UYGULAMALARIMIZ :

4 BÖLGELİ YEKA RES-2 İHALESİNDE BALIKESİR 8 BAŞVURU İLE İLK SIRADA YER ALDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının toplam bin  megavat kapasiteli dört farklı bölge için yapacağı İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesine toplam 9 şirket başvuruda bulundu. Tarihi daha sonra duyurulacak ihale, açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ve kilovat saat başına tavan fiyat 5,5 dolar/cent olacak. İhaleye girecek şirketler her bölge için fiyat teklifi sunacak. YEKA RES-2 ihalesi kapsamında kurulacak tesisler için lisans süresi 49 yıl olacak. 4 bölgede yapılacak yatırımın 1 milyar ABD dolarını bulması bekleniyor.

Devamını oku >>

TANAP'TAN AVRUPA'YA GAZ TEMİNİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

TANAP'tan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Şahdeniz 2 sahasından çıkarılan gazın Avrupa piyasalarına ulaştırılmasına katkı sağlayacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı projesinin geçen yıl haziranda gerçekleştirilen törenle ilk fazının devreye alındığı ve Türkiye'ye gaz akışının başladığı anımsatıldı.

Devamını oku >>

SUUDİLERDEN TÜRKİYE’YE 100 MİLYON DOLAR YATIRIM

Suudi Arabistan merkezli SAK Consultants'ın Yönetim Kurulu Başkanı Solaiman El Khereiji, Türkiye'de tarım, sağlık ve konaklama alanında bir dizi yatırım üzerinde çalıştıklarını; ortaklık ve işbirlikleri için görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

Devamını oku >>

BODRUM’A ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİ KURULACAK

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 65 milyon 600 bin lira yatırımla turizm beldesi Bodrum’da evsel atıkları düzenli depolayıp geri dönüşümünü sağlayacak tesis kuracak.

Devamını oku >>

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE CİRO AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı sanayi üretim endekslerini açıkladı.

Sanayi sektöründe ciro %20,6 arttı

Devamını oku >>

MÜTEAHHİTLER YURTDIŞINDAN UMUTLU

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) nisan ayı inşaat sektörü raporunda, yurt dışı müteahhitlikte yıllık yeni proje tutarının 2023'te 35 milyar dolara, 2030'larda da 50 milyar dolara yükseltilmesinin amaçlandığı belirtilerek, "Bu sayede uluslararası pazardan firmalarımızın aldığı pay yüzde 7'lere çıkacaktır." ifadesi kullanıldı.

Devamını oku >>

YENİ İŞ MAKİNASI SATIŞLARI AZALDI

Türkiye’de 2019 yılının ilk 3 aylık dönemindeki yeni iş makinesi satışları %76,1 azalarak 597 adette kaldı. 

Devamını oku >>

TOSYALI HOLDİNG’DEN AFRİKA’DA YENİ YATIRIM

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Afrika’nın doğusuna İskenderun’daki tesislerimizde ürettiğimiz malları Süveyş Kanalı’ndan geçirerek ulaştırabiliyoruz. 

Devamını oku >>

KOBİ’LERE 3 MİLYARLIK YENİ KAYNAK

Kredi Garanti Fonu (KGF) Avrupa Yatırım Fonu tarafından kontrgaranti anlaşması ile sağlanan hibe fon kapsamında KOBİ’lere üst sınırı 1 milyon liralık kredi destek paketini hayata geçiriyor.

Devamını oku >>

ADANA’DA 59 YATIRIM İHALE, 37 YATIRIM İSE ETÜT PROJE AŞAMASINDA

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yapımına devam edilen projeler ile başlatılması planlanan kamu hizmetlerine büyük önem verdiklerini söyledi. 

Devamını oku >>

LİMAK’TAN DÜNYA’NIN İLK ‘LEED GOLD’ BİNASI

Limak İnşaat tarafından inşa edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binasının, yolcu terminalleri arasında dünyanın ilk LEED GOLD binası olması hedefleniyor.

Devamını oku >>

BELEDİYELERİN İMAR YETKİSİNE KISITLAMA

31 Mart seçimlerinin yankıları devam ederken Hükümet'in özellikle kaybetttiği büyük şehirlerde belediyelerin etkinliğini zayıflatacak bir adım atmaya hazırlandığı öğrenildi. 

Devamını oku >>

İNŞAAT MALZEMELERİNDE İHRACAT DURGUN İTHALAT DÜŞÜŞTE

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Şubat 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre ihracat performansı yatay seyirde iken, ithalat performansı sert düşüş gösterdi ve birim fiyatları yüksek ürünler öne çıktı. İhracat birim fiyatları ise Şubat ayında durağan kaldı.

Devamını oku >>

CARİ DENGE ŞUBATTA 718 MİLYON DOLAR AÇIK VERDİ

Cari işlemler açığı, 2019 Şubat döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 776 milyon dolar azalarak 718 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 17 milyar 44 milyon dolar oldu.

Devamını oku >>

İTÜ'DE GÜNEŞ ENERJİSİ LABORATUVARI KURULACAK

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Alman enerji devi Sybac Solar arasındaki iş birliği kapsamında üniversitede güneş enerjisi laboratuvarı kurulacağı bildirildi.

Devamını oku >>

AVRASYA TÜNELİ'NE HAZİNE'DEN 155.6 MİLYON AKTARILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP Milletvekili Haydar Akar'ın mega projelere ödenen garanti ücret bedelleri hakkındaki soru önergesini yanıtladı. Açıklamasında Avrasya Tüneli'nin 2018 yılı için araç geçiş garantisinin 25 milyon 125 bin araç olduğunu belirten Turhan buna karşın geçen araç sayısının 17 milyon 91 bin seviyesinde kaldığını söyledi.

Devamını oku >>

'MİNİ YEKA' İHALELERİNİN BU YIL YAPILMASI BEKLENİYOR

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları-3 (YEKA-3) kapsamında 35-40 ilde, kapasiteleri 10 ila 50 megavatarasında değişen proje ihalelerinin bu yıl yapılmasını beklediklerini belirterek, "Üçüncü çeyreğe sarkmayacağını düşünüyoruz. Bu şekilde küçük kapasiteleri yatırımcılar kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirebilirler." dedi.

Devamını oku >>

İBB ORGANİK ATIKLARDAN ELEKTRİK ÜRETECEK

Sıfır Atık vizyonu kapsamında çevreci projelere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; yemek, sebze, meyve gibi organik atıkları işleyerek hem gübre hem de elektrik üretecek “Biyometanizasyon Tesisi”nin inşaatına başladı. 

Devamını oku >>

REW İSTANBUL 2019'U, 45 ÜLKE ZİYARET ETTİ

Tarsus Turkey tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul’u, 45 ülkeden 5 bin 316 alıcı ziyaret etti. Fuar, yurt dışı ziyaretçi sayısını, geçen yılki buluşmaya kıyasla yüzde 55 arttırdı. Macaristan pavilyonuyla birlikte toplam 75 firma, REW İstanbul’a katıldı.

Devamını oku >>

YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 29,64’E YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı ‘Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 1,58, 2018 yılı Aralık ayına göre yüzde 2,14, 2018 yılı Mart ayına göre yüzde 29,64 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 31,17 artış gösterdi. Geçtiğimiz Ocak ayı Yİ-ÜFE, yüzde 32,93 olarak ölçülmüş, Şubat ayında yüzde 29,56 ile düşüş göstermişti. Mart ayı itibarıyla Yİ-ÜFE tekrar yükselişe geçmesiyle dikkat çekti

Devamını oku >>