UYGULAMALARIMIZ :

MOBİLYA SANAYİ DÜNYANIN EN BÜYÜK FUARINDA BULUŞUYOR

CNR Holding, mobilya sektörünün ihracatına ve iş hacmine destek olmak için 19 yıldır aralıksız bir şekilde mobilya fuarı düzenliyor. 

Devamını oku >>

BİNA İNŞAATLARINDA KULLANILACAK AHŞAP VE METAL ESASLI KALIPLARIN VE TAŞIYICI KALIP İSKELELERİNİN TASARIM,HESAP VE YAPIM ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı bina inşaatlarında betona mukavemetini alıncaya kadar şekil vermek üzere tesis edilen ahşap ve metal kalıplar ile beton dökülen kalıpları taşıyıcı ve destekleyici ahşap ve metal kalıp iskeleleri için hesaplama, projelendirme ve yapım esaslarını, asgari malzeme özelliklerini, konstrüktif kuralları ve güvenlik kriterlerini belirlemektir.

Devamını oku >>

ANT YAPI’DAN 2021'DE 3 YENİ PROJE

Dünyanın en büyük 100 inşaat firması arasında yer alan Ant Yapı, 2021 yılında biri Bodrum diğer ikisi İstanbul'da olmak toplam 500 konutluk 3 yeni projeye başlayacak.

Devamını oku >>

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ ARTTI

2020 yılı dördüncü çeyrek enflasyon raporu sunumu İstanbul'da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal tarafından yapıldı. Uysal, mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı; 2020 yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği; 2021 yıl sonunda yüzde 9,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edildiğini belirtti.

Devamını oku >>

NÜKLEER ENERJİDE YENİ YATIRIMLAR

Açıklanan 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre, her biri yıllık 1,5 milyar metreküp doğal gaz sevk kapasitesine sahip Hatay-Dörtyol FSRU bağlantı hattı ile Edirne-Saros FSRU iskele ve bağlantı hattı yatırımlarına ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Devamını oku >>

TÜRKLERİN PROJELERİ TERCİH EDİLİYOR

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Türk inşaat sektörüne Çinlilerin rakip olarak gösterildiğini belirterek, 'Ben Çinlileri rakip olarak görmüyorum. Çünkü, en önemli şey inşaat projelerinin zamanında, bütçesinde ve kaliteyle yapmak. Türk inşaat sektörü de dünyanın her tarafında bunu yapıyor. Türk inşaat sektörünün projeleri çok daha tercih ediliyor.' dedi.

Devamını oku >>

TURKCELL, VARLIK FONU’NDA

Türkiye Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin (BIST: TCELL, NYSE: TKC) son yıllarda gerçekleştirilen en önemli Genel Kurul toplantısında, TVF'nin hakim hissedar olmasıyla sonuçlanan ana sözleşme değişikliklerine hissedarların yüzde 93'ü onay verdi.

Devamını oku >>

SARAÇOĞLU PROJESİ YENİDEN BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Saraçoğlu Projesi'yle Ankara'nın merkezine havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla, özgün mimarimizi koruyarak yaşattığımız yemyeşil bir yaşam alanı kazandırıyoruz." dedi.

Devamını oku >>

MATRAH ARTIŞI DÜZENLEMESİ GELİYOR

Borçların yapılandırılmasına ilişkin TBMM’ye sunulacak düzenleme ile matrah ve vergi artırımına dair de düzenlemeler olacak ve düzenleme 2015 ve 2019 yıllarını kapsayacak.

Devamını oku >>

GEBZE DİLOVASI DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB) Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve taşınmazlarını özelleştirme kapsamına aldı.

Devamını oku >>

İZMİRDENİZ PROJESİ’NE BAKANLIK ONAY VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez ile kenti buluşturma çalışması olan İzmirdeniz Projesi’nde mahkemenin iptal ettiği 4. Bölge Üçkuyular-Konak kesiminin planlarının yeniden düzenlenmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylayarak askıya çıkarıldı.

Devamını oku >>

ŞAHİNBEY’DE YENİ KONUT PROJELERİ BAŞLAYACAK

Perilikaya’ya yapılan 210 konutun inşaat çalışmalarını denetleyen Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yeni konut projelerinin de müjdesini verdi.

Devamını oku >>

EYLÜL’DE 375 İŞ MAKİNASI SATILDI

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahmini rakamlara göre  Türkiye’de eylül ayı içinde 375 adet yeni iş makinesi satıldı. Bu rakama göre geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla artış %42 oldu. Yılın ilk 9 ayındaki toplam satış adedi ise %85,7 artışla 3.422 adet oldu.

Devamını oku >>

EYLÜL AYI HAZIR BETON ENDEKSİ AÇIKLANDI

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre; Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini korumakta. Konut kredi faizindeki yükselme ile birlikte konuta olan talep görece azaldı. Devam eden inşaatlar ise hızlandı. Bu gelişmelerle birlikte beklenti düzeyi eşik değerin üzerinde kalmaya devam etti. Yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artarak eşik değere yaklaşmış olması umut verici.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ SON ÇEYREKTEN UMUTLU

Koronavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Pandeminin ilk günlerinden sonra yavaş yavaş ve temkinli olarak atılmaya başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte devletin teşvikleri sektörün canlanmasında önemli rol oynadı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 13,04 ARTTI

TÜİK’in açıkladığı inşaat maliyet endeksi verilerine göre endeks ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,79, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,04 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %3,79, işçilik endeksi %0,75 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %12,51, işçilik endeksi %14,16 arttı.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER 15 SINIFA AYRILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği’ yayınlamıştı.

Devamını oku >>

TÜİK EYLÜL ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, Eylül ayı içerisinde enflasyon rakamları 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,97, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,33, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,47 artış gerçekleşti.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI NORMALLEŞİYOR

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2020 verileri yayınlandı. Ağustos verilerine göre; Haziran ve Temmuz aylarında sıçrama yaşayan ihracat, Ağustos'ta hız keserek normalleşme sürecine girdi. 

Devamını oku >>

ORTA VADELİ MALİ PLAN YAYIMLANDI

2021-2023 dönemi Orta Vadeli Mali Plan, Yeni Ekonomi Programı/Orta Vadeli Program (2021-2023) ile uyumlu olmak üzere 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin merkezi yönetim bütçesi toplam gelir ve gider tahminleriyle birlikte hedef açık ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içerecek şekilde hazırlandı.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER