UYGULAMALARIMIZ :

İSTANBUL’A 49,5 MW’LIK GELGİT RES KURULACAK

Gelgit Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim A. Ş., İstanbul İli, Silivri İlçesi, Kavaklı, Ortaköy, Kadıköy Mahalleleri ve Çatalca İlçesi, Elbasan, Ova Yenice Mahalleleri sınırları içerisinde 49,5 MW’lık Gelgit Rüzgâr Enerji Santrali kurup işletmeyi planlıyor.

 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN 2019’DA KÜÇÜLECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR  

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)’nin, sektörün çatı kuruluşu olarak hazırladığı ‘Ocak 2019 Sektör Raporu’nda şu tespitler yer aldı

 

Devamını oku >>

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ TEKRAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Ekonomik güven endeksi 2018 Aralık ayında 81,9 iken, 2019 Ocak ayında %4,2 oranında azalarak 78,5 oldu.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Devamını oku >>

KAMU İHALELERİNDE PARASAL LİMİTLER ARTIRILDI

Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen eşik değerler ve parasal limitler yüzde 33,64 artırıldı. Kamu İhale Kurumunun konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devamını oku >>

ZORLU ENERJİ’YE ABD'DEN ÖDÜL

Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali Kızıldere III Jeotermal Enerji Santrali’ni tasarlayan Zorlu Enerji'nin mühendislik firması Power Engineers'ın, ABD merkezli mühendislik yarışmasında birincilik ödülü kazandığı bildirildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ KAZALARINDA AZALMA VAR

İş sağlığı ve güvenliği alanında "Afet ve Acil Durumlar Yönetimi" konusunun tartışıldığı "4. Sağlık Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu"nda konuşan Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, inşaat sektöründeki iş kazalarında azalma olduğuna dikkat çekerken şunları söyledi;

Devamını oku >>

2019 YILI İTİRAZEN ŞİKAYET BAŞVURU BEDELLERİ

Yaklaşık Maliyeti

İtirazen Şikayet Başvuru Bedeli (Tutarı) 2019

953.728 TL’ye kadar olan ihalelerde

  5.719,00 TL

953.728 TL ile 3.814.922 TL arası olan ihalelerde

11.442,00 TL

3.814.922 TL ile 28.611.919 TL arası olan ihalelerde

17.163,00 TL

28.611.919 TL ve üzerinde olan ihalelerde

22.887,00 TL

Devamını oku >>

2019 YILINA AİT EŞİK DEĞERLER VE PARASAL LİMİTLER YAYIMLANDI....

KAMU İHALE TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2019/1)

Devamını oku >>

HALİÇ TERSANESİ'NDE 98.4 MİLYONLUK DÖNÜŞÜM

Haliç Tersanesi olarak bilinen arazi üzerinde bir bilim merkezi inşasına yönelik projede ihale süreci tamamlandı. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projeye ilişkin ihaleyi 98 milyon 444 bin TL'lik teklifi ile Aybar İnşaat Mühendislik Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret Şirketi kazandı. Bölgeye kapsamlı bir bilim merkezi inşası planlanıyor.

Devamını oku >>

SİNOP NÜKLEER'DE BEKLENEN KARAR: JAPONLAR ÇEKİLDİ

Türkiye'nin Akkuyu'nun ardından ikinci nükleer santraline ev sahipliği yapacak Sinop'ta Fransızların çekilme tartışmalarının sonrasında Japon ortağın da yatırım maliyetleri sebebiyle projeden çekilme kararı aldığı duyuruldu. 

Devamını oku >>

KARDEMİR'DEN 150 MİLYON DOLARLIK ÇEVRE YATIRIMI

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından (BAKKA) yapılan açıklamaya göre, BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi Başkanı Mehmet Çetinkaya, Zonguldak Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Ayhan İnanır, Karabük Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sakin Eren ve ajans uzmanları, Güleç'i ziyaret etti.  Ziyarette konuşan Güleç, Filyos ile çok uzun yıllardır ilgilendiklerine değindi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 Kasım dönemi inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre; inşaat maliyet endeksi (İME), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,95 arttı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada yeni yılda çimento sektörünün zam yapmasını kabul edemeyeceklerini, fiyat artışı uygulamaya konulursa iş bırakma çağrısı yapacaklarını belirtmişti.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KIRILGANLIK UYARISI

2018 yılı genelinde inşaat sektörünü vuran temel problemler, yıl sonu araştırmalarına yansımaya devam ediyor. KPMG Türkiye tarafından hazırlanan İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunda sektördeki daralmaya işaret edildi. Ekonomideki dalgalanmaların etkisiyle sektörün son 4 aylık periyotta büyüme ivmesinin yavaşladığına dikkat çekilen raporda, teşvikler ve yürütülen kampanyaların da kalıcı bir toparlanma sürecine yeterli olmadığı vurgulandı

Devamını oku >>

TASFİYE KARARNAMESİ

MADDE 30- 4734 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (3) numaralı alt bendinde yer alan “veya ihale konusu iş ile ilgili taahhüdü altındaki ve bitirdiği iş miktarını gösteren belgeler” ibaresi “veya ihale konusu iş ile ilgili cirosunu gösteren belgeler” şeklinde, üçüncü fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

Devamını oku >>

İHALELER VE YÜKLENİCİ FİRMALARA İLİŞKİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

71 maddelik yeni Torba Yasa Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ekonominin farklı alanlarında yeni dönüşümleri düzenleyen yasa kapsamında inşaat sektörünü de yakından ilgilendiren bazı maddeler yer alıyor.İhalelerin feshi ve iptali

Devamını oku >>

İNTES’LE ÇALIŞMA BAKANLIĞI PROTOKOL İMZALADI

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında iş sağlığı ve güvenliği alanında bir iş birliği protokolü imzalandı.

Devamını oku >>

İŞ MAKİNESİ SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ

Türkiye’de, 2018 yılında 6.584 adet yeni iş makinesi ve 9.049 adet yeni depo ve istif makinesi satıldı

Devamını oku >>

TÜRK MÜTEAHİTLERDEN 2018'DE 19.4 MİLYAR DOLARLIK ULUSLARARASI PROJE

Türk müteahhitlik sektörünün uluslararası alanda önemli işlere imza attığını söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Müteahhitlerimiz Türkiye'yi başarıyla temsil etti" dedi. Pecan, dünyanın bir çok bölgesinde ciddi projeler üstlenen Türk müteahhitlik sektörünün geçen yıl 261 proje üslendiğini vurgulayarak: "Müteahhitlik sektörümüz 19.4 milyar dolarlık büyüklüğü ulaşmıştır. Müteahhitlerimiz yurt dışında gururumuz olmayı sürdürüyor." dedi.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ CİROLARINDA ARTIŞ DURDU

İnşaat Sektörü Ciro Endeksi uzun bir aradan sonra düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Kasım 2018 dönemine ait Ciro Endeksleri analizine göre İnşaat 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 1.1 oranında düşüş kaydetti. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksindeki bu düşüşe ek olarak Mevsim ve Takvim Etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinin ise bir önceki aya kıyasla yüzde 17.1 seviyesinde düştüğü görüldü.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ ARALIKTA GERİLEDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2018 sonuçları açıklandı.

Devamını oku >>