UYGULAMALARIMIZ :

RUANDA’DAN TÜRK MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI

Ankara Sanayi Odası ile Ruanda Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Ruanda Yatırım İmkanları Toplantısı” ASO’da yapıldı. Toplantıya Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda ASO üyesi sanayiciler katıldı. Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir Afrika’nın Türk sanayicileri için fırsat kıtası olduğunu dile getirdi.

Devamını oku >>

DÜNYA DEVİNDEN TÜRKİYE’YE BÜYÜK YATIRIM

Fren, otomasyon sistemi ve güvenlik teknolojilerini dünyanın önde gelen otomobil ve ticari araç üreticilerine sunan İsviçre Merkezli Wabco (Westinghouse Air Brake Company), Türkiye’deki ilk fabrikasının temelini Sakarya’da attı.

Devamını oku >>

KAMU İHALELERİNDE EŞİK DEĞER VE LİMİTLER ARTIRILDI

Kamu İhale Kurumu, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununda yer alan eşik değerler ve parasal limitleri, TÜİK’in 2019 yılı Aralık ayına ilişkin yüzde 7.36 olarak açıkladığı Yİ-ÜFE kadar artırdı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 78,9 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre  güven endeksleri tüm sektörlerde yükseldi.  Açıklamada mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2,2, inşaat sektöründe ise yüzde 14,6 arttığı bildirildi.

Devamını oku >>

2020 YILI İTİRAZEN ŞİKAYET BAŞVURU BEDELLERİ

Yaklaşık Maliyeti

İtirazen Şikayet Başv.Bedeli (Tutarı) 2020

1.023.922 TL’ye kadar olan ihalelerde

   6.139,00 TL

1.023.922 TL ile 4.095.700 TL arası olan ihalelerde

 12.284,00 TL

4.095.700 TL ile 30.717.756 TL arası olan ihalelerde

 18.426,00 TL

30.717.756 TL ve üzerinde olan ihalelerde

 24.571,00 TL

Devamını oku >>

PARASAL LİMİTLER

Kamu İhale Kurumundan:      KAMU İHALE TEBLİĞİ   (TEBLİĞ NO: 2020/1)    Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununda belirtilen eşik değerlerin ve parasal limitlerin, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2019 yılı Aralık ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık değişim oranında (%7,36) arttırılarak güncellenmesidir.

Dayanak

Devamını oku >>

GÜNDEM MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ

BARAJ-A8 –A9  KARAYOLU-A5 - ÜSTYAPI-B2  ALTYAPI –A3-A4 (HASTANE VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

CUMHURİYET KULESİ 2021’DE TAMAMLANIYOR

Ankara’da bulunan Cumhuriyet Kulesi’nin 2021’de tamamlayacağını söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını taçlandıracağız” şeklinde açıklama yaptı.

Devamını oku >>

VAN’DA 50 MW GÜCÜNDE RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALİ KURULACAK

Coğrafi yapısıyla Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektriğin üretilebileceği en verimli şehirler arasında gösterilen Van’ın bu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması amacıyla 14 rüzgar türbininin yer aldığı Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) kurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ekim ayında teşvik belgesi verilen Ares Elektrik Üretim AŞ, 242 milyon 25 bin 546 liralık yatırımla Gevaş ilçesindeki Balaban mevkisinde kuracağı RES’le rüzgardan elektrik enerjisi üretecek.

Devamını oku >>

YILPORT, HUELVA LİMANINI 50 YIL İŞLETECEK

Yıldırım Holding’in limancılık grubu Yılport, 2025’e kadar dünyanın en büyük 10 konteyner terminal operatöründen biri olma hedefi doğrultusunda yatırımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Bir yandan yeni liman yatırımları yapan şirket, diğer yandan mevcut limanlarında büyümeye odaklandı. Şirket son olarak geçen hafta Güney İspanya’daki Huelva Limanı’nda yeni bir anlaşma imzaladı. Yılport, limanda yapacağı yeni yatırımla, 50 yıllık imtiyaz hakkına sahip olacak.

Devamını oku >>

İSTANBUL'A YENİ MİLLET BAHÇESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Zeytinburnu Beştelsiz Millet Bahçesi projesi hayata geçiyor.

Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde yer alan askeri lojmanların yerinde inşa edilecek olan Zeytinburnu Millet Bahçesi sahip olduğu 94 bin metrekarelik yüz ölçümüyle İstanbul’un da en büyük 2. millet bahçesi olacak.

Devamını oku >>

MERSİN METRO PROJESİNİN DETAYLARI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık 2019 tarihinde raylı sistem projesinin birinci fazı için ihaleye çıkmıştı. O günden bu yana Mersin kamuoyunun merakla beklediği projenin ayrıntılarını Başkan Vahap Seçer ve müşavir firma yetkilileri kamuoyuyla paylaştı.

Devamını oku >>

2020 EKONOMİDE TOPARLANMA YILI OLACAK

Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan 2020 Yılı Araştırma Strateji Raporu’nu açıkladı.

Raporda, Türk ekonomisinde “2019’daki dengelenme sonrasında 2020’nin toparlanma yılı olmasının muhtemel olduğunun altı çizilirken, enflasyonun yılın ikinci yarısı itibariyle tek haneli seviyelere yaklaşmaya başlayacağı” beklentisi öne çıktı. 2020’de büyümenin %4,5 seviyesinde gerçekleşmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

Devamını oku >>

ÜÇYOL - BUCA METROSU İHALESİ İLANA ÇIKTI

İzmir tarihinin en büyük yatırımı olarak anılan Üçyol - Buca Metro projesinin genel ihale ilanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın internet sitesinde yayımlandı. Uluslararası ihalede, tekliflerin istenmesi ve bu yılın ikinci yarısında inşaatın başlaması planlanıyor.

Devamını oku >>

ARALIK AYI HAZIR BETON ENDEKSİ YAYINLANDI

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. 3 aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başaran inşaat faaliyetleri yılın son ayında gerilerken Beklenti Endeksi yükselerek Faaliyet Endeksi seviyesine ulaştı.

Devamını oku >>

TCMB POLİTİKA FAİZİNİ 12’DEN 11,25’E İNDİRDİ

Merkez Bankası piyasanın beklentilerine de paralel olarak faizleri 75 baz puan düşürdü. Para Politikası Kurulu faiz kararında şu ifadeleri kullandı: Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelme sürmektedir. 

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL’LA 3 ÜLKE İLGİLENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul'un yapımıyla nemli açıklamalarda bulundu. Turan projeyle ilgili "Hollandalı, Belçikalı, Fransız firmalar ilgileniyor. Hepsi bu işlerde uzman firmalar" ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, "Kanaldan çıkarılacak kazıyı Durusu Gölü ve Karadeniz arasındaki falezlerde dolgu olarak kullanacağız. Oluşan alanı mesire yeri yapacağız" dedi.

Devamını oku >>

4 YEŞİL OSB KURULACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB’leri enerjisini kendi karşılayan, verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek için dört ilde DÜNYA Bankası ile çalışmalara başladıklarını açıkladı..

Devamını oku >>

RİVA’YA KANAL PROJESİ

Kanal Riva olarak bilinen Riva Deresi projesi için düğmeye basıldı. 29 kilometrelik dere yatağında yapılacak çalışmalar için ÇED başvurusu yapıldı.

Devamını oku >>

MESA 2020’DE 11 YENİ PROJEYE BAŞLAYACAK

Konut satışlarının 2020 ortasından itibaren ivme kazanacağını vurgulayan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “50 yıllık yaşam döngümüzde ülkemizle birlikte geçirdiğimiz sıkıntılı dönemlerin en fazla 1,5-2 yıl sürdüğünü gördük. 

Devamını oku >>