UYGULAMALARIMIZ :

BANKACILIK SİSTEMİNDE MEVDUAT VE KREDİLER ARTTI.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık  bülteninde yer alan bilgilere göre, krediler 3 trilyon 489 milyar TL’den 3 trilyon 503,8 milyar TL’ye yükseldi.

Devamını oku >>

TÜRKİYE’NİN ALTIN REZERVİ GERİLEDİ

Uluslararası Para Fonu(IMF) verilerine göre, Türkiye’nin altın  rezervi 7 aylık yükselişin ardından ilk kez düşüş gösterdi.

 

Devamını oku >>

GAMAK, 3 YIL İÇİNDE 50 MİLYON DOLAR YATIRIM PLANLIYOR

Elektrik motoru üretiminde Türkiye’nin sanayi devi Gamak, ihracat hedeflerini büyüttü. Yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan Gamak, pandemi döneminde ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını artırarak yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Yeni pazarlar ve sektör ihtiyaçları için son 3 yılda 70 milyon Dolar’lık yatırım yapan Gamak’ın, gelecek 3 yıl içinde de 50 milyon Dolar’lık yatırım planı bulunuyor.

Devamını oku >>

ANKARA’DA 5 KAVŞAKTA YENİ ALTGEÇİTLER YAPILACAK

Ankara Büyükşehir Belediye meclisi, 5 kavşakta alt geçit ve alternatif bulvar çalışmalarının başlatılmasi için karar aldı.

Dumlupınar Bulvarı üzerinde bulunan Konutkent Mahallesi girişi, Başkent Üniversitesi önü ve Yaşamkent Mahallesi girişindeki trafik akışı sinyalize kavşaklardan kurtarılarak, modern ve konforlu kavşaklar haline getirilecek.

Devamını oku >>

SAMSUN’DA 180 MİLYONLUK YATIRIM

Samsun’un 50 yıllık içme suyu arıtma sorununu ortadan kaldırmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Tekkeköy ilçesine günde 300 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahip yeni bir tesis inşa edecek. 

Devamını oku >>

SİVAS’TA 40 MİLYONLUK YATIRIM

Sivas Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda üretilecek enerji ve 40 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayacak Hollanda usulü, modern topraksız cam sera kuracak.

Devamını oku >>

SPK TASLAK TEBLİĞİ GÖRÜŞE AÇTI

Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) yapılan açıklamaya göre, 7222 sayılı “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Sermaye Piyasası Kanunu’na eklenen 31/B maddesiyle, yurt dışında sermaye piyasalarında geniş bir uygulama alanı bulan “Teminat Yöneticisi-Trust-Yed-i Emin” kurumunun Türk sermaye piyasasına kazandırılması amaçlandı.

 

Devamını oku >>

AĞUSTOS AYINDA  437 İŞ MAKİNESİ SATILDI

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahmini rakamlara göre, Türkiye’de Ağustos ayı içerisinde iş makinesi satışları önceki yılın aynı ayına kıyasla %132,4 artarak 437 adet olarak gerçekleşti. Böylece yılın ilk 8 ayı genelindeki satışlar da %93’lük artışla 3 bin 47 adede ulaştı.

Devamını oku >>

KARACABEY’DE YATIRIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karacabey'in en önemli ihtiyaçlarından biri olan altyapı meselesine kalıcı çözümsağlamak amacıyla, ilçede 226 kilometrelik içme suyu hattını bünyesinde barındıran 28 milyon liralık altyapı yatırımı için çalışmalar başlıyor.

 

Devamını oku >>

İBB, BEYLİKDÜZÜ METROSU İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDU

İstanbul’da metrobüs hattını rahatlatacak olan metro hattı için İBB harekete geçti. İBB, AKParti döneminde Ulaştırma Bakanlığı’na devredilen İncirli-Sefaköy metrosunun, Beylikdüzü’ne kadar uzatılarak tek hat olacak şekilde bir an önce yapımına başlanması için kendisine devredilmesini istedi.

Devamını oku >>

NARLIDERE METROSU İÇİN 50 MİLYON EURO KREDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Narlıdere Metro Hattı Projesi için Çin merkezli Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile hazine garantisiz 50 Milyon Euro’luk kredi sözleşmesi imzaladı. AIIB, dünyada ilk kez bir belediyeye finansman kaynağı sağlarken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itibarı ve güvenilirliği Batı’dan sonra Doğu’da da teyit edilmiş oldu.

Devamını oku >>

SAMSUN’A 180 MİLYONLUK YATIRIM

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük su arıtma tesisine sahip Samsun’da içme suyu arıtma sorunu ortadan kalkıyor. 24 yıl önce hizmete giren ve tam kapasiteye ulaşan Tekkeköy ilçesindeki Selahattin Ereren Su Arıtma Tesisi’nin yetersiz kalması üzerine SASKİ, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla daha büyük arıtma tesisi yapılması için düğmeye bastı.

Devamını oku >>

GİRESUN BALIKÇI BARINAĞI PROJESİ YATIRIM PROGRAMINA ALINIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Giresun Balıkçı Barınağı'nın kente değer katacağını belirterek, "Giresun'umuzun hak ettiği çok değerli bir proje. Yatırım programına alıyoruz, inşallah en kısa sürede beraber temelini atarız." dedi.

Devamını oku >>

2021 İNŞAAT MALİYET BEDELLERİ BELİRLENDİ!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri belirlendi.

 

Devamını oku >>

60 BİN METREKARE GÜRÜLTÜ BARİYERİ YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye'nin her yer yerinde 2023 yılına kadar 60 bin metrekare gürültü bariyeri yapma hedefiyle yola çıktığımız bir projemiz." dedi.

Gürültü bariyerleriyle ilgili Ümraniye E-80 Karayolu, Maltepe D-100 Karayolu ve Beyoğlu Haliç güzergahında projelerinin olduğunu kaydeden Kurum, hedeflerinin 2023 yılına kadar en az 60 bin metrekare gürültü bariyeri projesini tamamlamak olduğunu vurguladı.

Devamını oku >>

İBB 29 BİN KONUT YAPACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem riski altındaki İstanbul’da 1 yılda, 17 ilçede toplam 29 bin 323 konutun üretimine başladı. Öte yandan deprem için 2019’da gerçekleşen bütçe rakamı, 2020’de 2,5 kat artırarak 341 milyon liraya çıkarıldı.

Devamını oku >>

TÜRK MÜTEAHHİTLER PAYLARINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin 2020 yılı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinin Türkiye sonuçlarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı toplantıyla duyurdu.

Devamını oku >>

TEMMUZ’DA TEŞVİK REKORU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, temmuzda bin 200 yatırım teşvik belgesi verdi. Yatırım iştahının geçen ay da artmaya devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Düzenlediğimiz bin 200 teşvik belgesiyle yeni bir zirveye ulaştık." dedi.

Devamını oku >>

BURSA’NIN YENİ METRO HATTI İHALEYE HAZIR

Bursa Şehir Hastanesi’ne kesintisiz ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla projelendirilen ve Mayıs ayında yapılan protokolle yapımı üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Emek – Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı ile ilgili tüm uygulama projeleri tamamlanırken, ihale için Cumhurbaşkanlığı’nın onayı bekleniyor.

Devamını oku >>

ÇALIK ENERJİ’DEN YENİ ANLAŞMA

Romen-Kazak Enerji Yatırım Fonu, Çalık Enerji ile ortak üretim tesisinin inşaatı için mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Fon, yatırım değerinin 148 milyon dolar (124 milyon euro) olduğunu bildirdi.

Basın açıklamasında Çalık'ın dokuz şirket arasından seçildiği ve inşaatın bu yıl sonunda başlayacağı belirtildi. Tesisin 2023'ün ilk yarısında üretime başlaması bekleniyor.

Devamını oku >>