UYGULAMALARIMIZ :

ENERJİ İTHALATI EYLÜL’DE AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, eylülde Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 artarak 16 milyar 491 milyon 543 bin dolar oldu.

Devamını oku >>

İŞ DÜNYASINDA BANKA İSYANI

Bankaların ipotek konusunda uyguladıkları yöntemler iş dünyasını isyan noktasına taşıdı. Kredi çekmek için bankaya teminat gösterilen taşınmazlar yarı fiyatı üzerinden ipotek alınmaya çalışırken bankalara tepki büyüyor!

Devamını oku >>

ALKİM KİMYA'DAN YENİ YATIRIM KARARI

Alkim Kimya, potasyum sülfat gübresi üretecek. 18 aylık yatırım sürecinin sonunda, 2021 yılı içerisinde ilk ürünün alınması hedefleniyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Reha Kora“Şirketimizin 22 Ekim 2019 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında Ülkemizde ve yakın coğrafyada üretilmeyen Potasyum Sülfat Gübresinin Acıgöl – Koralkim Tesislerimize entegre edilerek, Potasyum Sülfat Tesisi yatırımına başlanmasına karar verilmiştir” dedi.

Devamını oku >>

TCMB FAİZLERDE 2,5 PUAN DAHA İNDİRİME GİDEREK POLİTİKA FAİZİNİ YÜZDE 14’E ÇEKTİ

24 Ekim 2019 günü yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, toplantısı sonunda politika faizi olarak adlandırılan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50’den yüzde 14’e indirilmesine karar verdi. Bu kararla birlikte TCMB politika faizinde yaptığı indirimlere, beklentilerin üzerinde 250 baz puanlık bir indirimle devam etti.

Devamını oku >>

BİNA DIŞI YAPILAR İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK YÜZDE 2,30 DÜŞTÜ

TÜİK’in açıklamasına göre, bina dışı yapılar inşaat maliyet endeksi 2018 yılı Ağustos ayına göre yıllık yüzde 4,29 artış gösterdi. Bina inşaatı maliyet endeksi yılık yüzde 12,86 artış gösterirken inşaat maliyet endeksindeki yıllık artış ise yüzde 10,79’u buldu.

 

Devamını oku >>

YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ GELİYOR

Kurumlar vergisi; finansal sektör ve diğerleri olarak düzenlenecek Taslak işletmeler için de önemli bir Kurumlar Vergisi düzenlemesi içeriyor. Kurumlar vergisi finansal sektör ve diğerleri olmak üzere farklılaşacak. Finansal kuruluşlar dışındakiler için Kurumlar Vergisi yüzde 18’e indiriliyor. 2020 için yürürlükte yüzde 22 olan vergi de yüzde 20 olarak uygulanacak. Finansal kuruluşlar için ise Kurumlar Vergisi yüzde 22 olarak kalacak. Buna karşılık 2020 için yüzde 20 olarak uygulanacak.

Döviz cinsinden mevduata da stopajın yüzde 20’ye kadar yükseltilmesine ilişkin yetki veriliyor. Kambiyo işlemlerinin BSMV’si de binde 2’ye yükseltilecek.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM KAYBI

Ekonomide yaşanan belirsizlik ve istikrarsızlık en çok inşaat ve konut sektörünü olumsuz etkiledi.  Kamuda tasarruf tedbirleri müteahhitleri etkilerken faizlerin aşırı derecede yükselmesi de konut satışlarında dibin görülmesine neden oldu.

 

Devamını oku >>

İMDER LATİN AMERİKA PAZARINA GİRİYOR

Türk iş ve inşaat makineleri sektörü, Latin Amerika’da 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), Şili’nin başkenti Santiago’da düzenlenen Conexpo Latin Amerika Fuarı’ndan işbirliği fırsatlarıyla döndü.

Devamını oku >>

TÜRK YAPI MALZEMESİ FİRMALARINDAN AVRUPA AÇILIMI

Türk yapı malzemeleri sektörü, Avrupalı müteahhitler ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya geldi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği'nden (İDDMİB) yapılan açıklamaya göre, 10-12 Ekim'de Helsinki'de gerçekleşen Avrupalı Uluslararası Müteahhitler Birliğinin (EIC) Genel Kurul toplantısına, İDDMİB Türk yapı malzemeleri sektörünü temsilen komite başkanı Serdar Urfalılar katıldı.

Devamını oku >>

EYLÜL’DE ELEKTRİĞİN DÖRTTE BİRİ İTHAL KÖMÜRDEN

EPİAŞ’ın yayınladığı 2019 Eylül ayı Elektrik Piyasaları Raporu’na göre, Elektrik üretim miktarı kaynak bazında incelendiğinde, ilk sırada 5.977.397 MWh üretim ile İthal Kömür yer aldı. İthal kömürün elektrik üretimindeki payı yüzde 25 oldu.

Devamını oku >>

28 ENERJİ PROJESİNE YATIRIM DESTEĞİ

Ağustos ayında 28 enerji yatırımına teşvik belgesi verildi. Madencilikte 7 proje teşvik belgesi aldı; 85 enerji projesinin belgesine de vize verildi. 

Devamını oku >>

DEMOKRATİK KONGO’DAN TMB’YE DAVET

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yatırım Bakanı Charles Lwanga ile beraberindeki heyet, 10 Ekim’de Türk Müteahhitler Birliği’ni ziyaret ederek TMB Başkanı Mithat Yenigün ile görüştü.

Devamını oku >>

TÜRK MÜTEAHHİTLER YURTDIŞINDA HEDEFİ TUTTURAMADI

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından yayımlanan İnşaat Sektörü Analizi 2019 Ekim ayı raporu verilerine göre Türk müteahhitler yurt dışında toplamı 7.5 milyar dolar tutan 151 proje üstlendi. 

Devamını oku >>

2020’DE YATIRIMLARA 88.5 MİLYAR LİRA

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbal, 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin 17 Ekim 2019 Perşembe günü TBMM'ye sunulacağını açıkladı. Ağbal 2020 yılında merkezi yönetim kurum ve kuruluşları tarafından toplamda 88,5 milyar lira kamu yatırımı yapılacağını açıkladı. Yatırımlara 2019 yılında 64 milyar lira ve 2018 yılında ise 88 milyar lira ödenek ayrılmıştı.

Devamını oku >>

GÜNDEM MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİMİZ

BARAJ-A8 – KARAYOLU-A5 - ÜSTYAPI-B2  (HASTANE VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

EYLÜL’DE 263 YENİ İŞ MAKİNASI SATILDI

Devlet tarafından sağlanan çeşitli teşvikler ve kredi faizlerindeki gerilemenin etkisiyle otomotiv pazarında yaşanan canlılık, iş makinelerine yansımadı. 

Devamını oku >>

ZİGANA TÜNELİ’NDE SONA YAKLAŞILDI

Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, tamamlandığında Türkiye’nin en uzun, dünyanın 2. en uzun tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli’nde yüzde 61,5 oranında kazı-destekleme imalatı, yüzde 35 oranında da kaplama betonu imalatının tamamlandığını söyledi.

Devamını oku >>

İZMİT YALOVA OTOYOLU ONAYLANDI

İtirazlar sonrası değişikliğe gidilen Yalova İzmit Otoyolu ile ilgili yeni bir proje daha hazırlandı. Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için belirlenen ana güzergah ve alternatif güzergâhları kapsayacak şekilde hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak projenin ÇED süreci başlatılmıştı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), alternatif güzergâh belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtince projenin ÇED süreci iptal edilmişti.

Devamını oku >>

YİD MODELİYLE 5 BİN 556 KİLOMETRE OTOYOL

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 2035 yılına kadar toplam 5 bin 556 kilometre daha otoyol yapımını planladıklarını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, şunları kaydetti: "Bu projelerin 597 kilometrelik kesiminde yapım çalışmaları halen devam etmektedir. Üzerinde Osmangazi Köprüsü'nün de yer aldığı İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun tamamını 4 Ağustos'ta Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla hizmete açtık. 398 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu'nda ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de içeren Odayeri-Kurtköy kesimini trafiğe açtık. Kınalı-Odayeri ve Kurtköy–Akyazı kesimlerinde çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu'nun içinde 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yer aldığı 101 kilometrelik Malkara-Gelibolu kesimi, 96 kilometrelik Menemen-Aliağa Çandarlı Otoyolu ve 330 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu yapım çalışmalarına devam ediyoruz."

Devamını oku >>

3 KATLI TÜNEL İÇİN İHALE HAZIRLIĞI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan “Dünyada ilk olmak üzere tek geçişte, tek tünel halinde, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin planlamalarını tamamladık, yakında ihale aşamasına geleceğiz." dedi. İhale ön hazırlığının da tamamlandığını belirten Turhan,  "Uygun şartlarda finansman sağlayan firmalar arasında yapılacak ihale için önümüzdeki günlerde ilana çıkmayı hedefliyoruz." dedi.

Devamını oku >>