UYGULAMALARIMIZ :

NÜKLEER ENERJİDE YENİ YATIRIMLAR

Açıklanan 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre, her biri yıllık 1,5 milyar metreküp doğal gaz sevk kapasitesine sahip Hatay-Dörtyol FSRU bağlantı hattı ile Edirne-Saros FSRU iskele ve bağlantı hattı yatırımlarına ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Devamını oku >>

TÜRKLERİN PROJELERİ TERCİH EDİLİYOR

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Türk inşaat sektörüne Çinlilerin rakip olarak gösterildiğini belirterek, 'Ben Çinlileri rakip olarak görmüyorum. Çünkü, en önemli şey inşaat projelerinin zamanında, bütçesinde ve kaliteyle yapmak. Türk inşaat sektörü de dünyanın her tarafında bunu yapıyor. Türk inşaat sektörünün projeleri çok daha tercih ediliyor.' dedi.

Devamını oku >>

TURKCELL, VARLIK FONU’NDA

Türkiye Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin (BIST: TCELL, NYSE: TKC) son yıllarda gerçekleştirilen en önemli Genel Kurul toplantısında, TVF'nin hakim hissedar olmasıyla sonuçlanan ana sözleşme değişikliklerine hissedarların yüzde 93'ü onay verdi.

Devamını oku >>

SARAÇOĞLU PROJESİ YENİDEN BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Saraçoğlu Projesi'yle Ankara'nın merkezine havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla, özgün mimarimizi koruyarak yaşattığımız yemyeşil bir yaşam alanı kazandırıyoruz." dedi.

Devamını oku >>

MATRAH ARTIŞI DÜZENLEMESİ GELİYOR

Borçların yapılandırılmasına ilişkin TBMM’ye sunulacak düzenleme ile matrah ve vergi artırımına dair de düzenlemeler olacak ve düzenleme 2015 ve 2019 yıllarını kapsayacak.

Devamını oku >>

GEBZE DİLOVASI DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB) Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve taşınmazlarını özelleştirme kapsamına aldı.

Devamını oku >>

İZMİRDENİZ PROJESİ’NE BAKANLIK ONAY VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez ile kenti buluşturma çalışması olan İzmirdeniz Projesi’nde mahkemenin iptal ettiği 4. Bölge Üçkuyular-Konak kesiminin planlarının yeniden düzenlenmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylayarak askıya çıkarıldı.

Devamını oku >>

ŞAHİNBEY’DE YENİ KONUT PROJELERİ BAŞLAYACAK

Perilikaya’ya yapılan 210 konutun inşaat çalışmalarını denetleyen Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yeni konut projelerinin de müjdesini verdi.

Devamını oku >>

EYLÜL’DE 375 İŞ MAKİNASI SATILDI

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahmini rakamlara göre  Türkiye’de eylül ayı içinde 375 adet yeni iş makinesi satıldı. Bu rakama göre geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla artış %42 oldu. Yılın ilk 9 ayındaki toplam satış adedi ise %85,7 artışla 3.422 adet oldu.

Devamını oku >>

EYLÜL AYI HAZIR BETON ENDEKSİ AÇIKLANDI

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre; Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini korumakta. Konut kredi faizindeki yükselme ile birlikte konuta olan talep görece azaldı. Devam eden inşaatlar ise hızlandı. Bu gelişmelerle birlikte beklenti düzeyi eşik değerin üzerinde kalmaya devam etti. Yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artarak eşik değere yaklaşmış olması umut verici.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ SON ÇEYREKTEN UMUTLU

Koronavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Pandeminin ilk günlerinden sonra yavaş yavaş ve temkinli olarak atılmaya başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte devletin teşvikleri sektörün canlanmasında önemli rol oynadı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 13,04 ARTTI

TÜİK’in açıkladığı inşaat maliyet endeksi verilerine göre endeks ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,79, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,04 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %3,79, işçilik endeksi %0,75 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %12,51, işçilik endeksi %14,16 arttı.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER 15 SINIFA AYRILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği’ yayınlamıştı.

Devamını oku >>

TÜİK EYLÜL ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, Eylül ayı içerisinde enflasyon rakamları 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,97, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,33, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,47 artış gerçekleşti.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI NORMALLEŞİYOR

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ağustos 2020 verileri yayınlandı. Ağustos verilerine göre; Haziran ve Temmuz aylarında sıçrama yaşayan ihracat, Ağustos'ta hız keserek normalleşme sürecine girdi. 

Devamını oku >>

ORTA VADELİ MALİ PLAN YAYIMLANDI

2021-2023 dönemi Orta Vadeli Mali Plan, Yeni Ekonomi Programı/Orta Vadeli Program (2021-2023) ile uyumlu olmak üzere 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin merkezi yönetim bütçesi toplam gelir ve gider tahminleriyle birlikte hedef açık ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içerecek şekilde hazırlandı.

Devamını oku >>

RESTORASYON İŞ BİTİRMELİ İNŞAAT FİRMASI DEVREDİLECEKTİR

1,5 MİLYON B1 RESTORASTON İŞ BİTİRMESİ OLAN İNŞAAT FİRMASI DEVREDİLECEKTİR.

Tel: 0532 - 223 88 86 - 0312 - 230 60 51 FİYAT:250 BİN TL

Devamını oku >>

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/3/2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “yapım işlerini” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa tabi olup ortaklarından en az birinin kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde tüzel kişi olduğu ve ortaklık sermayesine en az %20 oranında iştirak ettiği kuruluşların yaptırdıkları yapım işlerini” ibaresi eklenmiştir.

Devamını oku >>

ŞİŞECAM'DAN POLATLI'YA 1 MİLYAR TL'LİK YENİ YATIRIM

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 'Ekonomimizde özellikle temmuz ayı sonundan itibaren meydana gelen ivmelenmeye bağlı olarak oluşan talebi karşılamak amacıyla yapılan önceliklendirme ile yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla tamamlanan 750 ton/gün kapasiteli hattımızı faaliyete geçiriyoruz.' ifadesini kullandı.

 

Devamını oku >>

ADANA’YA 300 MİLYON LİRALIK "TEKSTİLKENT SİTESİ"

Adana'da Tekstilkent Kooperatifi tarafından 300 milyon lira değerinde içerisine 150 firmanın bulunacağı "Tekstilkent Sitesi" kurulacak.

Devamını oku >>