UYGULAMALARIMIZ :

FLORYA ASKERİ ARAZİSİ İÇİN LÜKS KONUTLU YENİ İMAR PLANI

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Florya Askeri Arazisi için yeni bir imar planı hazırladı. Arazinin önemli bir kısmını lüks konuta ayıran plana itiraz edildi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Florya'daki askeri araziye ilişkin imar planlarını yeniledi. Yeni planda arazinin önemli bir kısmının konut alanı olarak şekillenmesi itirazlara neden oldu. Yeni planda konut alanının yanı sıra özel eğitim, park, rekreasyon ve cami için de bölüm ayrıldı.

Devamını oku >>

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ DİPTEN DÖNDÜ

Ekonomik Güven Endeksi yılın en düşük seviyesinden döndü. Ekim ayında 67.5 puan ile tarihi bir düşüş yaşayan Endeks, Kasım 2018 döneminde yüzde 9.1 oranında artış gösterdi ve 73.7'ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan Kasım 2018 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi analizinde: "Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı." ifadelerine yer verildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT İSTİHDAM ENDEKSİNDE KAYIP

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılının III. çeyrek dönemine ait İşgücü Girdi Endeksleri'ni açıkladı. Sanayi, ticaret-hizmet ve inşaat sektörlerinin bütünü bazında yapılan analizde istihdam endeksinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.1 düşerken, inşaat sektörünün kaybı yüzde 5.5 olarak açıklandı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 3.3 oranında geriledi.

Devamını oku >>

CEYHAN’A MİLYAR DOLARLIK DEV YATIRIM

Rönesans Holding, Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ortaklığıyla Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi'nde, 1.2 milyar dolar yatırımla polipropilen üretim tesisi kuracak.

 

Ortaklık anlaşmasını, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Sonatrach CEO'su Abdelmoumen Ould Kaddour imzaladı. 450 bin ton kapasiteli tesisin 2023'te tamamlanması hedefleniyor. İmza töreninde konuşan Ilıcak, "Plastik hammaddesi polipropilen, ülkemizde hâlâ ithal kalemler arasında. Her yıl 2.2 milyon ton polipropilen, 2.6 milyon ton polietilen ve yine 1.5 milyon ton PVC ithalatı yapıyoruz. Bu yatırımla Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına her yıl 450-500 milyon dolar arasında katkı yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Devamını oku >>

ELEKTRİK ÜRETİMİ EYLÜLDE ARTTI

TÜRKİYE'nin lisanslı elektrik üretimi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artışla 24 milyon 493 bin megavatsaate çıktı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "2018 Eylül Ayı Elektrik Piyasası Raporu"na göre, lisanslı elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 36,2'si doğal gaz, yüzde 21,9'u ithal kömür, yüzde 14,7'si linyit, yüzde 12'si barajlı hidroelektrik santrallerinden karşılandı. Bu kaynakları rüzgar, akarsu, jeotermal, taş kömürü, asfaltit, biyokütle, fuel-oil, güneş, motorin ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) izledi.    

Devamını oku >>

2019 YILI BÜTÇESİ KOMİSYONDA KABUL EDİLDİ

2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi olma özelliği taşıyan 2019 yılı bütçesinde son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesi görüşüldü. Bakanlığın bütçesinin kabul edilmesinin ardından, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı da kabul edildi.

Devamını oku >>

İBB 6 YENİ GÜNEŞ SANTRALI KURACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini artırmak amacıyla 5 farklı güneş enerji santrali kuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 6 yeni enerji santralinin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul gibi nüfusu yoğun olan şehirlerde enerjide dışa bağımlılığı azaltma üzerine çalışmalar yapan İBB, bu konudaki hedeflerine teker teker ulaşıyor.

Devamını oku >>

DSİ ‘DE PROJELERİN ÖNCELİK VE ÖDENEK DURUMLARI MASAYA YATIRILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Müşaviri Hasan Hüseyin Aydemir başkanlığında DSİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda projelerin önceliklendirilmesi hususunda değerlendirme ve istişare toplantısı yapıldı.

DSİ Namık Kiper Toplantı salonunda 21 Kasım 2018 tarihinde yapılan değerlendirme ve istişare toplantısına  Orman ve Su İşleri Müsteşar Yardımcısı Ali Rıza Diniz, Tarım ve Orman Bakanlığı Baş Müfettişi İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Genel Müdür Yardımcıları, OGM Genel Müdür Yardımcısı ve ilgili Daire Başkanları katıldılar.

Toplantıda yapılan değerlendirme konuşmalarının ardından 2019 yılı yatırım programında yer alan projelerin önceliklendirilmesi ve ödenekleri masaya yatırıldı.

Devamını oku >>

MÜTEAHHİT SAYISINDA DÜNYA İKİNCİSİYİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye konut sektöründe uzun süredir tartışılmakta olan müteahhit sayısına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İnşaat sektöründe Türkiye'nin 450 bin müteahhite sahip olduğunu söyleyen Murat Kurum, daha önceki açıklamalarında da bu sayının önemli riskler barındırdığını belirtmişti.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ARTTI

İnşaat maliyet endeksi, eylülde ağustos ayına göre yüzde 5,88, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39,66 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi eylülde bir önceki aya göre yüzde 5,88, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39,66 yükseldi

Devamını oku >>

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 22/8/2009 tarihli ve 27327 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu İhale Genel Tebliğinin 16.5.3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Devamını oku >>

İNŞAATTA 'MESLEKİ YETERLİLİK' DÖNEMİ

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Gürhan Özdemir, 11 Kasım 2019 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçilerinin çalıştırılamayacağının altını çizerek, ''İnşaat firmalarının ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz.'' diye açıkladı.

Devamını oku >>

KAMUDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE 200 MİLYON DOLAR KAYNAK AYRILDI

Dünya Bankasından gelecek kaynağın, İller Bankası üzerinden, kamu binalarında başta ısı yalıtımı olmak üzere enerji tasarrufuna dönük çalışmaları için merkezi idari birimlere ve belediyelerle birlikte yerel yönetimlere aktarılacağı bildiriliyor

Devamını oku >>

DURSUNBEY OSB’YE 8 HATLI DEMİRYOLU

Balıkesir’in ilçesi Dursunbey’in kaderini değiştirecek olan Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalar başladı. Türkiye’de ilk kez OSB içine kadar gelecek olan 8 hatlık Demiryolu lojistik istasyonu için de yer belirleme çalışmaları tamamlandı.

 

Devamını oku >>

EKİM AYINDA 222 ADET IŞ MAKİNESİ SATILDI

Ekonomi politikaları inşaat ve iş makineleri sektörünü vurmaya devam ediyor. İMDER tarafından açıklanan Ekim ayı raporuna göre; Ekim ayı içerisinde sadece 222 adet iş makinesi satışı gerçekleşti. Böylece 2018 yılı içerisinde 5967 adete ulaşılırken, geçtiğimiz yıla oranla düşüş  -%38'e ulaştı. 2017 Ekim ayına göre ise; -%77'lik ciddi bir düşüş göze çarptı.

Devamını oku >>

İSKİ 2019‘DA YAKLAŞIK 4 MİLYAR YATIRIM YAPACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayı toplantılarının 3. birleşiminde İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Bütçesi’ni görüştü. Bütçeyi İBB Meclisi’ne sunan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, Şehrin bugün ve yarın ihtiyaç duyacağı suyu hesap ederek, küresel iklim değişikliklerine bağlı en kötü senaryoları gözeterek gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Turan; 2019 bütçesinin 8 milyar 501 milyon 502 bin lira olduğunu ve bu rakamın yüzde 44’üne tekabül eden 3 Milyar 745 milyon 655 bin lirasını yatırımlara ayırdıklarını söyledi.

Devamını oku >>

HALİÇPORT İÇİN YENİ PLAN

2013 yılında yap-işlet-devret yöntemi ile ihalesi gerçekleştirilen Haliçport projesinde yeni planlar hazırlandı. TMMOB Şehir Plancıları Odası, Gemi Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından iptal başvurusunu görüşen İstanbul 11'inci İdare Mahkemesi'nin 1/1000 ölçekli planı iptal etmesinin ardından karar 31 Mayıs'da tebliğ edildi. Sözcü'de yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre yeni planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Yeni plan 6 Kasım 2018 tarihine kadar itirazlar için askıda kalacak.

Devamını oku >>

THBB: “İNŞAAT SEKTÖRÜ DİPTEN DÖNDÜ…”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Eylül ayında, bütün ayların en düşük performansını sergileyen Faaliyet Endeksi, ekim ayında toparlanmaya başladı. Bütün endekslerin halen eşik değerin altında olması ise inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret etti.

Devamını oku >>

4 RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALI İÇİN YARIŞMA YAPILACAK

7 Kasım 2018 tarih ve 30558 sayılı Resmî Gazetede yer alan yarışma ilanına göre son başvuru tarihi 7 Mart 2019 olarak belirlenen yarışmalar 4 ayrı bölge için düzenlenecek. Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla'da 250'şer megavatlık rüzgar enerjisi santrali kurulması amaçlanan YEKA RES-2 yarışmalarına yerli ve yabancı yatırımcılar katılabilecek. Aynı şirket bölgelerin tümü için başvuruda bulunabilecek. Şirketlerin mali yeterliliğinin, son 3 yıllık satış gelirlerinin 150 milyon lira ve üzeri veya 2018 yıl sonu itibarıyla aktif büyüklüklerinin 45 milyon lira ve üzerinde olması gerekiyor.

Devamını oku >>

100 GÜNDE 18 İLE 33 MİLLET BAHÇESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Millet Bahçeleri projelerinin önemine işaret ederek: "Millet Bahçeleri Cumhurbaşkanımızın, vatandaşın talebini net biçimde görerek açıkladığı büyük bir projedir." dedi.

Devamını oku >>