UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BATIK KREDİ REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

Sayıştay tarafından yayımlanan yeni rapor ile kamu bankalarının batık kredi miktarı rekor seviyelere ulaştı.  Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından 2018 yılında verilen kredilerden takibe düşenlerin miktarları 16 milyar liraya yükseldi. 

Rapora göre bankanın takipteki kredi miktarı 2018 yılında 4.8 milyar liralık kredi miktarı rekor oranda artış göstererek 7,5 milyar liraya yükseldi.

Devamını oku >>

ZORLU ENERJİ’NİN PROJELERİNE AVRUPA BİRLİĞİ DESTEĞİ

Zorlu Enerji, ARGE’ye yaptığı yatırımla, sahip olduğu bilgi birikimini uluslararası iş birliklerine dayalı projelere de taşıyarak ülkemizin enerjide dışarıya açılan kapısı oldu. Sektörde referans noktası olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Zorlu Enerji, kendi bünyesindeki mühendislerin geliştirdiği ARGE projeleriyle Avrupa Birliği’nin de dikkatini çekti. AB’nin en büyük araştırma ve inovasyon programı olan ve 2014 – 2020 tarihleri arasında uygulanacak Horizon 2020 Programı kapsamında 6 ayrı proje ile toplam 3 milyon 500 bin Avro fon almaya hak kazandı. Özellikle jeotermal enerji alanında geliştirilen yeni uygulamalar dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

Devamını oku >>

KASIM’DA 56 ENERJİ PROJESİNE YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

Kasım ayında 56 enerji yatırımına teşvik belgesi, 46 enerji projesinin belgesine ise vize verildi, 3 teşvik belgesi ise iptal edildi. Madencilikte de 10 proje teşvik belgesi aldı.

Devamını oku >>

GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Resmî Gazete’nin 9 Ocak tarihli sayısında Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik başlıklı düzenleme yayınlandı.

Devamını oku >>

SKA ETKİ HIZLANDIRICI VAKFI KURULUŞ SENEDİ İMZALANDI

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Etki Hızlandırıcı Vakfı kuruluş senedi imzalandı. Dışişleri Bakanlığı'nın manevi himayelerinde faaliyete başlayan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcı Vakfı'nın kurucuları Limak, Eczacıbaşı, Özaltın ve IC Holdingleri oldu.

Devamını oku >>

ENKA NİZHNEKAMSK 495 MW ÇEVRİM SANTRALININ YÜZDE 31,5’UNU TAMAMLADI

ENKA bir açıklama yaptı ve Rusya nın Tataristan bölgesinin, Nizhnekamsk şehrinde 495 MW Kombine Çevrim Santrali  yapımı kapsamında 31 Aralık 2019 itibarıyla mobilizasyon işlerini tamamen bitirdiklerini bildirdi. Santralın tüm inşaat işlerinin ise yüzde 31,5’u tamamlandı.

Devamını oku >>

İMALAT SANAYİSİ İNŞAAT YATIRIMLARINDA KDV İADESİ 2 YIL DAHA DEVAM EDECEK

İmalat sanayisi yatırımları üzerindeki katma değer vergisinden (KDV) kaynaklı finansman yükünü gidermek amacıyla yatırım teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilecek inşaat harcamaları için yüklenilecek KDV'nin iadesine yönelik uygulama 2020 ve 2021 yıllarında da sürecek.

Devamını oku >>

2020 ORTALAMA YEKDEM MALİYETİ 89,50 TL/MWH

EPDK, 2020 yılı için öngörülen ortalama YEKDEM maliyetini 89,50TL/MWh olarak açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2020 yılı için tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerini her ay için ayrı ayrı olmak üzere aşağıdaki gibi belirledi.

Devamını oku >>

YATIRIMLARA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMINA İLİŞKİN TEBLİĞİ YAYINLANDI

28 Aralık 2019 tarihli ve 30992 sayılı Resmi Gazete’de “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (2019/1)” yayımlandı.

Devamını oku >>

KONYA BELEDİYESİ ARSA SATACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi 2 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete ilanı ile arsa satış ihalesi düzenleyeceğini duyurdu.  Bedeli 9 milyon 730 bin lira olarak belirlenen arsanın ihalesi 14 Ocak 2020 tarihinde saat 15:00 itibari ile belediye encümeni tarafından yapılacak

Devamını oku >>

ARALIK AYINDA EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ 93,8 PUANA YÜKSELDİ

Ekonomik güven endeksi Kasım ayında 91,3 iken, Aralık ayında %2,6 oranında artarak 93,8 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Devamını oku >>

AKKUYU’DA İKİNCİ ÜNİTENİN İNŞAATINA 3 AY İÇİNDE BAŞLANMASI BEKLENİYOR

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci ünitesi için inşaata 2020'nin ilk çeyreğinde başlayabileceklerini bildirdi.

Akkuyu’da ikinci ünitenin inşaatına 3 ay içinde başlanması bekleniyor

Devamını oku >>

BARTIN KOZCAĞIZ BARAJI İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Bartın Kozcağız Barajında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları devam eden Kozcağız Barajının tamamlanması ile 24 bin 600 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak

Devamını oku >>

TEKFEN’İN İŞTİRAKİ ‘RUSFEN’ BATI SİBİRYA’DA ‘DOĞAL GAZ BORU HATTI’ İNŞAATI İÇİN SÖZLEŞME İMZALADI

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, "Bu projeyi başarıyla tamamlamamızın, enerji kaynağı olarak Rusya'nın kalbi sayılan bu bölgede, yeni kurulan Rusfen şirketimize ve dolayısıyla Tekfen'e yeni iş imkânlarının önünü açmasını umuyorum" dedi

Devamını oku >>

DHMİ ÇUKUROVA HAVALİMANININ YİD MODELİ İLE İHALESİ İÇİN İLANA ÇIKTI

24 Aralık 2019 Tarihli ve 30988 Sayılı Resmi Gazetede “Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli ÇerçevesindeYaptırılması, İç ve Dış Hatlar Terminali İle Mütemmimlerinin İşletilmesi ve Devrine İlişkin Kapalı Teklif Alma Usulü İle İhale Edilecektir.” Başlığı ile yer alan ihaleye katılabilmek için geçici teminat tutarı olarak 600 bin Avro’ya da karşılığı isteniyor.

Devamını oku >>

ABD TÜRKİYE’DE 95 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAK

ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Adana’daki İncirlik Üssü dahil olmak üzere Türkiye’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait askeri üs tesisleri ve destek birimlerinin modernizasyon, tasarım ve altyapı projelerini 8 Türk şirketi üstlenecek.  Açıklamada, Türkiye ve ABD arasındaki Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması uyarınca yerel düzeyde teklifler alındığı ve toplam 17 teklif iletildiği bilgisine yer verildi. Buna göre yapılan değerlendirme sonucu Türkiye’de ABD Hava Kuvvetleri’nin askeri üs tesisleri ve destek birimlerine yönelik genel inşaat kategorilerinde çeşitli dallardan oluşan işler  sekiz Türk şirketine verildi.

Devamını oku >>

KUZEY MARMARA OTOYOLU’NUN YÜZDE 51’İ ÇİN’LİLERE SATILDI

Altı Çin şirketinin oluşturdukları iş ortaklığı ile Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini satın alacağı bildiriliyor. Şirketlerin Hong Konk Borsasına yaptıkları açıklamaya göre  Çinli şirketlerin oluşturduğu iş ortaklığının hisseleri şöyle şekillendi:

Devamını oku >>

YEKDEM DESTEĞİ 11 AYDA YÜZDE 50 ARTTI

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) verilerine göre, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizmasına (YEKDEM) dahil santrallerde üretilen elektriğe ödenen destek miktarı (YEKTOB) Ocak-Kasım döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 50,1 artarak 35 milyar 722 milyon TL’ye çıktı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu rakam 23 milyar 802 milyon TL olmuştu. Kasım ayındaki destek miktarı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 düşerek 2 milyar 41 milyon TL’ye geriledi.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 7,9 ORANINDA ARTTI

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 63,9 iken, Aralık ayında yüzde 7,9 oranında artarak 68,9 oldu. Üç endeksin de yükseliş gösterdiği Aralık ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2 oranında artarken, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki yükseliş ise yüzde 1,4 ile sınırlı kaldı.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYETLERİ EKİM’DE YILLIK YÜZDE 4,27 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekim ayında inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 4,27; aylık bazda da yüzde 0,07 arttı. Malzeme endeksi aylık yüzde 0,40 düşerken, işçilik endeksi yüzde 1,09 arttı. Yıllık olarak ise malzeme endeksi yüzde 3,43 düşerken, işçilik endeksi yüzde 25,38 yükseldi.

Devamını oku >>