UYGULAMALARIMIZ :

İSMETPAŞA STADI ARSASINA ‘MİLLET BAHÇESİ’ YAPILACAK

Derince Belediye Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak, İsmetpaşa Stadı'nın bulunduğu arazinin Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi yönünde yaptıkları girişimlerin olumlu sonuç verdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentlerdeki eski statları Millet Bahçesine dönüştüreceklerini açıklamasının ardından Kocaeli ve Derince’de oluşan beklenti İsmetpaşa Stadı’nın da bu kapsamda değerlendirileceği yönündeydi. Fakat müteahhit firmaya verilmesi dolayısıyla ilk etapta ilan edilen millet bahçeleri arasında yer almayan İsmetpaşa Stadı, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un Ankara’da yaptığı yoğun temasların ardından milletimizin bahçesi oldu. Başkentten gelen müjdeli haberin ardından Millet Bahçesi tabelasının asıldığı İsmetpaşa Stadı’nda çalışmalar en kısa zamanda başlayacak. 

Devamını oku >>

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ÇEVRE DAİRESİ BAŞKANLIĞI KURULDU

Resmi Gazete’de yayınlanan 27 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı kuruldu.

Başkanlık enerji verimliliği dışında, enerjinin çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik alanları ile ilişkili alanlarında da çeşitli görevler üstlenecek.

Devamını oku >>

MİTHATPAŞA TÜNELLERİ'NİN YAPIMINA YENİDEN BAŞLANDI

Zonguldak'ta kent trafiğini rahatlatması planlanan, 2013 yılında temeli atılan ve geçen yıl ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulan Mithatpaşa Tünelleri inşaatı, Karayolları 15'nci Bölge Müdürlüğü tarafından 'yapımı öncelikli birinci proje' kapsamına alınmasının ardından tekrar başladı.

Devamını oku >>

İBB'NİN METRO PROJESİ İÇİN KREDİ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İstanbul BüyükşehirBelediyesi'nin Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı projesine kredi verecek. EBRD, 13 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyonlu proje için 97,5 milyon euroya varan A/B sendikasyon kredisi sağlayacak. Projenin toplam büyüklüğü ise 410,65 milyon euro.

Devamını oku >>

KOLİN'DEN HİSSE DEVRİ AÇIKLAMASI

Kolin İnşaat, Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. İGA'daki hisselerinin devri iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, hisselerin devriyle  ilgili görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATINDA ZİRVE: 21 MİLYAR DOLAR

Türkiye inşaat malzemeleri sektörü 2018 yılını rekor düzeyde ihracatla kapadı. Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan rapora göre 1.92 milyar dolarlık ihracat imza atılan Kasım ayının ardından Aralık'ta da 2 milyar doları bulan bir pergormans gösterdi. 2014 yılından bu yana ilk kez 2 milyar dolarlık seviyeye ulaşan inşaat malzemeleri ihracatı böylece yıl sonu itibarıyla da 21 milyar dolarlık ihracat seviyesine ulaştı

Devamını oku >>

SATILIK ALT YAPI VE ÜST YAPI İŞ BİTİRMELİ İNŞAAT FİRMASI

TAMAMI 3.500.000,00 TL İÇME SUYU ve  2.000.000,00 TL ÜSTYAPI İş Bitirmesi Olan İnşaat Firması Devredilecektir.

Tel: 0532 - 223 88 86 - 0312 - 230 60 51

Devamını oku >>

TOKİ ŞUBAT İHALELERİNİ AÇIKLADI

TOKİ’nin Şubat ayında yapacağı yeni ihaleler şöyle:

1-) Ankara İli İmrahor Vadisi 1.Etap Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi İşi  18 Şubat 2019 Saat: 15:00  

Devamını oku >>

ÜRETİCİ ENFLASYONU ARALIK’TA GERİLEDİ

TÜİK’in açıklamasına göre, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %2,22 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %33,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %33,64 ve on iki aylık ortalamalara göre %27,01 artış gösterdi

Devamını oku >>

KASIM AYINDA İHRACAT YÜZDE 9,4 ARTTI, İTHALAT YÜZDE 21,3 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Kasım ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 9,4 artarak 15 milyar 529 milyon dolar, ithalat yüzde 21,3 azalarak 16 milyar 180 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLERDEN ÇİMENTO SEKTÖRÜNE TEPKİ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yeni yılda çimento sektörünün zam yapmasını kabul edemeyeceklerini, fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacaklarını belirtti.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER 2019'DAN UMUTLU

TÜRKİYE İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, 2019'un sürdürülebilir ve dengeli büyümeye odaklanan ekonomi politikalarının hayata geçirileceği bir yıl olacağını belirterek, "Yerel seçim sürecinin tamamlanması, döviz ve faiz oranlarındaki normalleşmenin etkisi ve yapısal reformların hayata geçirilmesiyle Türkiye ekonomisinin olumlu yönde seyredeceğine inanıyoruz." dedi.

Devamını oku >>

İNŞAAT DIŞINDAKİ SEKTÖRLERDE GÜVEN ARTTI

Ekonomik Güven Endeksi'ndeki artış imalat sanayi, hizmet ve perakende ticaret sektörlerine ait güven endeksindeki artıştan kaynaklandı. TÜİK tarafından yayımlanan analizde: "Aralık ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 97,7 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 81,5 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 96,4 değerine yükseldi. Aralık ayında tüketici güven endeksi 58,2 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 55,4 değerine geriledi." ifadelerine yer verildi.

Devamını oku >>

İMSAD, ARALIK 2018 SEKTÖR RAPORUNU AÇIKLADI.

İnşaat sektöründe büyüme 2018 yılının üçüncü çeyrek döneminde tersine döndü ve sektör yüzde 5,3 küçüldü. Yılın ilk ve ikinci çeyreğinde büyümeler yüzde 6,7 ve 1 olarak revize edildi. Böylece yılın ilk dokuz ayında inşaat sektörü yüzde 0,8 büyüdü. 2017 yılı ilk dokuz ayında ise inşaat sektörü yüzde 9,7 büyümüştü.

Devamını oku >>

TCDD'DEN TAŞINMAZ SATIŞI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü Mülkiyeti'ndeki 4 taşınmazın ihaleyle satışa sunulacağı açıklandı. Resmi Gazete'de yayımlanan duyuruya göre satışa konu gayrimenkullerden 3 tanesi Erzurum'da 1 tanesi ise Samsun'da bulunuyor. Taşınmazların satış bedelleri 250 bin TL'den başlayıyor ve 1 milyon TL'ye kadar çıkabiliyor.

Konuyla ilgili ihale kapalı zarf teklif usülü ile gerçekleştirilecek. Bunu takiben de katılımcılardan pazarlık usülü ile tekliflerini geliştirmesi istenecek. TCDD mülkiyetinde bulunan Erzurum'daki 3 taşınmaz için son başvuru ve ihale tarihi ise 8 Ocak 2019 olarak belirlendi. Samsun'daki taşınmaza ilişkin ihalenin ise 9 Ocak 2019 olarak duyuruldu.

Devamını oku >>

2019 ULAŞIM YATIRIMLARININ YILI OLACAK

Mega projeler olarak hayatımıza girecek yatırımlar 2019'da önemli yer tutacak.

Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre, Atatürk Havalimanı'nın taşınması ve çılgın proje Kanal İstanbul'un temelinin atılması gibi kritik projeler 2019'da önemli yer tutacak. İşte 2019'da hayatımıza girecek yeni uygulamalar ve projeler...

 

Devamını oku >>

KİK’TEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KİK'ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası ve Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği üyelerine yönelik olarak "Yapım İşlerinde Elektronik İhale Uygulamaları ve Genel Değerlendirme" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Ekim ayı inşaat maliyet endekslerini yayınladı. 2015 yılı için 100 baz değer alınarak hesaplanan endekslere göre Eylül ayında yüzde 45 ile zirve yapan bina dışı yapılardaki maliyet artışı Ekim ayı itibarı ile yüzde 40,16’ya geriledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ

Hizmet sektörü güven endeksi aralıkta yüzde 2,2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6,3 yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi geçen ay 56,6 iken, aralık ayında yüzde 2,1 azalarak 55,4'e geriledi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi de yüzde 13,5 azalışla 39,3'e indi. Toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise yüzde 5,5 artarak 71,5 oldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İSTİHDAMA KATKISINDAKİ DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Türkiye genelinde işsizlik oranları Eylül ayında da yukarı yönlü hareketini sürdürürken inşaat sektörünün istihdama katkısı düşüşünü sürdürdü. Eylül ayı itibarıyla ülke genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi arttı ve toplamda 3 milyon 749 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı 0.8 puan artarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 seviyesine çıktı.

Eylül ayı itibarıyla istihdam oranı 2017 yılının Eylül ayına kıyasla 0.1 puanlık düşüş gösterdi ve yüzde 47.8'e düştü. Toplam istihdam üzerinde inşaat sektörünün payı yüzde 6.9 ile düşüşünü sürdürdü. İnşaat sektörünün payı, Ağustos ayının ardından Eylül'de de 0.8 puanlık düşüş kaydetti. Toplam istihdama en yüksek katkı ise yüzde 54.3 ile hizmet sektöründe kaydedilirken, yüzde 19.6 sanayi, yüzde 19.2 ise tarım sektöründe yer aldı.

Devamını oku >>