UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT SEKTÖRÜ FİYAT FARKI BEKLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan Yeni Ekonomi Programı ile inşaat sektörünü yakından ilgilendiren çok sayıda yeni düzenleme açıklaması sonrasında sektör temsilcileri, çıkarılan fiyat farkı kararnamesi için yasal düzenleme talebinde bulundu.

Devamını oku >>

KAMU İNŞAATLARI İÇİN ZORUNLU ELEKTRONİK BETON İZLEME SİSTEMİ

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği bundan sonra kamu bünyesinde yürütülecek olan tüm inşaat projelerinde Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) zorunlu oldu. 

Devamını oku >>

ÇİMENTO ÜRETİMİNDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suat Çalbıyık, Türk çimento sektörünün Avrupa'da birinci, dünyada ise 4'üncü büyük üretici konumunda bulunduğunu söyledi.

Devamını oku >>

FAİZLER İNDİ, ADANA'DA KONUT SATIŞLARI YÜZDE 40 ARTTI

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu:

"Şu anda fiyatlar 3 yıl önceki seviyede"

ADANA - Kamu bankalarının kredilerde faiz indirimine gitmesi sonrasında Adana'da konut satışları yüzde 40 arttı. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, "Fiyatlar şu anda 3 yıl önceki fiyatlara denk" dedi.

Devamını oku >>

3 İLE ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, İstanbul'un Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinde bulunan yaklaşık 18.2 hektarlık alan Baykar Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İstanbul Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi.

Devamını oku >>

TÜRKİYE'NİN ENERJİ İTHALATI AĞUSTOSTA AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, ağustosta Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artarak 15 milyar 24 milyon dolar oldu.

Devamını oku >>

VARLIK FONU’NDAN ENERJİYE YATIRIM

TVF şimdi de özel sektör veya yabancı sermaye iş birliğine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan enerji üretimi projelerine yatırım yapacak

Devamını oku >>

FABRİKALAR ARTIK DAHA AKILLI

Tezmaksan, fabrikaları daha akıllı hale getirmek için tasarlayıp geliştirdiği Cubebox ve yeni programı ROBOCAM’ı tanıttı. Robot Yatırımları Zirvesi’nde ilk defa görücüye çıkan Cubebox, fabrikaların 24 saat operatörsüz çalışmasına olanak tanırken, 2,5 eksen CAD CAM (ROBOCAM) ise robotlu makinelerin kontrolünü sağlıyor. Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, son dönemde geliştirdikleri yerli ve milli ürünler Cubebox, ROBOCAM ve diğer otomasyon sistemleri için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı.

Devamını oku >>

MAKTEK İZMİR FUARI, 9-12 EKİM’DE

Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, 9-12 Ekim tarihleri arasında kapılarını açmaya hazırlanıyor. 

Devamını oku >>

TÜRK DOĞAL TAŞI DÜNYAYA TANITILDI

İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB), “Türk Doğal Taşlarıyla Yeniden Tasarla” sloganı ile İtalya’da düzenlenen Marmomac 2019 Doğal Taş Fuarı’na katıldı. 60 ülkeden 1.600’den fazla katılımcı ve 68.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuar kapsamında sektör profesyonelleri, Türkiye pavilyonunda mermer, traverten ve mozaik ürünlerini yakından inceleme fırsatı buldu.

Devamını oku >>

ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), eylülde aylık bazda yüzde 0,99, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,13 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,26, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 2,45 oldu.

Devamını oku >>

EYLÜL'DE İHRACAT DA, İTHALAT DA ARTTI

Ticaret Bakanlığının Eylül ayı geçici dış ticaret istatistiklerinden oluşan veri bülteni açıklandı. Buna göre Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 0,08 artarak 15 milyar 220 milyon dolara yükselirken, ithalat yüzde 0,15 artarak 16 milyar 961 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde dış ticaret hacmi ise yüzde yüzde 0,11 artarak 32 milyar 181 milyon dolar oldu.

Devamını oku >>

TÜRKİYE VARLIK FONU, İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’NE ORTAK OLUYOR

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, "İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinde ilk etapta inşaatın tamamlanması için müteahhit şirketlerle görüşmeleri hızlandırdık ve her biriyle kamu yararını gözeterek rayiç bedellerin altında oldukça makul meblağlar üzerinden anlaşmalar yaptık." dedi.

Devamını oku >>

TÜRK İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİNE ÇİN'DE BÜYÜK İLGİ

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) önderliğinde, Çin'de gerçekleştirilen 15. BICES Pekin Uluslararası İş, İnşaat ve Madencilik Makineleri Fuarı'na katılan Türk iş ve inşaat makineleri sektörünün temsilcileri, iş birliği fırsatlarıyla döndü.

Devamını oku >>

EBRD’DEN İSTANBUL’A METRO KREDİSİ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İstanbul Asya kıtası metro hattının genişletilmesi için 97.5 milyon euro sendikasyon kredisi sağlayacak.

EBRD'den yapılan açıklamaya göre, toplam 410 milyon euro değerindeki projenin finansmanı kapsamında verilecek 97.5 milyon euro kredinin, 20 milyon euroluk bölümü Société Générale ve 77.5 milyon euroluk bölümü de Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) tarafından sağlanacak.

 

Devamını oku >>

ATATÜRK HAVALİMANI MİLLET BAHÇESİ PROJESİNDE İLK ADIM ATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından boşaltılan İstanbul Atatürk Havalimanı içerisinde yer alan kullanılmayacak binalar için yıkım ihalesi açıldı.

Atatürk Havalimanı için böylelikle millet bahçesi projesi hakkında ilk resmi adım da atılmış oldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK BİNDE 62 DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı inşaat maliyet endekslerini açıkladı. Buna göre inşaat maliyet endeksi (İME), 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,62 düştü, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,42 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,99 düştü, işçilik endeksi yüzde 0,18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 15,33, işçilik endeksi yüzde 25,75 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi aylık yüzde 0,67 düştü

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ, EYLÜL’DE YÜZDE 8,3 ORANINDA ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 55,5 iken, Eylül ayında yüzde 8,3 oranında artarak 60,1 oldu. Hizmet ve perakende ticaret sektörleri güven endekslerinde de artış gözlendi

Devamını oku >>

GEBZE-DARICA METROSUNU BAKANLIK YAPACAK

18 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar ile Gebze OSB Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için bakanlığa devredildi.

Devamını oku >>

İNŞAATTA BİR KONKORDATO

Türkiye'nin en büyük inşaat şirketleri arasında yer alan ve uzun süredir mali krizde olduğu iddiaları ile gündeme gelen Suat Altın İnşaat konkordato talebi ile mahkemeye başvurdu

Devamını oku >>