UYGULAMALARIMIZ :

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI REKOR KIRDI

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre Mayıs ayı birçok rekora sahne oldu. İnşaat malzemeleri sanayisinde miktar olarak tüm zamanların rekoru kırılırken, değer olarak da 2013’ten bu yana ikinci kez 2,1 milyar dolar ihracat çıtası aşıldı. Ortalama ihracat birim fiyatları da Mayıs ayında gerilemesine son verdi.

Devamını oku >>

FORTUNE 50 LİSTESİNE ‘YATIRIMLAR VE İNŞAAT SEKTÖRÜ’NDEN 20 FİRMA GİRDİ

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği Fortune 500 araştırmasının 2018 sonuçlarına göre, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), 88,6 milyar liralık net satışla birinci, EPİAŞ 63,8 milyar lirayla ikinci, THY 62,9 milyar lirayla üçüncü sırada yer aldı.

Devamını oku >>

ANKARA’YA 5 ADET KAVŞAK VE ALT GEÇİT

Meclis toplantısında, Ankara’da toplamda 5 kavşak ve alt geçit projesinin yanı sıra kent genelinde mücavir alanlarda asfalt kaplama yapılması için İller Bankasından 795 milyon lira kredi çekilmesi ele alındı.

Devamını oku >>

ANKARA EN BÜYÜK KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİNE KAVUŞUYOR

Ankara’nın 25 bin 500 metrekarelik kapalı alanıyla en büyük kültür ve kongre merkezinin temeli Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle Sincan’da atıldı.

Devamını oku >>

AKSA ELEKTRİK, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 500 ŞİRKETİ ARASINA GİRDİ

Aksa Elektrik'in, Fortune dergisinin Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde, Çoruh ve Fırat bölgelerinde faaliyet gösteren iki şirketinin 199. ve 247. sırada yer aldığı bildirildi

Devamını oku >>

İHRACAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 5,4 AZALDI

İhracat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6, yakıtlarda yüzde 7,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,7 azaldı.

Devamını oku >>

AKFEN'İN ÜÇPINAR RES'İ DEVREYE ALINDI

Akfen Yenilenebilir Enerji, 112 megavat kurulu güce sahip Çanakkale’deki Üçpınar Rüzgar Enerji Santrali'ni (RES) devreye aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu projenin yatırım tutarının 143 milyon dolara ulaştı.

Devamını oku >>

POLATLI OSB'YE 27 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi'ne 27 milyon lirayı bulacak dev yatırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.

Devamını oku >>

İSTANBUL'A İKİ YENİ OTOGAR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kurtköy'de Anadolu yakası otogarı, bir tanede Hadımköy bölgesinde otogar yapacağız. İstanbul içinde de mini otogarlarla desteklenecek." dedi.

Devamını oku >>

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 76,5 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre;  Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 76,5 azalarak 1 milyar 838 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Mayıs ayında yüzde 64,6 iken, 2019 Mayıs ayında yüzde 89,7'ye yükseldi.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İSTİHDAM İÇİNDEKİ PAYI 1,8 PUAN AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı İşgücü İstatistiklerini açıkladı. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 240 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 464 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,3'ü tarım, yüzde 19,7'si sanayi, yüzde 5,5'i inşaat, yüzde 57,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,4 puan, inşaat sektörünün payı 1,8 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,1 puan arttı. Sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı ise değişim göstermedi.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 10,9 DARALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, Birinci Çeyrek: Ocak - Mart, 2019 sonuçlarını açıkladı. Buna göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 azaldı.

Devamını oku >>

EBRD İÇTAŞ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ’YE ORTAK OLUYOR

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) IC Enerji Holding’in yenilenebilir enerji kolu olan İçtaş Sürdürülebilir Enerji şirketine ortaklık işlemlerinin başladığı bildirildi.

Devamını oku >>

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasının uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yeni yönetmelik ile sınıflara ayrılan müteâhhitlerden teminat ya da tamamlanma sigortası talep edilecek. Rezerv alanlarda maliye görüşü alınmayacak. 

Devamını oku >>

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE HEDEF 800 MİLYON DOLAR

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) işbirliğiyle düzenlenen, 34 ülkeden 400 sektör temsilcisini bir araya getiren INTERCEM Konferansı'nda konuşan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal, ihracat hedeflerinin bu yıl için 14.5 milyon ton ve 800 milyon dolar olduğunu söyledi.

Devamını oku >>

FERDİ ERDOĞAN: YİNE ZİRVEYE GİDİYORUZ

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale getirdiği, 2019 yılı Haziran ayı ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, 27 Haziran Perşembe günü İstanbul Sanayi Odası Odakule’de düzenlendi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı ‘Gündem Buluşmaları’nda, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, sektöre ilişkin güncel verileri ve değerlendirmelerini aktardı.

Devamını oku >>

BİNA DIŞI YAPILAR İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ AYLIK YÜZDE 2,28 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı inşaat maliyet endekslerini yayınladı. Buna göre bina dışı yapılar maliyet endeksi yıllık yüzde 25,79 arttı. Bina inşaatı maliyet endeksindeki yıllık artış yüzde 26,59 oldu. Bu iki endeksin ortalaması olan inşaat maliyet endeksindeki yıllık artış ise yüzde 25,80 olarak kayıtlara geçti. Aylık inşaat maliyet endeksleri artışları ise sırasıyla, yüzde 2,28, 1,38 ve 1,60 oldu.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ MAYIS AYINA GÖRE YÜZDE 1,3 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı sektörel güven endekslerini yayınladı. Buna göre inşaat mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Mayıs ayına göre yüzde 1,3 oranında artarak  50,4 oldu. 

Devamını oku >>

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ MAYIS AYINA GÖRE YÜZDE 7,6 ARTARAK 83,4 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı ekonomik güven endeksini açıkladı. 

Devamını oku >>

DURUM KÖTÜ AMA ÇARESİZ DEĞİLİZ!

ASKİ -  AKAMDER’ in ÇÖZÜM ODAKLI BİRLİKTELİĞİ!

AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri) Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar tarafından ASKİ’ye İdari ve Teknik Danışman olarak atanan Abdülkadir Küreksiz’ e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. AKAMDER ; Abdulkadir Küreksiz e ziyaretinde müteahhitlerin ödeme problemlerinde çözüm için görüş alış verişinde bulunuldu.

Devamını oku >>