UYGULAMALARIMIZ :

YAPI RUHSATI VERİLEN YAPILARIN YÜZÖLÇÜMÜ YÜZDE 48,9 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),Ocak-Aralık, 2018 dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2018 yılında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 36,7, yüzölçümü yüzde 48,9, değeri yüzde 35,8, daire sayısı yüzde 53,3 azaldı

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ, 2019’A DÜŞÜŞLE GİRDİ

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) hazırladığı Hazır Beton Endeksi 2019 Ocak Ayı Raporu´nda bütün endekslerin eşik değerin altında olması; inşaat ve bağlantılı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğunu ve beklentinin de sınırlı olduğunu gösterdi.

Devamını oku >>

 A4-A5 ALTYAPI BELGELERİ VE B2-B3 ÜSTYAPI BELGELERİ DEVREDİLECEKTİR

TAMAMI 1 TRİLYON A5 KARAYOLU, TAMAMI 118 MİLYON A4 ALTYAPI İÇMESUYU-KANALİZASYON BELGESİ DEVREDİLECEKTİR.

Tel: 0532-223 88 86 - 0312 230 60 51

Devamını oku >>

PROJE VE KONTROLLUK İŞLERİNDE UYGULANACAK

FİYAT ARTIŞ ORANLARI HAKKINDA TEBLİĞ

MADDE 1 – (1) 28/7/1988 tarihli ve 88/13181 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Sektörüne Dahil İdarelerin İhalesi Yapılmış ve Yapılacak İşlerinde İhale Usul ve Şekillerine Göre Fiyat Farkı Hesabında Uygulayacakları Esasların 4 üncü maddesinin (4.5) numaralı bendi gereği, birinci derecenin son kademesindeki bekâr bir Devlet Memuru olarak Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Proje Dairesi Başkanının bütün ek ödentileri dahil net maaşının sözleşmeye esas yıl dönemi (sözleşme birim fiyatlarının ait olduğu yıl dönemi) ile uygulama yılı dönemine ait miktarları arasındaki artış oranları 1/1/2019 tarihinden itibaren, proje ve kontrollukişlerinde uygulanmak üzere;

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN TÜM PAYDAŞLARI ‘BUİLDİNGSMART TÜRKİYE’Yİ KURDU

Bir projenin, en başından sonuna kadar bir bütün olarak ele alındığı bütünsel yapı tasarım yaklaşımı olan BIM’in, artık Türkiye’de de sistemli bir şekilde kullanılmasının önü açıldı.

Devamını oku >>

SERAMİK SEKTÖRÜ NET İHRACAT KATKISINI ARTTIRMAYA DEVAM ETTİ

Türkiye Seramik Federasyonu desteği ile ekonomistler tarafından hazırlanan Türkiye İhracat Katkı Endeksi'nin 2018 yılı üçüncü çeyrek verileri açıklandı. 

Devamını oku >>

RÖNESANS HOLDİNG, RUSYA'DA ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİM TESİSİ KURACAK

İşadamı Erman Ilıcak'ın sahibi olduğu Rönesans Holding, Rusya'da önemli bir projeyi daha aldı. Rusya'da enerji, iş merkezi gibi alanlarda yaptığı projelerle tanınan Rönesans Holding, kamuya ait teknoloji ve savunma şirketi Rostec ile ortaklık yapacak.

Devamını oku >>

ARALIK AYINDA SANAYİ ÜRETİMİ 2017 YILI ARALIK AYINA GÖRE YÜZDE 9,8 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  ‘Sanayi Üretim Endeksi, Aralık 2018’ istatistikleri sonuçlarını açıkladı. Buna göre sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 azaldı.

Devamını oku >>

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI 1,4 MİLYAR DOLARA İNDİ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Merkez Bankası'nın verilerine göre, cari işlemler açığı aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 6 milyar 313 milyon dolar azalarak bir milyar 437 milyon dolara indi ve 2018 yılı cari işlemler açığı 27.63 milyar dolar olarak gerçekleşti. Önceki 4 ay üst üste cari işlemler fazlası verilmiş, bu 2002'den bu yana en uzun cari fazla serisi olmuştu.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM KAYBI DERİNLEŞİYOR

İnşaat sektöründe yaşanan yapısal problemler çalışan sayısındaki azalma ve toplam istihdama katkıdaki belirgin kayıplara ulaştı. Son 6 ayda inşaat firmalarının işten çıkardığı işçi sayısının yarım milyonu aştığı iddia edildi.

Devamını oku >>

SATILIK İNŞAAT FİRMALARI

Tamamı 5 Milyon Üstyapı (BİNA) İşbitirmeli İnşaat Firması Devredilecektir.

Tel: 0532-223 88 86 - 0312- 230 60 51

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLERİMİZ 20 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTI

Türkiye Müteahhitler Birliği İnşaat Sektörü Analizini açıkladı Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), tüm ekonomi çevreleri ve sektör tarafından ilgiyle takip edilen analizini yayınladı.

Devamını oku >>

ASELSAN İLE METRO İSTANBUL ARASINDA 110 MİLYON LİRALIK SÖZLEŞME

ASELSAN'ın Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan  açıklamasında,ASELSAN ile Metro İstanbul Sanayi ve Ticaret AŞ arasında 110  milyon liralık bir sözleşmenin imzalandığı bildirildi.

Devamını oku >>

HAZİNE TAŞINMAZLARI KARŞILIĞINDA YENİ OKUL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Batıkent Mehmet Akif İnan İlkokulu'nda "Hazine Taşınmazları Karşılığında Okul Yapılmasına İlişkin Protokol"ün imza törenine katıldı.

Devamını oku >>

ALPU TERMİK SANTRALI İHALESİ TEKRAR ERTELENDİ

Yatırım hacminin 1,8 milyar doları bulacağı hesaplanan ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının takip ettiği Alpu'da kurulması planlanan termik santral ve ek tesislerinin 15 Ağustos 2018 tarihinde yapılması gereken ihalesi 27 Haziran 2019 tarihine ertelendi. Son erteleme ilanında ihalenin 7 Şubat 2019 Perşembe günü yapılacağı bildirilmişti.

Devamını oku >>

17 TÜRK MÜTEAHHİT DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ ARASINDA

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR-Engineering News Record 'Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesini yayımladı. Uluslararası alanda faaliyet gösteren müteahhitlik firmalarının bir önceki yılda gerçekleştirdikleri faaliyetlerdek elde ettiği gelirleri esas alan araştırmaya bu yıl Türkiye'den 17 firma girdi.

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL'UN ETÜT PROJE İŞLERİ TAMAMLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Kanal İstanbul'un etüt proje işlerini tamamladıklarını belirterek, "ÇED Raporu'nun onaylanmasını bekliyoruz." dedi.

Devamını oku >>

İSTANBUL’A 49,5 MW’LIK GELGİT RES KURULACAK

Gelgit Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim A. Ş., İstanbul İli, Silivri İlçesi, Kavaklı, Ortaköy, Kadıköy Mahalleleri ve Çatalca İlçesi, Elbasan, Ova Yenice Mahalleleri sınırları içerisinde 49,5 MW’lık Gelgit Rüzgâr Enerji Santrali kurup işletmeyi planlıyor.

 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN 2019’DA KÜÇÜLECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR  

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)’nin, sektörün çatı kuruluşu olarak hazırladığı ‘Ocak 2019 Sektör Raporu’nda şu tespitler yer aldı

 

Devamını oku >>

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ TEKRAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Ekonomik güven endeksi 2018 Aralık ayında 81,9 iken, 2019 Ocak ayında %4,2 oranında azalarak 78,5 oldu.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Devamını oku >>