UYGULAMALARIMIZ :

2021 İNŞAAT MALİYET BEDELLERİ BELİRLENDİ!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri belirlendi.

 

Devamını oku >>

60 BİN METREKARE GÜRÜLTÜ BARİYERİ YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye'nin her yer yerinde 2023 yılına kadar 60 bin metrekare gürültü bariyeri yapma hedefiyle yola çıktığımız bir projemiz." dedi.

Gürültü bariyerleriyle ilgili Ümraniye E-80 Karayolu, Maltepe D-100 Karayolu ve Beyoğlu Haliç güzergahında projelerinin olduğunu kaydeden Kurum, hedeflerinin 2023 yılına kadar en az 60 bin metrekare gürültü bariyeri projesini tamamlamak olduğunu vurguladı.

Devamını oku >>

İBB 29 BİN KONUT YAPACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem riski altındaki İstanbul’da 1 yılda, 17 ilçede toplam 29 bin 323 konutun üretimine başladı. Öte yandan deprem için 2019’da gerçekleşen bütçe rakamı, 2020’de 2,5 kat artırarak 341 milyon liraya çıkarıldı.

Devamını oku >>

TÜRK MÜTEAHHİTLER PAYLARINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin 2020 yılı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinin Türkiye sonuçlarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı toplantıyla duyurdu.

Devamını oku >>

TEMMUZ’DA TEŞVİK REKORU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, temmuzda bin 200 yatırım teşvik belgesi verdi. Yatırım iştahının geçen ay da artmaya devam ettiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Düzenlediğimiz bin 200 teşvik belgesiyle yeni bir zirveye ulaştık." dedi.

Devamını oku >>

BURSA’NIN YENİ METRO HATTI İHALEYE HAZIR

Bursa Şehir Hastanesi’ne kesintisiz ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla projelendirilen ve Mayıs ayında yapılan protokolle yapımı üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Emek – Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı ile ilgili tüm uygulama projeleri tamamlanırken, ihale için Cumhurbaşkanlığı’nın onayı bekleniyor.

Devamını oku >>

ÇALIK ENERJİ’DEN YENİ ANLAŞMA

Romen-Kazak Enerji Yatırım Fonu, Çalık Enerji ile ortak üretim tesisinin inşaatı için mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Fon, yatırım değerinin 148 milyon dolar (124 milyon euro) olduğunu bildirdi.

Basın açıklamasında Çalık'ın dokuz şirket arasından seçildiği ve inşaatın bu yıl sonunda başlayacağı belirtildi. Tesisin 2023'ün ilk yarısında üretime başlaması bekleniyor.

Devamını oku >>

GİNE’DEN TÜRK MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur,, Gine'nin, sahip olduğu kaynaklar anlamında ciddi fırsatlar sunduğunu belirterek, "Türk yatırımcıların da burada faaliyetlerini artırmasının değerli olacağını görüyorum." dedi.

Devamını oku >>

İLK ENTEGRE GÜNEŞ PANELİ FABRİKASI AÇILDI

Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası, 400 milyon dolar yatırımla devreye alındı. Ankara'da kurulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli tesisi olma özelliğini taşıyan tesis, YEKA-1 GES projesi kapsamında inşa edildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ YAYINLANDI

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi temmuz ayı sonuçlarına göre, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerinin şimdilik azalmaya devam ettiği görüldü. Bileşik Endeks, temmuzda 1,16 puan artarak 72,23 puana ulaştı ve üst üste 2 ay artış göstermiş oldu.

Devamını oku >>

YALOVA'DA JEOTERMAL SAHALARI İHALE EDİLECEK

Yalova'da 2 jeotermal kaynak arama sahası için ihaleye çıkılacak.

Yalova İl Özel İdaresi Encümen Müdürlüğünün ihale ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Yalova'nın Çiftlikköy ilçesindeki 2 jeotermal kaynak alanı açık teklif usulüyle ihale edilecek. Büyüklükleri 2 bin 219 ile 4 bin 137 hektar arasında değişen sahaların ihalesi, 20 Ağustos Perşembe günü saat 11.10 ve 11.20'de Yalova İl Özel İdaresi Encümen Toplantı Salonu'nda yapılacak.

Devamını oku >>

İLK KAZMA 2021’DE VURULACAK

Projedeki eksikler nedeniyle bir türlü başlayamayan Güney Marmara Otoyolu’nda tüm sorunlar aşıldı. Milletvekili İlyas Şeker güzergahın netleştiğini, 2021’de de ilk kazmanın vurulacağını açıkladı.

Devamını oku >>

TÜRKİYE’DE TEMMUZ AYINDA 462 ADET İŞ MAKİNESİ SATILDI

Türkiye iş makineleri sektörü, pazarın neredeyse 3 kat büyüdüğü geçtiğimiz haziran ayından sonra yine oldukça olumlu bir temmuz yaşadı. İnşaat, madencilik ve altyapı faaliyetlerinde yaşanan genel canlanmanın ve cazip kredi koşullarının etkisiyle önceki yıla kıyasla, iş makinesi satışları yaklaşık %154, istif makinesi satışları ise %26 arttı.

Devamını oku >>

TÜİK HAZİRAN İNŞAAT MALİYETLERİNİ AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),2020 yılı Haziran İnşaat Maliyet Endeksi verilerini açıkladı.

İnşaat maliyet endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,47 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,34 artarken işçilik endeksi yüzde 0,33 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 4,19, işçilik endeksi yüzde 14,73 arttı.

Devamını oku >>

İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ DIŞ TİCARET ENDEKSİ AÇIKLANDI

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi haziran ayı sonuçlarına göre endeks; ihracat pazarlarında işe dönüşlerin etkisi ile önemli bir artış gösterdi.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER LİBYA’DAN UMUTLU

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün,  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Libya Planlama Bakanı Taher Jehaimi'nin, Türk firmaların Libya'da yürüttüğü projelerde yaşanan sıkıntıların çözümü ve yarım kalan müteahhitlik projelerinin devamını sağlamak amacıyla imzaladıkları mutabakat zaptıyla yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

 

 

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İKİ ARSA SATACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bugün yayımlanan resmi ilana göre konut imarlı iki arsa ihaleyle satışa çıkarıldı. 17 Ağustos'ta gerçekleşecek olan ihaleye katılacak olan gerçek veya tüzel kişilerin teklifleri kapalı teklif usulü ile kabul edilecek. ihale için 17 Ağustos 2020 saat 12:30'a kadar teklif verilebilecek.

Devamını oku >>

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARSA SATACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile arsa satış ihalesi düzenleyeceğini duyurdu. İhale ile Etimesgut Eryaman, Yenimahalle Çeçideresi ve Mamak Mutlu Mahalleri sınırları içerisinde yer alan 4 arsa 98 milyon 757 bin liralık rekor muhammen bedel ile satışa sunuldu

Devamını oku >>

EVE HACİZ KOYULAMAYACAK

6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile vergi borcu olanları yakından ilgilendiren çok kritik bir karar açıklandı. Anayasa Mahkemesinin 1/7/2020 Tarihli ve 2016/4293 Başvuru Numaralı Kararı ile beraber vergi borcu nedeni ile kişinin yaşadığı eve haciz konulması hak ihlali sayıldı.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER