UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Ekim ayı inşaat maliyet endekslerini yayınladı. 2015 yılı için 100 baz değer alınarak hesaplanan endekslere göre Eylül ayında yüzde 45 ile zirve yapan bina dışı yapılardaki maliyet artışı Ekim ayı itibarı ile yüzde 40,16’ya geriledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ

Hizmet sektörü güven endeksi aralıkta yüzde 2,2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6,3 yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi geçen ay 56,6 iken, aralık ayında yüzde 2,1 azalarak 55,4'e geriledi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi de yüzde 13,5 azalışla 39,3'e indi. Toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise yüzde 5,5 artarak 71,5 oldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İSTİHDAMA KATKISINDAKİ DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Türkiye genelinde işsizlik oranları Eylül ayında da yukarı yönlü hareketini sürdürürken inşaat sektörünün istihdama katkısı düşüşünü sürdürdü. Eylül ayı itibarıyla ülke genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi arttı ve toplamda 3 milyon 749 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı 0.8 puan artarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 seviyesine çıktı.

Eylül ayı itibarıyla istihdam oranı 2017 yılının Eylül ayına kıyasla 0.1 puanlık düşüş gösterdi ve yüzde 47.8'e düştü. Toplam istihdam üzerinde inşaat sektörünün payı yüzde 6.9 ile düşüşünü sürdürdü. İnşaat sektörünün payı, Ağustos ayının ardından Eylül'de de 0.8 puanlık düşüş kaydetti. Toplam istihdama en yüksek katkı ise yüzde 54.3 ile hizmet sektöründe kaydedilirken, yüzde 19.6 sanayi, yüzde 19.2 ise tarım sektöründe yer aldı.

Devamını oku >>

ÇEŞMELİ-ERDEMLİ-SİLİFKE-TAŞUCU OTOYOLU (98 KM)  YİD İHALESİNE TEKLİF GELMEDİ

Birkaç kez ertelenen, son olarak 18 Aralık 2018 tarihinde yapılacağı bildirilen, 98 kilometre uzunluğundaki Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu İmtiyazı (YİD) ihalesine teklif gelmedi. 3996 sayılı Kanun ve 201l/1807 sayılı Bakanlar Kurulu kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapım, işletim ve devri işine ait ihale ile ilgili olarak birisi yabancı 6 firmanın şartname satın aldığı bildirilmişti.

Devamını oku >>

ALTINÖZÜ YENİ HÜKÜMET KONAĞI ‘ARSA KARŞILIĞI’ İHALE EDİLECEK

Hatay’ın Altınözü İlçesinde bulunan mevcut hükümet konağının yıkımını takiben yerine yapılacak olan yeni hükümet konağının arsa karşılığı olarak ihale edileceği bildiriliyor. Konu ile ilgili olarak Altınözü Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Bir çok kamu kurum ve kuruluşunu aynı çatı altında toplayarak vatandaşlara daha hızlı ve etkin hizmet verilmesi hedeflenen Yeni Hükümet Konağı Projesi 5 bin 450 metrekare alan üzerinde inşa edilecek. Yeni hizmet binası tamamlandığında yaklaşık 10 kamu kurumunun hizmet vereceği birimler, farklı büyüklüklerde toplantı salonları, 36 araçlık açık otopark bölümleriyle vatandaşlara hizmet verecek. Projede vatandaşların işlemlerini gerçekleştirirken zaman geçirebileceği sosyal alanlar ile resmi ziyaret ve törenlerin gerçekleştirileceği bölümlerde yer alacaktır.” Denildi

Devamını oku >>

E-BETON SİSTEMİ TÜRKİYE'DE DE UYGULANACAK

Kamuoyunda çipli beton olarak bilinen e-beton sisteminin Türkiye genelinde uygulanmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ kapsamında inşaatlarda beton dökülmeden bir gün önce yapı denetim kuruluşu, ilgili laboratuvara haber verecek. Beton numunesi, yapı denetim mühendisinin gözetiminde alınarak içine ASELSAN’ın ürettiği beton etiketi (radyo frekansı ile kimlik tanımlama (RFID) teknolojisini kullanan etiket) yerleştirilecek. Laboratuvar personeli, yapıya ve betona ilişkin bilgileri, Elektronik Beton İzleme Sistemine (EBİS) girecek. Numuneler şantiyeden, elektronik okutma işlemi yapılarak çıkarılacak yine laboratuvara okutularak alınacak. Numuneler, standartlara uygun zaman içinde laboratuvarda bulunan beton kırım cihazında denenecek.

Devamını oku >>

İKİNCİ 100 GÜNDE 19 ÖNEMLİ YATIRIM İÇİN İHALELER YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nı açıklamasından sonra, Cumhurbaşkanlığı, İkinci 100 Günlük İcraat Raporunu PDF formatında yayınladı. Raporda. yeni yatırımlarda raylı sistemlerin ağırlığı dikkat çekti. 

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ KASIMDA GERİLEDİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasımda bir önceki aya göre 1,82 puan düşerek 83,81 puan seviyesine geriledi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin Kasım 2018 sonuçları açıklandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasımda da gerilemeye devam ederek 1,82 puan düşüşle 83,81 puan seviyesine indi. İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunları, inşaat malzemeleri sanayisini giderek daha çok etkilemeye başladı.

Devamını oku >>

RUHSAR PEKCAN: “TÜRK MÜTEAHHİTLERİ BALKANLAR’DA 337 PROJE İLE 9,5 MİLYAR DOLAR İŞ HACMİNE ULAŞTI”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Balkan Odalar Birliği (ABC) Dönem Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen ABC Genel Kurulu'nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, toplantı vesilesiyle 10 Balkan ülkesinin odalar birliği başkanı ve temsilcisiyle burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE CİRO YÜZDE 23,5 ARTTI

Ciro endeksi, 2018 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 arttı. İnşaat sektöründe ise artış yüzde 23,5 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Ekim ayı Ciro Endeksleri verisini açıkladı. 

Devamını oku >>

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 0,8 ARTARAK YÜZDE 11,4 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı işgücü istatistiklerini yayınladı. Buna göre inşaat sektörünün işgücü içindeki payı binde 8 puan azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 6,9’u inşaat sektöründe yer alıyor.

Devamını oku >>

BÜTÇE KASIM AYINDA 7.6 MİLYAR TL FAZLA VERDİ

Kasım ayında bütçe 7.6 milyar lira fazla verdi. Geçen yıl kasımda 8.5 milyar lira fazla vermişti. Geçen yıl 26.5 milyar lira olan 11 aylık bütçe açığı da 54.5 milyar liraya ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sonuçlara ilişkin Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Bütçe disiplinindeki sıkı duruşumuzun sonucu olarak bütçemiz, kasım ayında 7.6 milyar TL fazla verdi. Haziranda gerçekleşen seçimlere rağmen, bu sıkı duruşumuzu koruyarak yüzde 1.9 olan bütçe açığı / milli gelir oranı hedefimizi yakalayacağız” dedi.

Devamını oku >>

KAMU MÜTEAHHİTLERİ, TASFİYE KARARNAMESİNDE DÜZENLEME İSTİYOR

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı (AKAMDER) Mustafa Karslıoğlu, ekonomik zorluklar nedeniyle işlerine zarar ederek devam eden ya da imzaladığı sözleşme gereği işine başlamak zorunda kalan müteahhitlerin beklediği tasfiye kararnamesinde çeşitli zorluklar taşıyan 4 madde olduğunu ve yeni düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini söyledi.

Devamını oku >>

KONKORDATO TALEBİNDE ARTIŞ

Başta inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar olmak üzere konkordato talebindeki artış korkutucu seviyeye ulaştı. Yalnızca bir kaç ay önce Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 356 adet olarak açıklanan konkordato talebinde bulunan firma sayısı toplamda 846'ya ulaştı

Devamını oku >>

İMDER’DEN ÇİN ATAĞI

İMDER ve üyeleri 27-30 Kasım tarihleri arasında Şangay/Çin'de düzenlenen Asya'nın en büyük iş ve inşaat makinaları fuarı Bauma China Fuarı'na katıldı. 22 katılımcı Türk firması ile fuarın uluslararası pavilyonları arasında yer alan Türkiye, makina sektörünün gücünü tüm dünyaya sergiledi. İMDER’in Türkiyenin Makinecileri ile birlikte katıldığı Bauma China fuarı bu yıl beklentileri aşarak 212 bin 500 ziyaretçiye, 38 ülkeden 3 bin 350 katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Devamını oku >>

KASIM’DA YENİ İŞ MAKİNESİ SATIŞLARI AZALDI

İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan tahmini pazar rakamlarına göre, Türkiye’de 2018 yılı Kasım ayındaki yeni iş makinesi satışları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 60 azalarak 289 adet olarak gerçekleşti. Böylece yılın ilk 11 ayı genelindeki toplam makine satışları geçen yıla kıyasla yüzde 40 azalarak 6.256 adette kaldı. İSDER’in (İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği) tahmini pazar rakamlarına göre, Kasım ayında Türkiye’deki forklift ve istif makinesi satışları geçen yıla kıyasla yüzde 24,4 azalarak 552 adede geriledi. Yılın ilk 11 ayı genelindeki toplam satışlar ise geçen yıla kıyasla yüzde 4,4 artarak 8.424 adet olarak gerçekleşti.

Devamını oku >>

İNŞAAT CİRO ENDEKSİNDEKİ GÜÇLENME EĞİLİMİ DURDU.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.9 oranında artış gösteren inşaat ciro endeksi, Eylül'de yıllık bazda sınırlı bir gelişim gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Eylül 2018 dönemine ait Ciro Endeksi verilerine göre takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, Ağustos'a kıyasla yüzde 3.5 oranında yükseldi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3.2 seviyesinde düşüş gösterdi.

Devamını oku >>

GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA (GSYH) YÜZDE 1,6 ARTTI

TÜİK 2018 yılı 3’üncü çeyreği (Temmuz – Eylül) büyüme rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre inşaat sektörü yüzde 5,3 küçülürken, genel anlamda yüzde 1,6 büyüme kaydedildi

 

 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 5,3 KÜÇÜLDÜ

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılının üçüncü çeyreğinde (2018 yılı Temmuz – Eylül dönemi)  bir önceki yılın aynı çeyreğine göre (2017 yılı Temmuz – Eylül dönemi) zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1, sanayi sektörü yüzde 0,3 artarken inşaat sektörü yüzde 5,3 azaldı. 

Devamını oku >>

HEDEF EN AZ 22 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, "Gelecek yıl ihracat hedefimiz en az 22 milyar dolar. Irak, Libya ve Rusya'da canlılığın tekrar gelmesi ve pazar paylarımızı tekrardan kazanmamız, yakın bölgelerimizde pazarları başkalarına kaptırmamamız, en yüksek ihracat yaptığımız ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerimizin iyi sürmesi halinde 30 milyar dolar ihracata ulaşırız." dedi.

Devamını oku >>