UYGULAMALARIMIZ :

BOTAŞ'IN 4 PROJESİNE HAZİNE GARANTİSİ

BOTAŞ'ın bazı projelerine sağlanacak dış finansmana Hazine, Geri Ödeme Garantisi verecek

Bakanlar Kurulu, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) planladığı dört projenin dış finansmanı için Hazine Müsteşarlığı tarafından geri ödeme garantisi verilmesini kararlaştırdı.

Devamını oku >>

YENİKAPI YİD KRUVAZİYER LİMANI İHALESİ 8 MAYIS’TA YAPILACAK

Ulaştırma Bakanlığının yap işlet devret modeli ile yapımını planladığı Yenikapı Kruvaziyer Limanı ihalesinin 8 Mayıs 2018 tarihinde yapılacağı bildiriliyor. Kapsamında, 300 bin metrekare alana dolgu ve havuz inşaatı olan ve yılda 2.7 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılması planlanan liman, en yoğun günlerde 20 bin yolcuyu ağırlayabilecek. 

Devamını oku >>

İMAR BARIŞI YASASINA DOĞRU

Kamuoyuna "imar barışı" olarak yansıyan taslak çalışmaların ayrıntıları yavaş yavaş belli oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar, özellikle iskanı bulunmaya yapıların kayıt altına alınmasını hedefliyor. Bu yapılar üzerinde yürütülecek inceleme sonrasında ise "sağlamlık" onayının alınması halinde iskan izni tanınması gündeme gelecek.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GÖZÜ YENİ DESTEK PAKETİNDE

İnşaat sektörünün uzun süredir dile getirmekte olduğu "yeni destek paketi" için son dönemece girildi. Mayıs ayının ilk haftasında kamuoyu ile paylaşılası beklenen yeni paket ile birlikte sektör açısından kritik değer taşıyan KDV alacakları, Eximbank Desteği ve faizlerin gelir vergisinden düşürülmesi gibi kritik maddeler üzerinde belirleyici düzenlemeler yapılacak.

Devamını oku >>

İNŞAATÇILARA KUR UYARISI

Makro ekonomideki negatif göstergeler 2018 yılının inşaat sektörü açısından oldukça zor geçeceğinin işaretlerini vermeye devam ediyor

Devamını oku >>

TAMAMI 110 MİLYON B2 ÜST YAPI İŞ DENETLEME DEVREDİLECEKTİR TEL:0532 - 223 88 86 - 0312 - 230 84 33

Devamını oku >>

2018 Yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ

Yapı, Tesis ve Onarım İşleri İhalelerinde Kullanılan Müteahhitlik Karneleri ve İş bitirme Belgelerinin 2018 Yılına Ait Değerlendirme Katsayıları Hakkında Tebliğ

Devamını oku >>

OYAK GAYRİMENKUL İHALELERİNE BAŞLIYOR

OYAK ilk kez 2017 yılında 800 milyon lirayı bulan ihalelerini yapmıştı. 2018 yılındaki ihaleler ‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı’ modeliyle yapılacak. İstanbul’un değerli üç bölgesinde toplam 1.5 milyon metrekarelik alanda, Ayazağa, Dragos ve İkitelli’de hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleştirilecek projelerden sağlanan gelirle OYAK üyelerinin birikimlerinin nemalandırılması hedefleniyor.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ, MART AYINDA YAVAŞLADI

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan "Hazır Beton Endeksi 2018 Mart Ayı Raporu"nu açıkladı.

Devamını oku >>

KRİTİK ENDEKSTEN SEKTÖR İÇİN OLUMLU MESAJLAR

Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, sektör açısından olumlu işaretler verdi. 

Devamını oku >>

İNŞAAT CİROLARI 1 YILDA YÜZDE 68.1 ARTTI

İnşaat sektöründe yaşanan problemlere karşın işlem hacmi aktivitesini korumaya devam ediyor. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi Şubat ayı itibarıyla son 1 yılda yüzde 68.1 oranında yükseldi. 

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEN SEÇİM KARARINA DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı erken seçim açıklamasına paralel olarak inşaat sektöründen destek mesajları gelmeye devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, seçim kararının iş dünyası için yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geldiğini söyledi.

Devamını oku >>

DSİ, CİZRE BARAJI VE HES KATKI PAYI İÇİN 26 NİSAN’DA TEKLİF ALACAK

DSİ Genel Müdürlüğü’nce  “ TABLO- 2 Müracaat Edilen Ve Edilebilecek Hidroelektrik Santral Projeleri Listesi” adı altında yürütülmekte olan HES projelerine geçtiğimiz günlerde eklenen  Cizre Barajı ve HES katkı payı projesiyle ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Devamını oku >>

FLORYA ARAZİSİ  ÖZ ER-KA AŞ’YE SATILDI

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Galatasaray'ın Florya arsasını da içine alan İstanbul Bakırköy Florya Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nde katılımcı firmalardan nihai teklifleri aldı. 

Devamını oku >>

ENERJİDE 5,2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Türkiye'de toplam 5,2 milyar dolarlık doğalgaz ve petrokimya yatırımı için protokol imzaladı.

Trakya Havzası'nda kurulacak ve 4 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek doğalgaza dayalı kimya tesisi, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacak.

Devamını oku >>

AMSTERDAM HAVALİMANI İHALESİ TÜRKLERİN

Türk müteahhitler uluslararası alandaki etkinliklerini sürdürüyor. Son olarak Amsterdam Schiphol Havalimanı'nın kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak geliştirilen ihaleyi de Türk müteahhitler kazandı. Royal Schiphol Group tarafından gerçekleştirilen ihaleye konu yeni terminal sürdürülebilirlik  kriterlerine uygun olarak geliştirilecek.

Devamını oku >>

İSDER YENİDEN AKBAYTOGAN DEDİ

İstif makinaları sektörünün yüzde 80’ini temsil eden İSDER- İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı 11 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Yapılan Genel Kurul Toplantısı sonucunda 2014 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Ender AKBAYTOGAN yeniden başkan seçildi.

Devamını oku >>

ENERJİYE 15 YILDA 107 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türk Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Enerji Çalışma Grubu, içerik ortağı Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte hazırladığı “Sürdürülebilir Gelecek için Sürdürülebilir Enerji:Kısa ve Orta Vadeli Öneriler” raporunu açıkladı.

Devamını oku >>

UN RO-RO, DANİMARKALI ŞİRKETE SATILDI

Türkiye'nin önde gelen lojistik şirketlerinden biri olan Un Ro-Ro 950 milyon euro'ya Danimarkalı deniz taşımacılığı şirketi DFDS'ye satıldı. Şirket, yaptığı açıklamayla UN Ro-Ro'nun satın alınmasında anlaşmaya varıldığını belirtti.

Devamını oku >>

TOKİ BARUTHANE PROJESİNİ İPTAL ETTİ

İstanbul Ataköy'ün inşaata açılmamış son bir kaç arazisinden biri olan tarihi Baruthane arsasında uygulanacak inşaat planından vazgeçildi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, tartışmalara konu olan imar izni ve mevcut yapılaşmaların 1991 yılına dayanan izinler üzerinden yürüdüğüne dikkat çekerek: "Mülkeyite bizde olan bu arazinin üzerindeki inşaat planını uygulamaktan vazgeçti. Araziyi 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kiraladık." dedi.

Devamını oku >>