UYGULAMALARIMIZ :

TEİAŞ’TAN MÜCBİR SEBEP NEDENİ İLE SÜRE UZATIM HAKKI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Kovid-19 salgını nedeni ile alınan seyahat kısıtlaması sebebi ile yerine getirilemeyen bazı yükümlülükler için 6 ay süre uzatımı hakkı verildiğini duyurdu.

Açıklamada kararın dayanağı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 4.6.2020 tarihli ve 9374 sayılı Kurul Kararı gösterildi.

Devamını oku >>

ERCİYES'İN YATIRIMLARI PLANLANDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden olan Erciyes için 2020 yılında yapılacak yatırımlarla ilgili toplantı düzenledi.  Başkan Büyükkılıç, “Erciyes’imizi sadece kış aylarında değil 12 ay boyunca, kamp turizmi, yayla turizmi, termal turizmi ile aranan, özlenen bir merkez olması yolunda gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Devamını oku >>

DSİ’DE BALIKESİR’E YATIRIM KONUŞULDU

Geçtiğimiz günlerde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda düzenlenen toplantıda  ‘Balıkesir Yatırımları’ masaya yatırıldı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız başkanlığında yapılan toplantıya BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü ve BASKİ heyetinden Daire Başkanları ile ilgililer katıldılar.

Söz konusu toplantıda 'Balıkesir ili Sulama Tesislerine' ilişkin talepler masaya yatırılarak, istişarede bulunuldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİİ İHRACATI GERİLEDİ

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Nisan 2020 sonuçları açıklandı. İnşaat malzemeleri sanayi dış ticaretinde Covid-19 salgınının etkisiyle, endeksin ölçüldüğü 2013 yılı ağustos ayından bu yana en sert aylık düşüşler yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 2020 yılı nisan ayında değer olarak geçen yılın nisan ayına göre %25,8 geriledi. 2019 yılı nisan ayında 1,81 milyar dolar olan ihracat, küresel salgının olumsuz etkisi nedeniyle 2020 yılı nisan ayında 1,35 milyar dolara indi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ NİSANDA ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre, endeks nisanda bir önceki aya göre 0,86, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,14 yükseldi.

Devamını oku >>

KOLİN İNŞAAT ROMANYA’DA KARAYOLU İHALESİNE TEKLİF VERDİ

Romanya Karayolları İdaresi’nin (CNAIR) yaptığı “Galati Şehir Geçisi Yolu Dizayn ve Yapım İşleri” ihalesinde teklifler toplandı. Toplam 4 teklifin çıktığı ihaleye Türkiye’den sadece KOLİN İNŞAAT katıldı. Avrupa Birliği finansmanlı projenin yaklaşık maliyeti 186 milyon EUR.

12 ay dizayn ve 42 yapım süresi bulnan karayolunun toplam uzunluğu 33,6 km olacak.

Devamını oku >>

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN MEVDUATI AZALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalararası dahil) 29 Mayıs ile biten haftada 7 milyar 135 milyon 23 bin lira azalarak 3 trilyon 61 milyar 174 milyon 926 bin liradan 3 trilyon 54 milyar 39 milyon 903 bin liraya indi.

Devamını oku >>

YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ ARTTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin, ocak-mayıs döneminde yüzde 66 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzun vadeli yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. 24 Mayıs'taki günlük rekorun ardından geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimiz, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 66 oldu. Hedef net: Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir." ifadelerini kullandı

Devamını oku >>

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAN YATIRIMCININ YANINDAYIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlık binasında telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) üyeleriyle bir araya geldi.

Çarkların yeniden döndüğü, kepenklerin açıldığı ve üretim ile hizmetin yeniden canlandığı bir döneme girildiğini vurgulayan Dönmez, "Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız." ifadesini kullandı.

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN 1 MİLYAR EUROLUK PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tamamlanan Avrupa Birliği IPA programı kapsamında 25 şehirde 30 çevre altyapı projesini hayata geçirdiklerini, IPA-2 programı kapsamında ise 18 çevre altyapı projesi ve 15 teknik destek projesini daha hayata geçireceklerini ifade etti.

Devamını oku >>

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN 1 MİLYAR EUROLUK PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tamamlanan Avrupa Birliği IPA programı kapsamında 25 şehirde 30 çevre altyapı projesini hayata geçirdiklerini, IPA-2 programı kapsamında ise 18 çevre altyapı projesi ve 15 teknik destek projesini daha hayata geçireceklerini ifade etti.

Devamını oku >>

YAPI MALZEMELERİNDE EN FAZLA İHRACAT ABD VE İSRAİL’E

Türk Yapı Malzemeleri Sektörü’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Serdar Urfalılar, Türk yapı malzemeleri sektörünün geçen yılı 22,1 milyar dolar ihracatla kapattıklarını, Kovid-19’un olumsuz etkilerini en az hasarla atlatmak adına geliştirilen projelere ara vermediğini ifade etti.

Devamını oku >>

MAYIS ENFLASYONU AÇIKLANDI

Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gerçekleşti. Yıllık en düşük artış yüzde 2,98 ile haberleşme grubunda gerçekleşti.

Devamını oku >>

KANAL İSTANBUL İMAR PLANLARI TEMMUZDA ASKIYA ÇIKACAK

Bakanlık, Kanal İstanbul için ihale sürecini hızlandırıyor; imar planları temmuzda askıya çıkacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da ihale sürecini hızlandırmak için düğmeye basarken, kanalın iki yakasında kurulacak şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindi.Temmuz ayı içerisinde de imar planlarının askıya çıkması bekleniyor.

Devamını oku >>

BRÜT DÖVİZ REZERVLERİ 1.24 MİLYAR DOLAR AZALDI

Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri geçen hafta 1.24 milyar dolar azalarak 54.4 milyar dolara indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri geçen hafta 1 milyar 380 milyon dolar azalarak 91 milyar 27 milyon dolara geriledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİNİN ÜRETİMİ 3 AY ÜST ÜSTE ARTTI

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı.

‘Türkiye İMSAD Mayıs 2020 Sektör Raporu’na göre, 2020 yılına hızlı bir başlangıç yapan inşaat malzemeleri sanayisinin üretimi 3 ay üst üste arttı. 2020 yılı mart ayında üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 yükseldi ancak üretimde dengeli ve genele yayılan bir büyüme henüz sağlanamadı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN DİKKATİNE

KARAYOLU-A5-A2-A1- ÜSTYAPI -B2 – B3 -  BARAJ-A8–A9  ALTYAPI –A3-A4-A11-A18 (VS.)

Belgeleriniz Değerlendirilir,Şirketleriniz Alınır-Satılır  Tel: 0312 - 230 60 51 – 230 84 33 - 0532 - 223 88 86

Devamını oku >>

BOSNA’DA TÜNEL İHALESİ TEKLİFLERİ TOPLANDI

Bosna Hersek 5C Koridoru’nun Mostar yakınlarında yer alan Tünel Kvanj – Buna kesiminin ihalesine Türkiye’den de 3 firma teklif verdi.

Bosna Hersek Karayolları Kamu Kuruluşu “JP Autoceste” tarafından 19 Mayıs 2020 tarihinde ihalesi yapılan Tünel Kvanj – Buna projesinin dizayn ve yapım işleri kapsamında 5,25 km (çift tüp) tünel inşaatı, 640 m viyadük inşaatı ve 16 km yol/bağlantı yolu inşaatı yer almaktadır.

İhale, tek oturumda teknik ve finansal teklifler birlikte sunularak gerçekleştirilmiştir. İşin süresi dizayn dahil 36 ay olarak planlanmıştır.

Devamını oku >>

BELARUS YAP İŞLET DEVRET OTOYOL PROJESİNE TÜRKIYE’DEN KATILAN FİRMALAR ÖNYETERLİLİĞİ GEÇTİ

Eylül 2019’da 8 grubun ön yeterlik için dosya sunduğu, “Belarus M-10 Otoyolu (km 109.9 – km 195.15)” projesinde “Belarus İletişim ve Ulaştırma Bakanlığı” tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre içlerinde 5 Türk firmasının da yer aldığı 4 grup yeterli bulundu.

Yap İşlet Devret olarak tasarlanan projenin inşaatı için 2 yıl, işletmesi için ise 18 yıl süre verilmesi planlanıyor. 85,25 km’lik proje kapsamında mevcut yolun yeniden yapımı ve 2 şeritten 4 şeride çıkarılması işleri var. Projenin tahmini maliyeti 200 Milyon USD.

Devamını oku >>

OYAK, 5 ÇİMENTO ŞİRKETİNİ BİRLEŞTİRDİ

OYAK, 5 şirketi; Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento’yu, "OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş." adı ile birleştirdi.

Devamını oku >>

ÖNEMLİ LİNKLER