataklı 167 yeni otel projesi ‘Teşvik Belgesi’ aldı.

Devamını oku >>