UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT'TA TOPARLANMA SANCILI OLACAK

Koronavirüs salgını sonrası şantiyelerin kapatılması ve proje iptalleri nedeniyle zor bir dönemden geçen inşaat sektörü ekonomisinde önemli daralma beklenirken, gelecek dönemde şirket birleşmelerinin gerçekleşebileceği, e-şantiyelerin oluşturulacağı, binalarda robotik emlak teknolojilerine ağırlık verileceği öngörülüyor.

Devamını oku >>

GÜLERMAK POLONYA’DA ÜSTLENMIŞ OLDUĞU TRAMVAY HATTI İNŞAATINA BAŞLADI

2018 yılı sonlarında GÜLERMAK İNŞAAT’ın imzalamış olduğu Poznan Tramvay Hattı inşaat işleri sözleşmesi, mevcut yapıların relokasyonu ve arkeolojik kazılar sebebiyle yaşadığı zorlukların sona ermesiyle hız kazanıyor.

Nisan ayında hareketlenen yaklaşık 100 Milyon Dolar (330 Milyon PLN) değerindeki proje 3,3 km Tramvay Hattı ve 8 durak içeriyor.

Devamını oku >>

ILISU BARAJI’NDA İNCELEME

Genel Müdür V. Yıldız Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) incelemede bulundu.

DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız, Genel Müdür Yardımcımız Oğuz Kasap ve beraberlerinde ki heyet 12 Mayıs Salı günü ilk olarak DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Devamını oku >>

KARAYOLLARI BAYRAM ÖNCESİ MÜTEAHHİTLERE 2 MİLYAR LİRA ÖDEDİ

Karayolları, 2019 yılından kalma borçlarının bir bölümünü kapatmak için kısa süre önce girişimde bulundu. Ek ödenek talebini gündeme getirdi. Bu çerçevede 2 milyar TL’lik ek ödenek aldı. Karayoları, hemen kolları sıvadı. Bayram öncesi müteahhitlere 2 milyar TL ödeme yaptı. Karayolları’nın, 2019 yılından kalan borcu 4.5-5 milyar TL’ye kadar geriledi.

Devamını oku >>

CARİ DENGE MART AYINDA 4 MİLYAR 923 MİLYON DOLAR AÇIK VERDİ

Mart ayında cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 4 milyar 923 milyon dolar açık gerçekleşti. Böylece 12 aylık carı fazla 1 milyar 463 milyon dolara geriledi.

Devamını oku >>

NİSAN AYINDA BETON KULLANIMI CİDDİ ORANDA AZALDI

THBB, her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan "Hazır Beton Endeksi" 2020 Nisan Ayı Raporu'nu açıkladı. Nisan ayında, bir önceki aya göre sektör genelinde ciddi bir üretim azalması yaşandı.

Devamını oku >>

TÜRKIYE İMSAD’DAN 33. GÜNDEM BULUŞMASI

Türkiye İMSAD tarafından 33. kez düzenlenen Gündem Buluşmaları toplantısı, Demirdöküm, GF Hakan Plastik ve Systemair HSK katkılarıyla internet üzerinden gerçekleşti.

"Pandemi Döneminde Küresel Ticareti Sürdürmek" başlığıyla düzenlenen online toplantıda konuşan Küçükoğlu, inşaat malzemesi sanayicileri olarak, önceliklerinin çalışanların sağlığını korumak, ofis ve fabrikaları salgından uzak tutmak olduğunu bildirdi.

Devamını oku >>

DSİ VE TOKİ ARASINDA SULAMADA DEV İŞBİRLİĞİ

Sulamada yeni bir adım daha attıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile TOKİ Başkanlığı arasında sulama tesislerinin yapımı konusunda bir protokol imzalandığını belirtti.

Devamını oku >>

BURSA’YA DEV ÇEVRE YATIRIMI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İnegöl-Yeniyörük’te bulunan düzenli katı atık depolama alanı, 130 milyon TL’lik yatırımla entegre tesise dönüştürülüyor. Belediyenin kasasından para çıkmayacak şekilde hayata geçirilecek projeyle birlikte 25 bin konuta daha enerji sağlanacağını ve atıkların ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Tesisin ilk aşaması bu yılın sonunda tamamlanarak hizmete girecek” dedi.

Devamını oku >>

ALPU TERMİK SANTRAL YAPIMINI DANIŞTAY İPTAL ETTİ

EÜAŞ’ın kurmayı planladığı 1100 MW’lık kömür yakıtlı Alpu Termik Santrali ve kül düzenli depolama tesisi projesine yönelik açılan temyiz davasında Danıştay özelleştirme kararını iptal ederek santralin yapımına izin vermedi.

Devamını oku >>

KOLİN İNŞAAT 364 MİLYON TL’LİK SÖZLEŞME İMZALADI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Dünya Bankası’nın finanse ettiği “Ereğli-Ivriz Sol Sahil Sulaması Yenileme İşi” ihalesinin sözleşmesini 364milyon TL bedel ile KOLİN İNŞAAT imzaladı.

 

Devamını oku >>

BULGARİSTAN YOL İHALESİNE TÜRK FİRMALARINDAN BÜYÜK İLGİ

Bulgaristan’ın Gabrovo Şehri geçişinde yapılacak olan 10.5 km’lik yol yapım ve yenileme projesine Türkiye’den de 3 firma teklif verdi.

Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Kamu İşleri Bakanlığı (Yol Altyapı Birimi) tarafından 29 Nisan tarihinde ihalesi yapılan Gabrovo Şehri Baypası dizayn ve yapım işleri projesine 3.22 km uzunluğundaki Shipka tünelini de içeren 5 adet tünel dahil.

Devamını oku >>

ÖZALTIN, UKRAYNA’DA KAZANDIĞI İHALELERİN SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI

Ukrayna Zaporizhia Bölgesi Karayolları İdaresi tarafından düzenlenen “M-18 Kharkiv-Simferopol-Alushta-Yalta Yolu Kesim: km 378 + 220-km 405 + 091 onarım işleri” ve “M-18 Kharkiv-Simferopol-Alushta-Yalta Yolu Kesim: km 349 + 440-km 378 + 220 onarım işleri” ihalelerinde en uygun teklifi veren firmanın ÖZALTIN İNŞAAT olmuştu

Devamını oku >>

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU, KAZAKİSTAN ALTYAPI BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Bakanı Beibut Atamkulov ile ikili ilişkiler üzerine telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Karaismailoğlu, telefon görüşmesinde ekonominin salgın sürecinden en az zararla etkilenmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Devamını oku >>

DAİKİN, FABRİKASINA GES KURUYOR

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Daikin, Hendek'teki fabrikasının ihtiyacı olan enerjiyi üretmek üzere güneş enerji sistemi (GES) kuruyor.

Devamını oku >>

TEMELLER HAZİRAN’DA ATILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabı Twitter'dan "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nin temellerinin Haziran ayında atılacağını duyurdu.

 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Nisan 2020 raporu yayımlandı.  Yayımlanan rapora göre Mart ayında 91,8 olan ekonomik güven endeksi Nisan ayında yüzde 44,1 oranında kayıp yaşayarak 51,3 değerine geriledi.

Devamını oku >>

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA

21 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları kapsamında İstanbul Finans Merkezi projesi için önemli bir karar yürürlüğe girdi. 

Devamını oku >>

IRAK'TAKİ BÜYÜK PROJEDE ASSAN PANEL ÜRÜNLERİ KULLANILACAK

Assan Panel'in ürünleri, 6 kilometrekarelik bir alana kurulması planlanan ve Irak'taki en büyük petrol rafineri projelerinden biri olan Kerbela Rafineri'de de kullanılacak. Projede kullanılacak çatı ve cephe PIR dolgulu sandviç panellerde Assan Panel'i tercih eden Hyundai Engineering/Construction Co. Ltd, 75 bin metrekarelik alanda Assan Panel ürünlerini kullanacak. Yangın riskinin yüksek olduğu projede, yüksek yangın dayanımı sağlayan PIR dolgulu sandviç paneller ilgili alanlara konumlandırılacak. Projenin 2020 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Devamını oku >>

YUSUFELİ BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR KOVİD-19 ÖNLEMLERİYLE DEVAM EDİYOR

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi inşaatında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirlerinin en üst seviyede uygulandığı şantiyeye giriş çıkışlar kapatılırken, 4 bin 500 çalışan şantiye içinde hazırlanan yaşam alanlarında konaklamaya başladı.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER