UYGULAMALARIMIZ :

OCAK AYINDA İNŞAAT MALİYET ENDEKSLERİ TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Ocak ayı İnşaat Maliyet Endekslerini açıkladı. Buna göre bina dışı yapılar ve bina inşaatı maliyet endeksleri dolayısıyla inşaat maliyet endeksi tekrar yükselişe geçti. İnşaat maliyet endeksi Aralık 2018’e göre yüzde 6,49 artarken, bina inşaat maliyet endeksi yüzde 6,74 ve bina dışı yapılar inşaat maliyet endeksi ise yüzde 5,64 arttı

Devamını oku >>

ŞANLIURFA'YA RAYLI SİSTEM GELİYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi sosyal medya hesabında Şanlıurfa’da bir ilk olma özelliği taşıyan Raylı sistem ilgili paylaşım yaptı, Çiftçi, “Şanlıurfa’da bir ilk olma özelliği taşıyan Raylı sistem 15.3km uzunluğunda ve toplam 16 istasyondan oluşmaktadır.” Dedi.

Devamını oku >>

KIRŞEHİR'E 30 MİLYON DOLARLIK JEOTERMAL SERA

Türkiye'nin önemli jeotermal kaynaklara sahip kentlerinden Kırşehir'de, 30 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak jeotermal sera yapılıyor.

Devamını oku >>

ERDEMİR'DEN 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nın 1 milyar dolarlık yeni yatırım kararı aldığını açıkladı.

Devamını oku >>

AB FONLU ELBİSTAN ATIKSU ARITMA TESİSİ İHALESİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Elbistan’da Pınarbaşı Mahallesi’ne Ceyhan Nehri kıyısında yapımı tamamlanan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesinin açılışında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AB IFA kapsamında onaylanan atıksu tesisinin ihale aşamasına geldiğini bildirdi.

Devamını oku >>

İHRACATTA MİKTAR ARTTI DEĞER DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı dış ticaret endekslerini yayınladı. 2018 yılı Ocak ayına göre  ihracatta miktar endeksi yüzde 11,9 artarken, değer endeksinde ise yüzde 5,5 azalış görüldü. İthalatta ise miktar endeksi yüzde 24,9 ve birim değer endeksi ise yüzde 3,1 düştü. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 104,1 olarak tespit edilen dış ticaret haddi ise 2,5 puan düşerek 101,6 seviyesine geriledi..

Devamını oku >>

Yapı, Tesis Ve Onarım İşleri İhalelerinde Kullanılan Müt.Karneleri Ve İş Bitirme Belg.2019 Yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ

 

Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgelerinin

2019 yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ Yayımlandi....

Devamını oku >>

3 MİLYAR LİRALIK YATIRIMLA 167 YENİ OTEL

Turizmde sıkıntılı geçen iki yılın ardından 2018 yılının başından itibaren başlayan yükseliş trendi konaklama sektörü yatırımlarına da yansıdı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin verilerden hareketle hazırlanan rapora göre, 2018 yılında ülke genelinde toplamda 49 ilde toplam 28 bin 661 yataklı 167 yeni otel projesi ‘Teşvik Belgesi’ aldı.

Devamını oku >>

ENERJİ SEKTÖRÜNE 683 MİLYON DOLAR GELDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2018 yılında gerçekleşen Uluslararası Doğrudan Yabancı Yatırım Verileri Bülteni’ni yayınladı.

Devamını oku >>

ENERGO-PRO’DAN İKİ YENİ HES

Türkiye’de; Sivas, Tokat, Ankara ve Artvin’de bulunan 5 hidroelektrik santralinin yanı sıra Orta-Doğu Avrupa, Karadeniz ve Kafkasya başta olmak üzere 11 ülkede faaliyet gösteren ENERGO-PRO, toplam 863MW kurulu güce sahip 36 adet santrali ile yılda 3TWh’ın üzerinde enerji üretiyor. ENERGO-PRO’nun Türkiye’de devam eden iki projesi daha bulunuyor.

Devamını oku >>

2023'E KADAR 250 BİN SOSYAL KONUT

Muğla'da düzenlenen bir etkinliğe katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "TOKİ 50 Bin Sosyal Konut" girişiminin daha kapsamlı bir programın parçası olduğunu söyledi. Türkiye çapında 2023 yılına kadar 250 bin konut hedeflerinin bulunduğunu söyleyen Kurum:

Devamını oku >>

EKONOMİ 2018 YILI SON ÇEYREKTE YÜZDE 3 KÜÇÜLDÜ

TÜİK, geçen yıla ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Türkiye ekonomisi 2018'de yüzde 2,6 büyürken, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3 daraldı. Beklenti dördüncü çeyrekte yüzde 2,6 küçülme ve yılın tamamında yüzde 2,5 büyüme yönündeydi.

Devamını oku >>

HAZIR BETON ENDEKSİ 2019 ŞUBAT RAPORU AÇIKLANDI

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) hazırladığı Hazır Beton Endeksi 2019 Şubat Ayı Raporu’nda bütün endekslerin eşik değerin altında olması; inşaat ve bağlantılı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğunu ve inşaat faaliyetlerinde canlanma beklentisinin zayıf olduğunu gösterdi. Güven Endeksi’nin en düşük endeks olması, sektörün uzun vadeli kalıcı tedbirler ile rayına girebileceğinin en net göstergesi oldu.

Devamını oku >>

ŞANTİYE ŞEFLERİ YÖNETMELİĞİ’ RG.’DE YAYINLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik, 2 Mart 2019 Tarihli ve 30702 Sayılı Resmî Gazetede yayınlandı.

Devamını oku >>

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİNDE YENİ DENETİM SİSTEMİ

2 Mart 2019 tarih ve 30702 sayılı Resmî Gazetede “YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİK” başlığı ile yayınlanan yönetmeliğin amacı “Plan, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak üzere, yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılarak yetki belgesi numarası verilmesine, kayıtlarının tutulmasına, belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak” bildirildi.

Devamını oku >>

BULGARİSTAN OTOYOL KRESNA İHALESİNE 3 TÜRK FİRMA TEKLİF VERDİ

Bulgaristan'da Struma otoyolunun Kresna geçit kısmının yapımına ilişkin 3.2.2  numaralı lotun ihalesi yoğun ilgi gördü. ihaleye 12 başvuru yapıldı.

Devamını oku >>

KKTC`DE 352 MİLYON LİRALIK 4 PROJE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, ulaştırma sektöründe KKTC`ye finansman desteğinin süreceğini belirterek, "2019 yılı itibarıyla toplam proje bedeli 352 milyon lira olan 4 projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz." dedi.

Devamını oku >>

YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 29,59 İLE GERİLEMEYE DEVAM ETTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yurt içi üretici fiyat endekslerini yayınladı. 2018 yılının Şubat ayına göre Yİ-ÜFE yüzde 29,59 ile düşüşe devam etti. Ocak ayında Yİ-ÜFE yüzde 32,93 olarak belirlenmişti. 2018 Eylül ayında 46,15 ile zirve yapan, Ekim ayında 45,01 ile düşüşe geçen  Yİ-ÜFE Kasım ayında 38,54 ve Aralık ayında ise 33,64’e gerilemişti.

Devamını oku >>

2019 YILI ‘BİRİM FİYATLARI’ VE “ANALİZLERİ” YAYINLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  yazılı bir açıklama yaparak, 25 Şubat 2019 tarihi itibari ile “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı” ile “İnşaat Genel Fiyat Analizi Kitabı” için satış işlemlerine başlandığını duyurdu. 

Devamını oku >>

AKDENİZ’İN İLK YER ALTI METROSU MERSİN’E

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Prota Mühendislik ile birlikte yapacağı, “Mersin Metrosu Hat-1” projesinin tanıtım toplantısı bir otelde gerçekleştirildi.

Devamını oku >>