UYGULAMALARIMIZ :

KANAL İSTANBUL İÇİN İLK İHALE GERÇEKLEŞTİ

Kanal İstanbul projesinin etki alanında bulunan tarihi Dursunköy ve Odabaşı köprüleri hakkında yapılan rekonstrüksiyon projeleri için ihale süreci tamamlandı.  Söz konusu ihaleye toplam 5 firma katılırken bu firmalar arasında yer alan Artuklu Mimarlık tarafından verilen teklif ise bazı teknik nedenlerle geçersiz sayıldı.

Devamını oku >>

BANKALAR ALACAKLARINI ERTELEDİ

Dünyayı etkisine altına alan corona virüsü vakalarının sayısı Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Virüsün ekonomiye etkilerini azaltmak için bankalar da bir dizi önlemler açıkladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank alacaklarını erteleme kararı aldı.

Önlemler kapsamında kredi borçları ertelenecek, nakit akışı bozulan firmalara 12 aya kadar çıkan sürelerde uygun vadeliyapılandırma yapılacak.

Devamını oku >>

GÜBRETAŞ, TESİS YATIRIMLARINI ARTIRACAK

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, "2020'de tesis yatırımlarımızı hızla devam ettirmeyi ve toplam 267 milyon TL'lik yatırım bütçesiyle şirket tarihinin bu alandaki rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz. Bu tutar, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz yatırım tutarının 2 katından da fazla." ifadelerini kullandı.

Devamını oku >>

ÇİNLİ ŞİRKET ISPARTA’DA 1000 MW’LIK HES İNŞA EDECEK

Çinli Gezhouba Group, Isparta’da kurulacak HES projesi için 1,5 milyar dolar değerinde mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesi (EPC) anlaşması imzaladı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ DE 'MÜCBİR SEBEP' DESTEĞİ İSTİYOR

Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketi kapsamında, mücbir sebep nedeniyle vergi desteğinden faydalanacak sektörlere yönelik düzenlenen tebliğ ile ilgili açıklama yaptı.

Devamını oku >>

ŞUBAT AYI İŞ MAKİNESİ SATIŞLARI AÇIKLANDI

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahmini rakamlara göre, Türkiye’de şubat ayı içerisinde satılan yeni iş makinesi sayısı geçen yılın aynı ayına kıyasla %26 artarak 252 adet oldu. İlk 2 ay genelindeki satışlar ise %50,9 artışla 522 adede ulaşmış oldu.

Devamını oku >>

TOSYALI’DAN, 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Tosyalı Holding’in İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyar dolarlık çelik yatırımına bu yıl başlayacağı açıklandı.

 

Devamını oku >>

RÜZGAR ÖN LİSANS BAŞVURULARI 5-9 EKİM’DE

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), rüzgar enerjisine dayalı lisans başvurularının 5-9 Ekim tarihleri arasında alınmasını kararlaştırdı.

Devamını oku >>

YEKDEM TEŞVİKLERİNDEN 817 SANTRAL YARARLANDI

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden toplam kurulu gücü 21 bin 49 megavatı bulan 817 santral yararlandı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ ''EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI'' PAKETİNDEN MEMNUN

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, Ekonomik İstikrar Kalkanı olarak adlandırılan paket ile ayrılacak 100 milyar liralık kaynağın süreçten etkilenen öncelikli sektörler başta olmak üzere iş dünyasını rahatlatacağını ifade etti.

Devamını oku >>

DENİZLİ BELEDİYESİ ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETECEK

Bio Kütle Enerji, yaklaşık 9 milyon lira yatırımla kuracağı biyokütle tesisinde Denizli’de belediyelerin topladığı çöplerden elektrik üretecek.

Devamını oku >>

YENİ ÜRETİM TESİSİNE 20 MİLYON TL YATIRIM

Bariyer ve güvenlik sistemleri markası Arma Kontrol, 20 milyon TL’lik yatırımla yeni bir üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor. 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanan yeni tesis devreye girince üretim üç kat artacak.

Devamını oku >>

YAPI İŞLERİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ DEĞİŞTİRİLDİ!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayımlamış olduğu yeni tebliğler ile 2020 yılına ilişkin düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ediyor.  Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ üzerinde gerçekleştirildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 ocak dönemi inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre; inşaat maliyet endeksi, 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 5,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,31 arttı.

Devamını oku >>

2020 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ BELLİ OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 yılında uygulanacak olan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2020 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri rakamlarını açıkladı. 

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

İMDER’DE MERİH ÖZGEN YENİDEN BAŞKAN

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), 10’ncu dönem yeni yönetim kurulunu belirledi. İş ve inşaat makine ve ekipmanları sektörünün önde gelen kuruluşlarından İMDER Yönetim Kurulu Başkanlığına, Hidromek Stratejik Yönetimi Direktörlüğü görevini yürüten Merih Özgen, oy birliği ile yeniden seçildi.

Devamını oku >>

TSKB, MUTLU GRUBU RES PROJELERİNE FİNANSMAN SAĞLADI

İklim değişikliği finansmanında öncülüğünü koruyan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’nin yenilenebilir enerjiyolculuğunda önemli bir lokomotifi olan rüzgâr enerji santralleri (RES) için kaynak yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda TSKB, Mutlu Grubu’nun RES projelerine 83 milyon dolar kaynak sağladı.

Devamını oku >>

ŞUBAT’TA ENERJİ ÜRETİM MALİYETİ YÜZDE 12 ARTTI

Türkiye’de enerji üretim maliyeti Şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 12,34 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Şubat ayı Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre, ana sanayi gruplarından enerji üretim fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre % 4,17 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,34 oranında arttı.

Devamını oku >>

EPDK ELEKTRİK PİYASASINDA 12 YENİ LİSANS VERDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği doğrultusunda 11 adet yeni üretim lisansı ile bir adet tedarik lisansı verdi; 2 üretici şirketin lisansını ise sona erdirdi.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER