UYGULAMALARIMIZ :

TEKFEN ŞİRKETLERİ BİRLEŞTİRİYOR

Türkiye'nin en büyük inşaat şirketleri arasında yer alan Tekfen inşaat sektörde yaşanan durgunluğu neden göstererek kurmuş oldukları Tekfen Emlak ile birleşme kararı aldıklarını duyurdu. 

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN İLK ALTYAPI GALERİ SİSTEMİ İZMİR'DE İNŞA EDİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'deki 32 hektarlık kentsel dönüşüm bölgesinde hayata geçireceği projeyle Türkiye'de bir ilke daha imza atacağı açıklandı. Buna göre inşaat aşamasına gelen “altyapı galeri sistemi” ile atık su, içme suyu, yağmur suyu, elektrik ve veri hatları yer altındaki galeri içinde toplanacak. Böylece nakil hatları ve kanallarda meydana gelebilecek arızalar galeri içine girilerek, asfalt kazılmadan, kaldırımlar bozulmadan tamir edilebilecek.

Devamını oku >>

ALBAYRAKLAR'DAN 3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ORTAKLIĞI

Türkiye'de güneş enerji santralleri, petrol ve savunma teknolojileri başta olmak üzere farklı sektörlere yatırım yapmak amacıyla kurulan Albayraklar Almaden Global Enerji ile Türkiye'ye 3 milyar doların üzerinde yatırım yapılması planlanıyor

Devamını oku >>

YERLİ AKSAM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminde yerli aksam kullanımına sağlanan desteği düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Devamını oku >>

TOKİ’DEN AOÇ AÇIKLAMASI

Atatürk Orman Çiftliği AOÇ arazilerinin, TOKİ tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketleri arasında yer alan Metropol A.Ş’ye kiralandığı konusundaki kiralama haberi iddiaları hakkında TOKİ yeni bir açıklama yaptı!

Açıklama şöyle;

Devamını oku >>

AĞUSTOS 2019 HAZIR BETON ENDEKSİ YAYIMLANDI

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından aylık olarak yayımlanan Hazır Beton Endeksi verileri açıklandı.

Raporda inşaat sektörünün ikinci çeyrekte ciddi bir daralma yaşadığı belirtilirken toparlanma için mutlak suretle faizlerin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekildi. 

Devamını oku >>

ELEKTRİKTE 'RÜZGAR'IN PAYI ARTIYOR

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin (TÜREB) ocak-haziran dönemine ilişkin 'Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu' yayımlandı. 

Devamını oku >>

YAPIM İŞLERİ İHALELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği 13 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Yapılan değişiklikler ile enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik ihaleler için değişikliklere gidildi.

Devamını oku >>

KAMU İHALE TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Kamu ihale genel tebliği, 13 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni tebliğ ile değiştirildi. Yapılan değişiklik ile beraber ihale tarihi ibareleri için bazı düzenlemelere gidildi.

Devamını oku >>

DÜNYA DEVLERİNE İNŞAAT MALZEMESİ SATTIK

Türkiye, yılın ilk 6 ayında 153 farklı ülkeye toplamda 1 milyar 330 milyon 855 bin dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı gerçekleştirdi.

Devamını oku >>

MERKEZ BANKASI REPO FAİZİNİ DÜŞÜRDÜ

Murat Uysal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş’tan oluşan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir haftalık repo faizinde 325 baz puanlık indirime giderek faizi yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

Devamını oku >>

TSKB İLE ÇİN KALKINMA BANKASI ARASINDA KREDİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile Çin Kalkınma Bankası arasında 200 milyon dolar tutarında kredi sözleşmesi imzalandı. 

Devamını oku >>

KOLOĞLU, “PLANSIZ YAPILAŞMA BİTECEK”

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı değerlendirdi.

Devamını oku >>

AĞUSTOS’TA ENERJİ ÜRETİM MALİYETİ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Ağustos ayı verilerine göre, ana sanayi gruplarından enerji üretim fiyatları 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,37 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %24,13 oranında arttı.

Devamını oku >>

MERSİN METROSU YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Mersin Metrosu için beklenen müjde geldi.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Metrosu'nunyatırım programına alınması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay verdiğinidile getirdi ve “Sayın Cumhurbaşkanımıza Mersin'e verdiği değer için teşekkür ediyorum. Mersin Metrosu yatırım programına alındı.” dedi.

Devamını oku >>

4 İLDE 5 DEV YATIRIMA PROJE BAZLI TEŞVİK

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne dahil olacak 5 dev yatırım belli oldu. Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana’da desteklenmesine karar verilen yatırımlarla ilgili kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu yatırımlar hayata geçtiğinde dış ticaret açığının azaltılmasına yıllık 1,4 milyar dolar katkı yapacak.” dedi.

Devamını oku >>

TEMMUZ’DA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 16,65 OLDU

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuzda aylık bazda yüzde 1,36 artarken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,99 düşüş gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 15,72'den yüzde 16,65'ya yükseldi, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 21,66 oldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN KATMA DEĞERİ YÜZDE 12,7 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonominin 2019 yılının ikinci çeyrek diliminde (nisan-haziran) yüzde 1,5 daraldığını açıkladı.

Devamını oku >>

EMLAK KONUT, DEV PROJESİNİ TASFİYE ETTİ

İnşaat sektöründe yaşanan düşüş, gayrimenkul projelerinde de iptal ve tasfiyelere neden oluyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 2 yıl önce ihalesine çıktığı Küçükçekmece'deki dev proje iptal edildi.

Devamını oku >>

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ İNŞAATI HIZLANACAK

Türk ekonomisi için büyük öneme sahip olan İstanbul Finans Merkezi için inşaatın hızlanması talimatı geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyük önem taşıyan projenini bir an önce tamamlanmasını istedi.

İçerisine İstanbul Havası Katılacak, Merkez Bankası Binası Buraya Taşınacak

Devamını oku >>