UYGULAMALARIMIZ :

TÜRKİYE EKONOMİSİ, İLK ÇEYREKTE YÜZDE 7.4 BÜYÜDÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2018 dönemine ilişkin dönemsel gayrisafi yurtiçi hasıla verisini internet sitesinden duyurdu. Böylece, Türkiye 2018'in ilk çeyreğinde 7.4 büyüdü.

Devamını oku >>

İMAR BARIŞI TEBLİĞİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, "Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamını oku >>

İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU'NUN YÜZDE 90'I TAMAMLANDI

2018 yılı içinde Balıkesir etabının hizmete açılmasının hedeflendiği İstanbul-İzmir Otoyolu'nun yüzde 90'lık kısmı tamamlandı Hükümetin uzun vadeli olarak tasarladığı İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde büyük bir hızla sona yaklaşılıyor.

Devamını oku >>

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI'NDA SON DURUM

Türkiye'nin deniz üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Rize-Artvin Havalimanı kapsamında Rize'ye bağlı Pazar ilçesi Yeşilköy köyünde sürdürülen çalışmalar sebebiyle 100'ün üzerinde kamyonun 24 saat boyunca yoğun bir trafik oluşturduğu gözlemleniyor.

Devamını oku >>

İLK MİLLİ HES TÜRBİNİ KEPEZ 1’E TAKILACAK

Türkiye’de yerli ve milli hidroelektrik santrali türbini geliştirildi. Üretimi süren ilk türbin Antalya’daki Kepez-1 hidroelektrik santraline (HES) takılacak.

Devamını oku >>

DSİ ARAÇ PARKINA SONDAJ MAKİNASI TAKVİYESİ YAPILDI

Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılmak üzere Makine İmalat ve Donatım Dairesi araç parkına katılan '25 adet Temel Sondaj Makinası’ DSİ Genel Müdürlüğünde düzenlenen merasimle hizmete alındı.

Devamını oku >>

YİD AYDIN DENİZLİ OTOYOLU İHALESİ TARİHİ ERTELENDİ

Aydın-Denizli Otoyolu ihalesinin tarihi 24 Temmuz, saati 10.30 olarak değiştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, (YİD yap-işlet-devret modeliyle 21 Şubat'ta ihalesine çıkılan Aydın-Denizli Otoyolu işine ait daha önce 21 Haziran olarak açıklanan ihalenin tarihi 24 Temmuz, saat 10.30’a ertelendi

Devamını oku >>

ZORLU ENERJİ UMMAN GES İHALESİNDE YARIŞACAK

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin, Umman Elektrik ve Su Tedarik Kurumu tarafından açılan 500 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) ihalesinde ön yeterlilik sürecini geçtiği bildirildi.

Devamını oku >>

TÜRKİYE’NİN İLK YENİLENEBİLİRENERJİ FONU KURULDU

Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji fonu 50 milyon dolar büyüklükle kuruluyor. Actus Portföy, yenilenebilir enerji alanında 50 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Önce güneş enerjisine yatırım yapacak şirket, ardından rüzgâr ve biyokütle santrallerine ortak olacak.

Devamını oku >>

KARMOD OFİS KONTEYNERLERİ AVRUPA’NIN TERCİHİ OLDU

Prefabrik yapı sektörünün markalarından Karmod’un üretimi Yeni Nesil Konteyner Ofis yapıları Avrupa’nın tercihi oldu.

Devamını oku >>

FLORYA ARAZİSİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

Emlak Konut GYO tarafından ihalesi gerçekleştirilen ve Öz Er-Ka İnşaat tarafından toplam 2 milyar 250 milyon TL bedelle kazanılan Florya arazisi ihalesinin imza töreni yapıldı.

Devamını oku >>

TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU AÇIKLANDI

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren ve sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2017 yılının zirvesinde 51,1 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. 

Devamını oku >>

BİNALARDA SU YALITIMI ZORUNLULUĞU 1 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

29 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan bildiri ile düzenlenen binalarda yalıtım zorunluluğu 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren başlayacak. Yönetmelik kapsamında yeni yapılacak binaların toprak zemin ile temas eden temel döşeme ve bodrum duvarları ile, çatı, balkon ve ıslak hacimleri su yalıtımı uygulaması ile desteklenecek. 

Devamını oku >>

İNŞAAT İSTİHDAM ENDEKSİ YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2015 yılı temel başlangıç verisi olarak kabul edilerek yayımlanmaya başlanan İşgücü Girdi Endeksleri'nin 2018 yılı 1. Çeyrek Dönem Verileri, inşaat sektörü istihdam endeksinin son bir ayda yüzde 1.9 oranında yükseldiğine işaret etti. 

Devamını oku >>

THY VE EMLAK KONUT'TAN 10 BİN KONUT

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları ile en büyük gayrimenkul yatırım şirketi olan Emlak Konut GYO, 29 Ekim’de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’na 5 dakika ulaşım mesafesindeki 350 hektar alanda, çoğu konut olmak üzere yeni bir şehrin temellerini atmak üzere anlaşma imzaladı.

Devamını oku >>

ATATÜRK HAVALİMANI MİLLET PARKINA DÖNÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir yapılaşmaya açılacağı yönündeki tartışmaların merkezinde oturan Atatürk Havalimanı arazisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Devamını oku >>

İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU'NUN YENİ ETABI İÇİN GERİ SAYIM

İzmir ile İstanbul arasındaki karayolu ulaşımını 3.5 saate düşürme hedefi ile hayata geçirilen otoyolu projesinin 29 kilometrelik Balıkesir etabının 2018 yılı içinde hizmete alınması planlanlanıyor. 

Devamını oku >>

MEGA PROJELER AK PARTİ'NİN SEÇİM BEYANNAMESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran seçimleri öncesinde AK Parti'nin seçim beyannamesini kamuoyu ile paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi binasından, Demokrası ve Özgürlükler Adası'na kadar çok sayıda projenin hayata geçirileceğine dikkat çekti.

Devamını oku >>

İNŞAAT GÜVEN ENDEKSİ 5 AY SONRA İLK KEZ GERİLEDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayisi Bileşik Endeksi’nin Nisan 2018 verileri açıklandı. Nisan ayında 0,5 puan düşerek 100,82 puan olarak gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler, Nisan ayında, bir önceki aya göre artmaya devam etti.

Devamını oku >>

ANKAPARK 29 YILLIĞINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın uzun süredir "yasal düzenlemeye ihtiyaç var" dediği Ankapark projesi için beklenen karar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin son oturumunda görüşülen Torba Yasa kapsamında alındı. Yeni yasa ile birlikte Ankapark'ın 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi karara bağlandı. Ayrıca  söz konusu alanla ilgili olarak üçüncü kişilere kira ya da işletmeye verme yetkisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne verilmiş oldu.

Devamını oku >>