UYGULAMALARIMIZ :

RÖNESANS'TAN HOLLANDA'DA BİR MİLYAR EUROLUK PROJE

Rönesans Holding'in Hollanda'daki şirketi Ballast Nedam'ın, Macquarie Capital ve DEME ile oluşturduğu BAAK Konsorsiyumu tarafından inşa edilecek bir milyar avroluk Blankenburg Bağlantı Yolu Projesi'nde inşaat çalışmaları başlatıldı. Rönesans'ın Hollanda'daki şirketi Ballast Nedamı'n dahil olduğu BAAK Konsorsiyumu tarafından inşa edilecek Blankenburg Bağlantı Yolu Projesi bu ülkede gerçekleştirilen en büyük PPP projesi olma özelliği taşıyor.

Devamını oku >>

KASIM 2018 VERGİ TAKVİMİ

09 Kasım 2018 Cuma

- 16-31 Ekim 2018 Dönemine Ait Noterlerce Yapılan Makbuz Karşılığı ödemelere Ait Beyannamenin Verilmesi ve Ödenmesi

Devamını oku >>

TÜRKİYE İMSAD EKİM 2018 SEKTÖR RAPORU

'Türkiye İMSAD Ekim 2018 Sektör Raporu'nda; inşaat malzemeleri sanayisinin, iç piyasadaki durgunluk nedeniyle ihracata daha çok ağırlık vermeye başladığı belirtildi. Çalışma gün sayısının düştüğü ve Türkiye'nin toplam ihracatının gerilediği Ağustos ayında, inşaat malzemeleri ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 arttığı bilgisi paylaşıldı. Raporda; yükselen ihracat performansıyla, ihracatın 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 2018 yılı sonu itibarıyla 20 milyar doları aşacağına dikkat çekildi. Ayrıca, iç piyasadaki yavaşlama ile ihracata ağırlık verildiği ancak bu yavaşlamanın sürdürülebilir olmadığı vurgulandı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ EKİM AYI ANALİZİ

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) ekim ayı inşaat sektörü analizinde, potansiyel pazarlardaki fırsatlar göz önüne alındığında, yurt dışında üstlenilen proje bedelinin yıl sonunda yeniden 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği belirtildi.

Devamını oku >>

TOPLU KONUT KANUNU KAPSAMINDA YAPILACAK SÖZLEŞMELERDE

UYGULANACAK ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

 

Devamını oku >>

MALTEPE FİKİRTEPE OLMASIN DİYE 'İNŞAAT SİGORTASI'

Türkiye kentsel dönüşüm tarihinde bir ilk Maltepe Belediyesi aracılığıyla hayata geçiriliyor. İlçenin yıllar boyunca çözümlenemeyen Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük Mahallerinde dönüşüm için gerekli tüm engelleri aşan Maltepe Belediyesi, şimdi de inşaat süreçlerinin sağlıklı biçimde yürütülmesi ve tamamlanabilmesi adına gerekli önlemleri aldı. Belediye sürece dahil olacak inşaat firmalarından inşaat sigortası isteyecek.

Devamını oku >>

AKKUYU İLETİM HATLARI YAKINDA İHALE EDİLECEK

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Kaldırım, 2023'te devreye alınması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) iletim hatlarıyla ilgili olarak, "TEİAŞ olarak yaklaşık 4.8 gigavatlık gücün 6 iletim hattı ve çeşitli trafo merkezleriyle taşınması ile ilgili bütün projelerimizi bitirdik. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarını aldık. Yakın zamanda bunları ihale edeceğiz." dedi.

Devamını oku >>

LİMAK VAKFI VE TMK PROJESİ'NE AVRUPA'DAN 5 ÖDÜL

Limak Vakfı’nın iş hayatında kadınları güçlendirmek için başlattığı Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Londra ve Barselona’da düzenlenen Stevie ve IPRA ödül törenlerinde 5 ödüle layık görüldü

Devamını oku >>

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ YÜZDE 24'TE SABİT TUTTU

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24’te sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası’nın açıklamasında “Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Devamını oku >>

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ARTTI

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 Ağustos dönemi inşaat maliyet endeksiverilerini açıkladı. Buna göre; inşaat maliyet endeksi (İME), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6,10, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,36 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 8,37, işçilik endeksi yüzde 0,66 arttı. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 41,09, işçilik endeksi yüzde 16,87 arttı.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE DARALDI

Hazır Beton Faaliyet Endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 azaldı. Satışlarında önceki aya göre artış olduğunu ifade eden firma oranı %6 olarak gerçekleşti. 

Devamını oku >>

EKİM'DE İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜVEN 58,7

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılı Ekim ayına dair Sektörel Güven Endeksi rakamları açıklandı. Buna göre, İnşaat sektöründe güven endeksi verileri yüzde 58.7 olarak gerçekleştiği kaydedildi. inşaat sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 57,3 olmuştu.

Devamını oku >>

2019 YILI YATIRIMLARINA 64 MİLYAR LİRA ÖDENEK AYRILDI

Bütçeden yatırımlara ayrılan pay 2019 yılında 2018 yılına göre yaklaşık yüzde 28 oranında azaldı. 2018 yılı bütçesinde yatırımlara 88 milyar lira ayrılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bütçe tasarısı TBMM’ye sunuldu. 2019 bütçe kanunu tasarısında yatırmalara 64 milyar 400 milyon TL ayrıldı. Tasarının, 23 Ekim 2018 Salı günü komisyonda görüşülmeye başlanması bekleniyor.

Devamını oku >>

2019 YILI “YATIRIM PROGRAMI GENELGESİ” YAYINLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019-2021 yıllarını kapsayan yatırım hazırlıklarıyla ilgili genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Erdoğan 2019 yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan amaç ve politikalarla öncelikler ve mali çerçevenin esas alınacağını bildirdi.

Devamını oku >>

İNŞAATTA İSTİHDAM 52 BİN KİŞİ AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz dönemi iş gücü istatistiklerini yayınladı. İstatistiğe göre mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 53,2 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, sanayi sektöründe 34 bin, inşaat sektöründe 52 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 3 bin, hizmet sektöründe 77 bin kişi arttı.

Devamını oku >>

YENİ ULUS MEYDANI İÇİN İLK SONDAJ VURULDU

Ankara’nın öncelikli projeleri arasında yer alan "Yeni Ulus Meydanı Projesi" için sondaj çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım ve alt yapı desteği sağladığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışmaları Ulus ve çevresinde toplam 80 ayrı noktada yapılacak.

Devamını oku >>

ANTALYA YAT LİMANINA İKİ TALİP

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kurvaziyer ve Yat Limanı Projesi’ne Maya Holding (Hong Kong) ve Çin Menşeli Partneri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıda talip olduklarını açıkladı. Açıklamada, “Yaklaşık 300 Milyon Dolar maliyetli yatırım; kurvaziyer limanına 300 metrenin üzerinde 4 gemi yanaşabilecek, 420 yat kapasiteli marina, otel, ticari alan, yat kulübü gibi yerleşkeye sahip olacak.

Devamını oku >>

HALİÇ BİLİM MERKEZİ İHALESİ 12 KASIM'DA

Avrupa’nın en büyük bilim merkezi olması planlanan Haliç Bilim Merkezi'nin ihalesi 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 10:00'da yapılacak. Yapım işi ihalesi, İBB tarafından İBB Hizmet Binası İhale İşleri Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek.

Devamını oku >>

HATAY’DA TELEFERİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin çok önem verdiği Teleferik Projesi’nin alt ve üst istasyonlarına ilişkin projelerin Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasıyla, alt istasyon alanında uygulama çalışmalarına başlandı.

Devamını oku >>

YALOVA ARMUTLU YUMRUDERE BARAJI YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda inşaat yapımı devam eden Yalova Armutlu Yumrudere Barajı gövde dolgusu ve malzeme ocaklarında 15. Şube Müdürlüğü, Jeoteknik Hiz. ve YAS Şube Müdürlüğü ve Kalite Kontrol Laboratuvar Şube Müdürlüğü personelince teknik incelemeler yapıldı. Yumrudere Barajının gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ediliyor. Barajın gövde yüksekliği talvegden 32 metre.

Devamını oku >>