UYGULAMALARIMIZ :

ŞAHİNBEY’DE YENİ KONUT PROJELERİ BAŞLAYACAK

Perilikaya’ya yapılan 210 konutun inşaat çalışmalarını denetleyen Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yeni konut projelerinin de müjdesini verdi.

Devamını oku >>

EYLÜL’DE 375 İŞ MAKİNASI SATILDI

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahmini rakamlara göre  Türkiye’de eylül ayı içinde 375 adet yeni iş makinesi satıldı. Bu rakama göre geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla artış %42 oldu. Yılın ilk 9 ayındaki toplam satış adedi ise %85,7 artışla 3.422 adet oldu.

Devamını oku >>

EYLÜL AYI HAZIR BETON ENDEKSİ AÇIKLANDI

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre; Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini korumakta. Konut kredi faizindeki yükselme ile birlikte konuta olan talep görece azaldı. Devam eden inşaatlar ise hızlandı. Bu gelişmelerle birlikte beklenti düzeyi eşik değerin üzerinde kalmaya devam etti. Yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artarak eşik değere yaklaşmış olması umut verici.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ SON ÇEYREKTEN UMUTLU

Koronavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Pandeminin ilk günlerinden sonra yavaş yavaş ve temkinli olarak atılmaya başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte devletin teşvikleri sektörün canlanmasında önemli rol oynadı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 13,04 ARTTI

TÜİK’in açıkladığı inşaat maliyet endeksi verilerine göre endeks ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,79, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,04 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %3,79, işçilik endeksi %0,75 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %12,51, işçilik endeksi %14,16 arttı.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER 15 SINIFA AYRILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği’ yayınlamıştı.

Devamını oku >>

TÜİK EYLÜL ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, Eylül ayı içerisinde enflasyon rakamları 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,97, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,33, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,47 artış gerçekleşti.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI NORMALLEŞİYOR

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2020 verileri yayınlandı. Ağustos verilerine göre; Haziran ve Temmuz aylarında sıçrama yaşayan ihracat, Ağustos'ta hız keserek normalleşme sürecine girdi. 

Devamını oku >>

ORTA VADELİ MALİ PLAN YAYIMLANDI

2021-2023 dönemi Orta Vadeli Mali Plan, Yeni Ekonomi Programı/Orta Vadeli Program (2021-2023) ile uyumlu olmak üzere 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin merkezi yönetim bütçesi toplam gelir ve gider tahminleriyle birlikte hedef açık ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içerecek şekilde hazırlandı.

Devamını oku >>

RESTORASYON İŞ BİTİRMELİ İNŞAAT FİRMASI DEVREDİLECEKTİR

1,5 MİLYON B1 RESTORASTON İŞ BİTİRMESİ OLAN İNŞAAT FİRMASI DEVREDİLECEKTİR.

Tel: 0532 - 223 88 86 - 0312 - 230 60 51 FİYAT:250 BİN TL

Devamını oku >>

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/3/2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “yapım işlerini” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa tabi olup ortaklarından en az birinin kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde tüzel kişi olduğu ve ortaklık sermayesine en az %20 oranında iştirak ettiği kuruluşların yaptırdıkları yapım işlerini” ibaresi eklenmiştir.

Devamını oku >>

ŞİŞECAM'DAN POLATLI'YA 1 MİLYAR TL'LİK YENİ YATIRIM

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 'Ekonomimizde özellikle temmuz ayı sonundan itibaren meydana gelen ivmelenmeye bağlı olarak oluşan talebi karşılamak amacıyla yapılan önceliklendirme ile yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla tamamlanan 750 ton/gün kapasiteli hattımızı faaliyete geçiriyoruz.' ifadesini kullandı.

 

Devamını oku >>

ADANA’YA 300 MİLYON LİRALIK "TEKSTİLKENT SİTESİ"

Adana'da Tekstilkent Kooperatifi tarafından 300 milyon lira değerinde içerisine 150 firmanın bulunacağı "Tekstilkent Sitesi" kurulacak.

Devamını oku >>

BURSA BÜYÜKŞEHİR, KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 30’unun, bağlı kurumlardan Muradiye Su Fabrikası’nın ise enerji ihtiyacının tamamının Güneş Enerjisi Santrali’nden (GES) karşılanmasına yönelik çalışmada ilk adımlar atıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2 yıl içerisinde faaliyete geçecek projede gerekli alt yapının kurulduğunu ve ilgili kurumlarla anlaşmaların yapıldığını dile getirdi.

Devamını oku >>

YAPI GÜÇLENDİRME İZNİ ŞARTLARI BELLİ OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelge uyarınca, kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş olan yapılarda kat maliklerinin, kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmamış parsellerde ise parsel maliklerinin en az beşte dördünün yazılı muvafakatleri alınmadan güçlendirme izni için başvurulamayacak. Ancak yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde kat maliklerinin rızası aranmayacak.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMESİ SANAYİ ÜRETİMİ ARTTI

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Eylül 2020 Sektör Raporu’nda şu tespitler yer aldı: İnşaat malzemesi sanayi üretimi 2020 yılı ilk çeyreğinde yüzde 8,1 büyümüştü. Covid-19 salgını ile ortaya çıkan koşullar nedeniyle inşaat malzemesi sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinde nisan ve mayıs aylarındaki sert daralmalar ile yüzde 8 düşüş göstermişti. 

Devamını oku >>

AKAMDER ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu , Yönetim Kurulu Üyelerinden Onur Işıklı ve Özcan Güngör, Adana Vergi Dairesi Başkanlığına atanan Ümit Güner'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, iyi dilek temennilerinde bulundular.

Devamını oku >>

KAMU İHALELERİNE DÜZENLEME

Kamu İhale Kurumu (KİK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ivme kazanan elektronik ihalelerde (e-ihale) teminat mektubunun elektronik olarak sunumunu zorunlu hale getirdi.

Kurumun, kamu ihale mevzuatında değişiklik ve yeni düzenleme yapılmasına ilişkin 7 yönetmelik ve 3 tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devamını oku >>

TEBLİĞ

KAMU ÖZEL İŞ BİRLİĞİ PROJELERİ İLE LİSANSLI İŞLER KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN YAPIM İŞLERİNE İLİŞKİN İŞ DENEYİM BELGELERİ HAKKINDA TEBLİĞ

Devamını oku >>

ÇUKUROVA HAVALİMANI İÇİN İHALE 26 EKİM'DE

DHMİ, daha önce Limak-KalyonCengiz İnşaat ortak girişiminin elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havaalanı için yeniden ihaleye çıktı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün ilanına göre, ihale Çukurova Havaalanı Üstyapı Tesisleri’nin yapımı, havaalanının işletim ve devri işini kapsıyor.

Devamını oku >>